اکنون اندروید تی وی ۱۳ (Android TV 13) به طور رسمی منتشر شده است، اما احتمالاً نباید انتظار داشته باشید که در آینده نزدیک آن را در هیچ دستگاه مصرف‌کننده‌ای مشاهده کنید. این بیش از هر چیز دیگری یک نقطه عطف توسعه‌دهنده است، زیرا به‌روزرسانی‌های Android TV معمولاً در برنامه‌های کندتر و گسترده‌تر از برنامه‌های معمولی Android هستند. حتی دستگاه‌های کروم کست خود گوگل نیز در اوایل سال جاری Android TV 12 را دریافت کردند.

همچنین اگر قرار بود امروز OTA دریافت کنید، بعید است که تغییرات عمده‌ای را متوجه شوید، زیرا بیشتر افزودنی‌های جدید به نسخه 13 نسخه‌های پشتیبان هستند و توسعه‌دهندگان را هدف قرار می‌دهند. رابط کاربری اکثراً یکسان است. شما می‌توانید تغییرات کامل را در ادامه بخوانید، سعی ما بر این است که به برخی از نکات برجسته اشاره کنیم.

قابلیت های اندروید تی وی

وضوح قابل تنظیم توسط کاربر و نرخ تازه سازی در دستگاه‌های منبع HDMI پشتیبانی شده در نهایت یک چیز است. صرفه‌جویی در مصرف انرژی در سطح سیستم عامل به طور کلی بهبود یافته است، از جمله افزودن روش‌هایی که به دستگاه اجازه می‌دهد در صورت تغییر سیگنال HDMI به چیزی جدید، پخش را متوقف کند. API های AudioManager اکنون از مسیرهای صوتی پیش‌بینی شده برای فرمت‌های صوتی پشتیبانی شده و گروه‌های بلندگو پشتیبانی می‌کنند.

در Android TV 13 یک صفحه کلید Layouts API جدید وجود دارد که امکان انتخاب طرح‌بندی زبان‌های مختلف برای صفحه‌کلیدهای خارجی را فراهم می‌کند. برخی تغییرات در نحوه نگاشت دکمه‌های صفحه کلید اندروید تی وی ۱۳ و کنترلر نیز اعمال می‌شود، این تغییرات مخصوصاً برای استفاده توسط توسعه‌دهندگان بازی است. حریم خصوصی و دسترسی نیز بهبود یافته است. وضعیت‌های سوئیچ قطع صدا، در صورت وجود، اکنون در کنترل‌های حریم خصوصی سیستم منعکس می‌شوند و کنترل‌های کاربر جدیدی برای دسترسی میکروفون توسط نرم‌افزار Assistant وجود دارد.

همان‌طور که گفتیم، بعید است به این زودی Android TV 13 را در دستگاه مصرف‌کننده خود مشاهده کنید، اما اگر یک توسعه‌دهنده هستید، اکنون می‌توانید از نسخه کامل سیستم عامل در کیت توسعه‌دهنده ADT-3 یا شبیه‌ساز Android برای تلویزیون خود استفاده کنید.

خبر مرتبط: قابلیت جدید اسکرول مداوم گوگل روی دسکتاپ