EDGE چیست؟ یک فناوری مربوط به شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم موبایلی است که به طور کلی مرحله بعدی و پیشرفته‌تر شبکه 2G به حساب می‌آید. EDGE درواقع مخفف عبارت Enhanced Data GSM Environment است. همان‌طور که نام آن هم پیداست، EDGE نوع پیشرفته‌ای از فناوری ارتباطات بی‌سیم GSM است که با نام نسل دوم یا همان 2G هم شناخته می‌شود.

ازآنجایی‌که EDGE در حقیقت یک بهینه‌سازی در فناوری موجود است، و تغییرات بنیادینی ایجاد نمی‌کند، نمی‌توان به آن نسل سوم را اطلاق کرد. به همین خاطر اغلب به فناوری ارتباطی EDGE ، 2.75G می‌گویند.

فناوری EDGE برای انتقال داده‌ها به‌صورت بی‌سیم از طریق اتصال تلفن همراه، مانند به اشتراک‌گذاری تصاویر و فیلم‌ها یا جستجو در اینترنت استفاده می‌شود. فناوری EDGE می‌تواند تا چهار برابر سریع‌تر از سایر شبکه‌های GSM معمولی باشد.

با افزایش محبوبیت روزافزون گوشی‌های دارای قابلیت جستجو در اینترنت، مانند بلک بری و آیفون به مرور زمان انتقال سریع داده‌های اینترنتی نیز اهمیت بیشتری پیدا کرد. فناوری EDGE در زمان خود تکنولوژی جدیدی بود که می‌توانست اتصال سریع‌تری برای انتقال داده‌های اینترنتی به وجود بیاورد.

اینترنت 2G

EDGE برای اولین بار در اوایل دهه 2000 بود که در دسترس قرار گرفت. در سال 2003، شرکت Cingular شروع به ارائه آن به عنوان ارتقایی برای شبکه GSM داخلی خود کرد. این شرکت ارتباطات بی‌سیم همچنین یک سرویس اینترنت موبایلی برای کاربران لپ‌تاپ ارائه کرد که از کارت PCMCIA برای دسترسی به شبکه استفاده می‌کردند.

بنابراین امواج وای فای تقریباً از هرجایی که سیگنال تلفن همراه قوی بود در دسترس کاربران لپ‌تاپ قرار می‌گرفت. درنهایت فناوری EDGE توانست به استاندارد ارتباطی روز تبدیل شود و جای تکنولوژی‌های قدیمی‌تری مانند GPRS را بگیرد.

حالا تقریباً تمام اپراتورهای مخابراتی در سطح جهان از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند. به همین منوال، EDGE نیز به مرور زمان با تکنولوژی 3G از قبیل WCDMA جایگزین شد. این فناوری جدید هم با 4G و امروز با 5G جایگزین شده است.

تفاوت EDGE با GPRS

تفاوت EDGE با GPRS

GPRS خلاصه General Packet Radio Service، به معنی بسته عمومی خدمات رادیویی است. GPRS یک سرویس مبتنی بر بسته‌های داده است که برای گوشی‌های GSM و IC-136 ارائه می‌شود. GPRS در واقع نسل دوم ارتباطات داده بی‌سیم تلفن همراه است که با نام 2G شناخته می‌شود.

فناوری EDGE در حقیقت ورژن جدیدتر خدمات GPRS است که توانسته سرعت ارتباطات اینترنتی را بالاتر ببرد. GPRS می‌تواند نرخ انتقال داده را تا سرعت 115kbps پشتیبانی کند، درحالی‌که سرعت فناوری EDGE بالاتر بوده و تا سرعت 384 kbps می‌رسد. برای پشتیبانی از نرخ‌های انتقال داده بالاتر، EDGE از طرح مودالاسیون های بالاتری مانند 8-PSK هم پشتیبانی می‌کند.

Edge چگونه کار می‌کند؟

از آنجایی که EDGE ارتقایی برای سیستم GSM است، اپراتورهای مخابراتی شبکه‌های بی‌سیم می‌توانند به آسانی شبکه‌های ارتباطی خود را به آن مجهز کنند. افزایش سرعت انتقال داده‌ها در فناوری EDGE از طریق کدگذاری‌های پیچیده‌تر به دست می‌آید، نه با استفاده از تجهیزات جدید.

به همین خاطر معمولاً برای راه‌اندازی آن معمولاً به سخت‌افزار جدید احتیاجی نیست، و فقط به یک ارتقا نرم‌افزاری نیاز است. این تکنولوژی اپراتورهای مخابراتی بی‌سیم را قادر می‌سازد تا بتوانند از انتقال داده تا سرعت 384 کیلوبیت در ثانیه پشتیبانی کنند.

مقاله آموزشی مرتبط:‌ سیستم عامل بلک بری چیست؟