یک بلاگر Weibo روز گذشته تصویری را از گزارش بازار یک بانک سرمایه گذار درباره کوالکام و مدیاتک منتشر کرد. این گزارش مشخصا اشاره دارد که پردازنده داخلی کوالکام اسنپ دراگون ۸۷۵G از معماری ۵ نانومتری EUV سامسونگ بهره می‌برد. این تراشه همچنین قرار است در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ میلادی رسما رونمایی شود.

این تصویر علاوه بر پردازنده اسنپ دراگون ۸۷۵G همچنین چند تراشه موبایلی دیگر را نشان می‌دهد. برای مثال، به تراشه اسنپ دراگون ۷۳۵G توجه کنید که همچنان از معماری ۵ نانومتری EUV سامسونگ بهره می‌برد. این تراشه هم در بازه زمانی حدودی سه ماهه اول تا دوم سال آینده رونمایی خواهد شد. تراشه اسنپ دراگون ۴۳۵G رسما در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ معرفی می‌شود. علاوه بر این موارد، کمپانی کوالکام همچنین دو پردازنده موبایلی پایین رده و میان رده دیگر را هم در سه ماهه چهارم امسال رونمایی خواهد کرد که به ترتیب اسنپ دراگون ۶۶۲ و اسنپ دراگون ۴۶۰ نام دارند.

درباره پردازنده‌های کمپانی مدیاتک هم تراشه dimensity 600 از تکنولوژی ۷ نانومتری بهره می‌برد و به زودی معرفی می‌شود. در همین حال، تراشه Dimensity 400 با معماری ۶ نانومتری احتمالا در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی عرضه خواهد شد.

 

پردازنده-تراشه موبایلی-کوالکام-اسنپ دراگون-علاالدین-پاساژ علاالدین

مشخصات کلیدی در اسنپ دراگون ۸۷۵ G / 875

ماه گذشته رسانه‌های تایوانی گزارش کردند که کوالکام اسنپ دراگون ۸۷۵ و X60 5G به طور رسمی در TSMC وارد فاز تولید انبوه شده است و انتظار می‌رود که در ماه سپتامبر تحویل داده شوند. علاوه بر این، خبرگزاری XDA Developers در ماه مه گزارش کرد که کمپانی کوالکام از ترکیب داخلی Cortex X1 + Cortex A78 برای هسته‌های پردازنده‌های خود استفاده می‌کند.

کوالکام اسنپ دراگون ۸۷۵G نسخه بهبود یافته از اسنپ دراگون ۸۷۵ است و انتظار می‌رود که برخی قابلیت‌های درونی آن ازجمله امکان ارتباطی ۵G نسبت به نسخه استاندارد بهبود پیدا کرده باشد.

در آخر بر اساس گزارش‌های اخیر، قیمت پردازنده کوالکام اسنپدراگون ۸۷۵ افزایش پیدا می‌کند و احتمالا به ۲۲۰ تا ۲۶۰ دلار می‌رسد.