حدود یک سال پیش، ایلان ماسک پیشنهاد عمومی سازی الگوریتم پیشنهاد توییتر را مطرح کرد. حالا این شرکت ایده ایلان ماسک را عملی کرده و سورس کد‌های الگوریتم پیشنهاد خود را منتشر کرده است. ایلان ماسک در توییتر اعلام کرده که امیدوار است کاربران ایراد‌های زیادی را در کد‌ها پیدا کنند.

در حقیقت انتشار الگوریتم پیشنهاد توییتر در گیت‌هاب با هدف کمک کاربران به بهبود برنامه صورت گرفته است. ایلان ماسک گفت: انتشار این کد‌ها در غالب الگوریتم پیشنهاد توییتر بسیار خجالت آور است و مردم قرار است ایراد‌های زیادی را در آن پیدا کنند. اما به این صورت ما می‌توانیم آن‌ها را به سرعت برطرف کنیم.

نکته قابل توجه این است که این کد در حقیقت نشان می‌دهد که توییت‌ها چگونه برای شما نمایش داده می‌شوند و توییتر کدهای اصلی جستجو یا بخش‌های دیگر را به کاربران ارائه نداده است. البته ماسک اعلام کرده که این شرکت قطعا الگوریتم‌های جستجو را هم اوپن سورس خواهد کرد. در یک بلاگ پست که برای نمایش نحوه عملکرد الگوریتم پیشنهاد توییتر نوشته شده، این شرکت بخش‌هایی از کد مثل رتبه بندی و فیلتر را توضییح داده است.

بخشی کد‌های الگوریتم توییتر در گیت‌هاب

اما کاربران توییتر از همین حالا هم قسمت‌های جذابی را در کد‌های توییتر پیدا کرده‌اند و آن‌ها را با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اند. برای مثال، یکی از کاربران متوجه شده که توییتر، توییت‌ها را بر اساس نویسنده‌های آنان دسته بندی می‌کند. اما نکته جالب اینجاست که یکی از این دسته‌بندی‌ها، ایلان ماسک است. یعنی در کد الگوریتم پیشنهاد توییتر نوشته شده که اگر نویسنده توییتی ایلان ماسک باشد، با آن توییت به صورت متفاوتی برخورد شود.

این ممکن است توضیح قابل قبولی برای نمایش بیش از حد توییت‌های ایلان ماسک باشد. البته در بخش دسته‌بندی نویسندگان توییت، نویسندگان به چند دسته کاربران فعال، جمهوری خواه و دموکرات هم تقسیم شده‌اند. وقتی از ایلان ماسک در مورد این موضوع سوال پرسیده شد، او اعلام کرد که این کار بیهوده است و تقسیم کاربران هیچ فایده‌ای ندارد.

البته پس از آن یکی از مهندسین توییتر اعلام کرد که این کار برای ثبت آمار کاربران فعال انجام شده و هیچ ارتباطی به الگوریتم پیشنهاد گوگل ندارد. او همچنین اعلام کرد که به این وسیله آن‌ها می‌توانند از تبعیض در مورد گروه خاصی از افراد جلوگیری کنند اما دلیل دسته‌بندی جداگانه ایلان ماسک مشخص نشد.

اخبار مرتبط: قابلیت ارسال پیام‌های مستقیم رمز‌گذاری شده به توییتر اضافه می‌شود