سیستم عامل متن باز اندروید توسط شرکت گوگل طراحی شده و توسعه پیدا کرده است. مزیت‌های این سیستم عامل به قدری زیاد است که عملا گوشی‌های هوشمند امروزی به دو گروه اندروید و iOS تقسیم‌بندی شده‌اند. در یک طرف گوشی‌های شرکت اپل قرار دارند و در طرف دیگر گوشی‌های تمام برندهای دیگر که از اندروید استفاده می‌کنند. در این مطلب به آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی هواوی پرداختیم که مزیت هایی دارد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از اندروید بهره‌مندی از خدمات گوگل است. نرم افزارهای گوگل همچون Gmail، مرمگر کروم، Google Maps، Play Store، Google assistant و غیره امروزه به برنامه‌های حیاتی تبدیل شده‌اند که تمام خدمات و اطلاعات گوشی‌های هوشمند اندرویدی را پشتیبانی می‌کنند. به همین خاطر بهره‌مندی از خدمات این برنامه‌ها برای تمام کاربران اندروید لازم و ضروری است.

برند چینی هوآوی یکی از برترین برندهای تولید گوشی‌های تلفن همراه است که توانسته در این سال‌ها محصولات متنوع و باکیفیتی تولید کند و رضایت کاربرانش را جلب نماید. گوشی‌های هوآوی همواره به عنوان گوشی‌هایی باکیفیت و محبوب در بازار حضور داشته‌اند و توانسته‌اند با بهترین محصولات اپل و سامسونگ رقابت کنند.

هوآوی هم مانند دیگر برندهای تولیدکننده گوشی تلفن همراه، گوشی‌هایی تولید می‌کند که در بخش نرم‌افزاری مبتنی بر سیستم عامل اندروید راه‌اندازی می‌شوند. طبیعتا هوآوی هم مانند هر شرکت دیگری پوسته‌های اندرویدی مخصوص خودش را دارد تا بتواند از دیگر رقبا متمایز شود. اما اتفاق عجیب آن است که اگر همین امروز یک گوشی اندرویدی هوآوی بخرید، می‌بینید که خبری از سرویس‌های گوگل روی آن نیست!

این به خاطر آن است که چند سال پیش شرک چینی هوآوی به دلایلی در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت و شرکت‌های آمریکایی دیگر نمی‌توانند به صورت مستقیم به این کمپانی خدمات ارائه دهند. از این رو همکاری گوگل با این شرکت قطع شد و پوسته‌های اندرویدی این کمپانی دیگر تحت لیسانس گوگل قرار نگرفت. به همین خاطر هوآوی سعی کرده تا زیست بوم اختصاصی خودش را راه‌اندازی کرده و خودش تمامی خدماتی که پیش از این گوگل ارائه می داد را به کاربرانش ارائه کند.

کاربران هوآوی هم مشکلی با این موضوع ندارند چراکه خدمات سرویس‌های مشابه گوگل به صورت اختصاصی از هوآوی در دسترس آنها هست، اما کاربران برخی از کشورها ممکن است در استفاده از گوشی‌های این شرکت با مشکل مواجه شوند. ماجرا اینجاست که هوآوی از طرف گوگل تحریم است و از طرف دیگر هوآوی خودش بازار ایران را تحریم کرده است!

از این رو کاربران ایرانی که گوشی هوآوی خریداری می‌کنند ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوند. وقتی گوشی هوآوی می‌خرید از خدمات و سرویس‌های گوگلی (مخصوصا گوگل پلی) بی بهره‌اید و جالب اینکه به خاطر تحریم‌های داخلی امکان استفاده از خدمات مشابه هوآوی را هم ندارید. و این می تواند مشکل ساز باشد.

مخصوصا که خیلی از افراد از گوشی‌های برندهای دیگر به هوآوی مهاجرت می‌کنند و نیاز دارند اطلاعات گوگلی خود را به گوشی هوآوی جدیدشان منتقل کنند. از این رو بسیاری از کاربران ایرانی برای امکان استفاده از ویژگی‌های گوشی‌های هوآوی مجبور می‌شوند این تحریم‌ها را دور بزنند تا بتوانند از سرویس‌های گوگل روی گوشی هوآوی خود استفاده کنند.

برای نصب برنامه‌های گوگل و دسترسی به خدمات این شرکت روی گوشی‌های هوآوی چند راهکار ساده وجود دارد که آنها را به شما معرفی می‌کنیم. با استفاده از این راهکارها می‌توانید تحریم‌ها را دور زده و برنامه‌های گوگل را روی گوشی هوآوی خود نصب کنید.

