بازار گوشی همراه هر ساله فهرست بلندبالایی از محصولات را دریافت می‌کند. با این حال، برخی از این دستگاه‌ها به مراتب بهتر از سایرین به فروش می‌رسند. توجه به این نکته ضروری است که یک دستگاه پرفروش به معنای بهتر بودن گوشی نیست. از آنجایی که "بهتر" یک اصطلاح نسبی است، به کاربر گوشی نیز بستگی دارد. شرکت مشهور CounterPoint Research اخیرا گزارش ردیابی ماهانه جهانی فروش گوشی همراه خود را منتشر کرده است. این گزارش شامل ۱۰ گوشی پرفروش دنیا است. این فهرست شامل گوشی‌های همراه تنها از دو برند است.

همچنین لازم به ذکر است که در بین ۱۰ گوشی پرفروش دنیا در سال ۲۰۲۲، ۸ دستگاه متعلق به شرکت اپل و تنها دو دستگاه از سامسونگ در فهرست هستند. همچنین می‌توانیم ببینیم که هیچ یک از گوشی‌های همراه موجود در فهرست از شرکت‌های چینی نیستند.

۱۰ گوشی برتر پرفروش دنیا

  1. Apple iPhone 13 – 5%
  2. Apple iPhone 13 Pro Max – 2.6%
  3. Apple iPhone 14 Pro Max – 1.7%
  4. Samsung Galaxy A13 – 1.6%
  5. Apple iPhone 13 Pro – 1.6%
  6. Apple iPhone 12 – 1.5%
  7. Apple iPhone 14 – 1.4%
  8. Apple iPhone 14 Pro – 1.2%
  9. Apple iPhone SE 2022 – 1.1%
  10. Samsung Galaxy A03 – 1.1%
پرفروش‌ترین گوشی های آیفون

گوشی‌های اپل

در لیست ۱۰ گوشی پرفروش دنیا آیفون ۱۳ که به تنهایی ۲۸ درصد از فروش آیفون را به خود اختصاص داده است پرفروش ترین گوشی در سال ۲۰۲۲ است. در لیست پرفروش ترین‌ها، آیفون ۱۴ در جایگاه هفتم قرار دارد. اینکه چرا آیفون ۱۴ از نظر میزان فروش به خوبی آیفون ۱۳ نیست، موضوع جالبی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

موفقیت فروش سری آیفون ۱۴ در زمان عرضه اولیه بسیار ضعیف‌تر از آیفون ۱۳ بود. طبق اطلاعات فروش این شرکت، سه روز اول فروش سری آیفون ۱۴ فقط شاهد فروش ۹۸۷۰۰۰  دستگاه بودیم. این میزان فروش ۱۱ درصد کمتر از سه روز اول سری آیفون ۱۳ است.

چرا فروش آیفون ۱۳ بهتر از آیفون ۱۴ بود؟

با توجه به این توضیح بالا، به این نتیجه می‌رسیم که آیفون ۱۴ چندان مورد انتظار کاربران نبوده است. کاربران زیادی منتظر ویژگی‌های جدیدی از Dynamic Island بودند. به زبان ساده‌تر، آیفون ۱۴ نسبت به آیفون ۱۳ پیشرفت چندانی نکرده است و به همین دلیل کاربران برای خرید آن متقاعد نشدند.

به‌روزرسانی ضعیف

در مدل‌های پرو، به غیر از تراشه‌های قوی‌تر و ویژگی Dynamic Island، ویژگی خاص دیگری وجود ندارد. به‌روزرسانی عملکرد دستگاه نسبتا کم است. بزرگترین تغییر فقط ظاهر Dynamic Island است و این برای کاربران کافی نیست.

به عبارتی می‌توان گفت، شرکت اپل هیچ فکری برای سری آیفون ۱۴ نکرده است. از رویداد Double Eleven در چین مشخص است که اپل نگران فروش سری جدید آیفون ۱۴ است و کاهش شدید قیمت‌ها این را نشان می‌دهد. چراکه ما هیچ وقت شاهد کاهش قیمت اپل به خصوص برای دستگاه‌های جدید نبوده‌ایم.

همه کاربران شرکت اپل را هر بار که یک گوشی جدید تولید می‌کند به دلیل عدم خلاقیت و صداقتش مورد انتقاد قرار می‌دهند. با این حال، همین دستگاه‌ها سال به سال در فهرست ۱۰ گوشی پرفروش دنیا قرار می‌گیرند. در حالی که شرکت‌های چینی همه آپشن‌ها را به گوشی‌های میان‌رده خود دارند هنوز عقب هستند. اگر کمی به آن فکر کنیم، متوجه می‌شویم که اپل در زمینه‌هایی مانند فناوری و محیط‌زیست برتری دارد، حوزه‌هایی که برندهای چینی در آن‌ها کوتاهی می‌کنند.

پرفروش‌ترین گوشی‌های سامسونگ

گوشی‌های سامسونگ

سامسونگ در بازار گوشی‌های همراه برنامه خاصی برای رقابت ندارد. این شرکت یکی از بزرگترین برندها در جهان است. اما می‌بینیم که از نظر فروش، هیچ یک از گوشی‌های پرچم‌دار آن عملکرد خیلی خوبی نداشته‌اند. دو مدل سامسونگ در فهرست ۱۰ گوشی پرفروش دنیا دیده می‌شود، که از دستگاه‌های میان‌رده و پایین‌رده هستند که با قیمت تقریبی ۱۵۰ دلار در بازار به فروش می‌رسند.

لازم به ذکر است که طرفداران اپل همیشه مایل هستند بالای ۱۰۰۰ دلار برای خرید محصولات اپل بپردازند، اما طرفداران سامسونگ هر چیزی را که این شرکت عرضه می‌کند ابتدا بررسی می‌کنند و اگر ارزش قیمت آن را نداشته باشد، جایگزین‌های ارزان قیمت‌تر را انتخاب می‌کنند.

تا سال ۲۰۲۱، سامسونگ یکی از بزرگترین برندهای گوشی‌ در جهان بود. طبق آمار Statista، این شرکت در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵۶ میلیون دستگاه در سراسر جهان فروخت. سامسونگ با داشتن ۲۱.۸ درصد از سهم بازار، بزرگترین فروشنده گوشی همراه جهان در سه ماهه اول ۲۰۲۱ بود. سری گوشی‌های پرچم‌دار گلکسی این شرکت که شامل مدل‌هایی مانند گلکسی اس و گلکسی نوت می‌شود، به دلیل ویژگی‌های پیشرفته و طراحی‌های زیبا مورد علاقه مصرف‌کنندگان بوده است.

در سال‌های اخیر، سامسونگ با رقابت فزاینده‌ای از سوی دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های همراه، به‌ویژه برندهای چینی مانند هوآوی، شیائومی و اوپو مواجه بوده است. با این حال، سامسونگ به نوآوری و عرضه مدل‌های جدید با ویژگی‌های پیشرفته، مانند صفحه نمایش تاشو و اتصال به شبکه 5G ادامه داده است تا در بازار رقابتی باقی بماند.

راهنمای خرید: اگر قصد خرید تبلت دارید، معرفی ۵ مورد از بهترین تبلت های ۲۰۲۲ برای خرید را نیز معرفی کنید.