اگر در خانه یا دفتر کار می­‌کنید، نیازی نیست نگران تمام شدن باتری لپ­ تاپ خود باشید. با بهترین تنظیمات نمایشگر در لپ‌تاپ، می‌توانید عمر باتری خود را افزایش دهید.

 اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید کارهای خود را در کافی شاپ انجام دهید یا مرتب سفر کنید، ممکن است به طور منظم به منبع برق دسترسی نداشته باشید. بسیاری از لپ ‌تاپ‌های مدرن با هر بار شارژ باتری، تقریبا 10 ساعت قابل استفاده هستند که باید برای استفاده‌های شما در طول روز کافی باشد. با این حال، اگر لپ‌تاپ قدیمی‌تری دارید، ممکن است باتری شما به این اندازه دوام نیاورد و پس از چند ساعت، نیاز به شارژ مجدد آن داشته باشید.

کارهایی وجود دارد که می‌­توانید برای حفظ عمر باتری لپ‌تاپ خود انجام دهید. به عنوان مثال، می‌توانید برنامه‌های پرمصرفی که به صورت مداوم استفاده نمی‌شوند را ببندید. همچنین می‌توانید برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها را از ارسال اعلان‌ منع کنید، چون این امر باعث می‌شود که آن­ها فعال شوند. با کارهای دیگری مانند قرار دادن لپ ‌تاپ روی سطح صاف و سخت برای جلوگیری از گرم شدن و خاموش کردن به‌روزرسانی‌ خودکار برنامه‌ها هم می‌­توانید در مصرف باتری صرفه­‌جویی کنید.

کاهش روشنایی صفحه نمایش هم می‌­تواند به حفظ عمر باتری کمک کند، اما یک سری تنظیمات مهم‌­تر که باید تغییرش دهید، مدت زمان خاموشی نمایشگر است. خاموش شدن خودکار صفحه نمایش شما پس از ۶۰ ثانیه بدون هیچ فعالیتی، می‌­تواند کمک زیادی به افزایش عمر باتری لپ­‌تاپ شما کند.

مدت زمان خاموش شدن صفحه نمایش را در سیستم عامل مک تغییر دهید

در مک‌بوک، می‌توانید به صورت جدا انتخاب کنید که زمانی که از باتری استفاده می‌­کنید و زمانی که به منبع برق متصل هستید، پس از چه مدتی نمایشگر به‌طور خودکار خاموش شود. با اعمال این تنظیمات، اگر مک شما هیچ فعالیتی را تشخیص ندهد، نمایشگر پس از مدت زمان مشخصی به ‌طور خودکار خاموش می‌شود. با این حال، هنگامی که در حال تماشای یک ویدیو هستید، مانند استفاده از Netflix یا YouTube، نمایشگر را خاموش نمی‌­کند.

مدت زمان وقفه در مک را تغییر دهید

در اینجا نحوه تغییر تنظیمات خاموشی خودکار نمایشگر در مک بوک، آورده شده است:

1- روی منوی اپل کلیک کنید.

2- تنظیمات سیستم را انتخاب کنید.

3- روی Lock Screen در نوار کناری کلیک کنید.

4- منوی کشویی کنار Turn display off on battery when inactive را انتخاب کنید.

5- بسته به انتخاب خود، مدت زمان را روی یک یا دو دقیقه تنظیم کنید.

زمانی که لپ‌تاپ به منبع برق متصل است هم می‌­توانید مدت زمان خاموشی نمایشگر را تنظیم کنید. یکی دیگر از تنظیمات نمایشگر که می‌­توانید آن را برای افزایش عمر باتری مک بوک تغییر دهید، محافظ صفحه است. از آن جایی که محافظ‌­ها، صفحه نمایش را در حالت غیرفعال نگه می‌­دارند، باتری بیش­تری را مصرف می­‌کنند. در همان منوی تنظیمات Lock Screen، در صورت غیرفعال بودن آن به Start Screen Saver رفته و در منوی کشویی، گزینه Never را انتخاب کنید.

مدت زمان توقف نمایشگر را در ویندوز تغییر دهید

مدت زمان خاموش شدن صفحه نمایش را در سیستم عامل ویندوز تغییر دهید

مانند مک، می‌توانید مدت زمان خاموشی نمایشگر و تنظیمات محافظ صفحه را در رایانه‌های ویندوزی خود تغییر دهید. راه­های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما ساده‌­ترین راه از مسیر منوی تنظیمات می‌گذرد. اگر لپ‌تاپی دارید که ویندوز 11 دارد، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- روی منوی Start در taskbar ویندوز کلیک کنید.

2- روی تنظیمات کلیک کنید.

3- گزینه System را در نوار کناری انتخاب کنید.

4- به بخش پاور و باتری بروید.

5- روی گزینه Screen and sleep کلیک کنید.

6- روی منوی کرکره‌ای کنار " On battery power, turn off my screen after" کلیک کنید.

7- مدت زمان مورد نظر خود را انتخاب کنید. گزینه­های یک یا دو دقیقه بهترین کار برای حفظ عمر باتری است.

تغییر مدت زمان توقف صفحه نمایش در ویندوز

در همان منوی تنظیمات، می‌توانید انتخاب کنید که زمانی که لپ‌تاپ شما به منبع برق متصل است، چه زمانی نمایشگر خاموش شود. همچنین می­توانید زمان Sleep (خواب) لپ‌تاپ خود را تنظیم کنید. خاموش کردن محافظ صفحه یکی دیگر از راه­‌های افزایش عمر باتری در لپ­‌تاپ ویندوزی است. در این جا نحوه انجام این کار آمده است:

1- روی منوی Start در taskbar ویندوز کلیک کنید.

2- تنظیمات را انتخاب کنید.

3- به Personalization بروید.

4- گزینه Lock screen را انتخاب کنید.

5- به بخش پایینی بروید و روی تنظیمات Screen saver کلیک کنید.

6- در قسمت Screen saver، گزینه None را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط: چگونه وضعیت سلامت باتری آیپد را چک کنیم؟