برنامه google installer برای گوشی های هواوی

راهکار اول: نصب گوگل پلی روی گوشی هواوی با استفاده از Google Installer

Google Installer برنامه‌ای است که می‌تواند به شما در دور زدن تحریم‌های گوگل روی هوآوی کمک کند. برای استفاده از این برنامه باید گام‌های زیر را طی کنید:

 • ابتدا وارد منوی تنظیمات یا setting گوشی هوآوی خود شده و روی گزینه تنظیمات پیشرفته یا Advanced Settings ضربه بزنید.
 • حال در بخش Security روی گزینه "فعال کردن نصب از منابع ناشناخته" یا Enable Installation from Unknown Sources ضربه بزنید.
 • سپس هشداری به شما نشان داده می‌شود مبنی بر اینکه اینکار ممکن است به گوشی شما آسیب بزند (this type of file can harm your device)، آن را نادیده گرفته و روی OK ضربه بزنید.
 • حال در مرورگر خود Google Installer APK را جستجو کرده و فایل نصب این برنامه را دانلود کنید.
 • در مرحله بعدی Google Installer را اجرا کرده و روی گزینه آبی نصب (Install) ضربه بزنید.
 • پس از آن گوگل پلی روی دستگاه شما نصب می‌شود.
برنامه GMS installer برای گوشی های هواوی

راهکار دوم: نصب گوگل پلی روی گوشی هوآوی با استفاده از GMS Installer

GSM Installer از دیگر برنامه‌هایی است که می‌تواند تحریم‌های گوگلی هوآوی را دور بزند. برای استفاده از آن مرحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا فایل APK برنامه را دانلود و نصب کنید و سپس فایل APK گوگل پلی را هم دانلود و نصب نمایید.
 • بعد از نصب می‌توانید از گوگل پلی استفاده کنید.
برنامه Chat Partner برای گوشی های هواوی

راهکار سوم: نصب گوگل پلی روی گوشی هوآوی با استفاده از Chat Partner

جهت استفاده از Chat Partner برای دور زدن تحریم‌های گوگلی هوآوی مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا فایل APK برنامه Chat Partner را از مرورگر خود دانلود کرده و آن را نصب نمایید.
 • برنامه را باز کرده و روی گزینه Detect Device ضربه بزنید.
 • در پنجره باز شده روی گزینه Repair Now ضربه بزنید.
 • حال پنجره Activate Device Administrator به شما نشان داده می‌شود که باید در آن روی گزینه Activate ضربه بزنید.
 • سپس گوشی را ریستارت کنید تا بعد به گوگل پلی دسترسی داشته باشید (اگر گوگل پلی را روی دستگاه خود ندیدید می‌توانید فایل نصب آن را دانلود کرده و آن را روی دستگاه نصب کنید).
برنامه Googlefier برای گوشی های هواوی

راهکار چهارم: نصب گوگل پلی روی گوشی هوآوی با استفاده از Googlefier

جهت استفاده از گوگل فایر برای دور زدن تحریم‌های گوگلی هوآوی مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا فایل APK برنامه گوگل فایر را دانلود و نصب کنید.
 • سپس برنامه را باز کرده و با طی کردن مراحل مختلف، تمام دسترسی‌هایی که از شما می‌خواهد را به آن بدهید.
 • پس از اتمام کار برنامه می‌توانید تمام برنامه‌های گوگلی را دانلود و نصب کنید.

نکته:‌ نصب و استفاده از گوگل فایر تنها بر روی گوشی‌های هوآوی امکانپذیر است که از سیستم عامل EMUI 10.1 و پایینتر استفاده می‌کنند.

برنامه Gspace برای گوشی های هواوی

راهکار پنجم: نصب گوگل پلی روی گوشی هوآوی با استفاده از Gspace

نرم‌افزار Gspace یک نرم‌افزار ساده و کم حجم است که با تغییر دادن API و شماره ساخت گوشی امکان نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارهای گوگل را بر روی گوشی هوآوی شما فراهم می‌کند. برای دور زدن تحریم‌های گوگل روی هوآوی کافی است فایل APK برنامه Gspace را دانلود کرده و آن را نصب و اجرا کنید. این آخرین راهکاری است که در این مطلب، درباره آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی هواوی برایتان توضیح دادیم.

نکته: زمانی که از Gspace برای دور زدن تحریم‌های گوگل استفاده می‌کنید همچنان قادر نخواهید بود به Google Assistant دسترسی داشته باشید.

جمع‌بندی

استفاده از خدمات و برنامه‌های گوگل برای بسیاری از کاربران اندرویدی ضروی است. متاسفانه به واسطه تحریم‌های هوآوی از طرف گوگل و تحریم ایران از طرف هوآوی دسترسی به سرویس‌های گوگل برای کاربران گوشی‌های هوآوی در ایران فراهم نیست. با این وجود اگر از راهکارهای مورد اشاره در بالا استفاده کنید می‌توانید این تحریم‌ها را دور زده و برنامه‌های گوگل از جمله گوگل پلی را روی گوشی هوآوی خود نصب نمایید.

مقاله آموزشی مرتبط:‌ اگر قصد پاک کردن اکانت تیک تاک خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم چگونه اکانت تیک تاک را حذف کنیم؟ را نیز مطالعه کنید.