اگر برایتان سوال است که بیت چیست؟ باید بگوییم که در تکنولوژی دیجیتالی، بیت (bit) مخفف واژه باینری دیجیت (binary digit)، و کوچکترین واحد داده در یک کامپیوتر است. بیت تنها می تواند یکی از دو ارزش های باینری را داشته باشد، یعنی 0 یا 1. به عبارت ساده تر به هر کدام از 0 یا 1 ها در اعداد باینری یک بیت می گویند.

گرچه کامپیوترها معمولا دستورالعمل هایی دارند که می توانند با استفاده از آنها بیت ها را به عنوان کوچک‌ترین واحد موجود تست یا دست‌کاری کنند، اما به طور کلی برای ذخیره داده ها و اجرای این دستورالعمل ها در بیت های چندگانه، موسوم به بایت طراحی شده اند.

در بیشتر سیستم های کامپیوتری به هر ترکیب 8 بیتی یک بایت گفته می شود. مقدار هر بیت (0 یا 1 بودن آن) معمولا به واسطه بالاتر یا پایین تر قرار گرفتن آن از سطح تعیین شده بار الکتریکی یک خازن واحد تعیین می شود. یعنی اگر بیت بالاتر از این سطح باشد 1 محاسبه شده، و اگر پایین تر از این سطح باشد 0 تلقی خواهد شد.

Bit نصف یک Byte

به نصف بایت یا ترکیب چهارتایی از بیت ها نیبل (nibble) گفته می شود. در برخی از سیستم ها برای توصیف ترکیب هشت گانه بیت ها، به جای بایت، از واژه اوکتت (octet ) استفاده می کنند. در بیشتر سیستم ها هم هر چهار بایت هشت بیتی یک کلمه 32 بیتی را تشکیل می دهد.

در چنین سیستم هایی طول دستورالعمل های کامپیوتری گاهی اوقات با عبارت کلمه کامل (با طول 32 بیت) یا نصف کلمه (با طول 16 بیت) نشان داده می شوند. در سیستم ارتباطات، به تعداد بیت هایی که در یک بازه زمانی (معمولا 1 ثانیه) می توانند منتقل شوند بیت ریت یا نرخ بیت می گویند.

کدهای ساختن بایت

چند حالت غیر تکراری می‌توانیم با بیت بسازیم؟

همانطور که اشاره شد سیستم های کامپیوتری بیشتر از بیت، با بایت سر و کار دارند. بایت مجموعه ای از 8 بیت یا 0 و 1 است. اما بایت تنها 8 عدد بین 0 و 1 نیست، بلکه 256 (2 به توان 8) ترکیب متفاوت است (تعداد جایگشت ها). ساده ترین ترکیب های غیر تکراری که با بیت ها ساخته می شوند عبارتند از: 00000000 باشد، یا 01010101 یا 11111111. بنابراین یک بایت (به عنوان یک ترکیب از بیت ها) خودش می تواند نمایانگر یک عدد اعشاری بین 0 و 255 باشد.

مقاله آموزشی مرتبط: Airplay چیست؟