آیا نگران تمیز نگه داشتن هدفون‌های بی‌سیم جیبی خود هستید؟ نگرانی شما کاملا به‌جا و درست است، چراکه هرچه نباشد این وسیله مستقیما روی گوش شما قرار می‌گیرد و اگر آلوده باشد می‌تواند به گوشتان آسیب برساند.

بهترین هدفون‌های بی‌سیم به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانید آنها را با خود به هر جایی ببرید. در ادامه این مطلب بهترین روش‌های تمیز کردن هندزفری و هدفون را به شما آموزش می‌دهیم.

از مکان‌های عمومی گرفته تا باشگاه و مترو و دفتر کار و غیره، تمام این مکان‌ها نیز محیط ایده‌آلی برای جمع شدن آلودگی و جرم هستند. اگر احساس می‌کنید که ایربادها (هدفون‌های بی‌سیم) شما دیگر شفافیت و دقت صدای گذشته را ندارند، به خوبی شارژ نمی‌شوند یا حتی مشکوک به ترک خوردگی هستند، یکی از اصلی‌ترین علت‌های آن می‌تواند کثیفی دستگاه باشد.

اگر ایربادهای شما به صورت روگوشی طراحی شده باشند (مانند ایرپادهای مدل 2019 اپل یا ایرپادهای سیمی قدیمی اپل)، باید بدانید که به شکل غیرقابل‌باوری مستعد جذب آلودگی‌ها و جرم‌های محیطی هستند. حتی بهترین و جدیدترین هدفون‌های بی‌سیم نیز از این قضیه مصون نیستند. در این مقاله به بهترین روش‌های تمیز کردن هدفون‌های بی‌سیم و کیس شارژ آنها می‌پردازیم.

سریع‌ترین راهکارهای برای تمیز کردن هندزفری و هدفون‌های بی‌سیم

هدفون را از کیس شارژ خارج کرده و سری پلاستیکی آن را هم جدا کنید. سپس با استفاده از یک دستمال خشک، تمیز و نرم، جرم‌ها و گردو‌خاک‌های جمع شده در قسمت‌های مختلف هدفون را پاک کنید. توری اسپیکر، سوراخ میکروفون و تمام درزهای هدفون مستعد جذب آلودگی و جرم‌ هستند.

برای ضدعفونی کردن هندزفری و هدفون با استفاده از یک دستمال یا حوله فیبر ریز یا بدون پرز تمیز، قسمت بیرونی کیس شارژ هدفون را تمیز کنید. برای این‌کار به آب یا مایعات تمیز کننده دیگر نیازی نخواهید داشت.

سپس کیس را باز کرده و با استفاده از فشار هوا (پوآر یا کمپرسور هوا) نقطه‌های فلزی شارژر را از گرد و خاک پاک کنید. کثیف بودن این نقطه‌ها روی سرعت و کیفیت شارژ پذیری هدفون‌های بی‌سیم تاثیر می‌گذارد.

راهنمای گام‌به‌گام برای تمیز کردن هندزفری و هدفون بی‌سیم

اگر فرصت کافی در اختیار دارید یا هدفون‌های بی‌سیم شما واقعا کثیف و آلوده هستند، می‌توانید از متدهای جدی‌تری برای پاک کردن آنها استفاده کنید. در ادامه به اصلی‌ترین گام‌های تمیز کردن هدفون اشاره می‌کنیم:

حذف سری پلاستیکی Airpods Pro برای تمیز کردن

هندزفری و هدفون‌ها را از کیس شارژ خارج کرده و سری لاستیکی آنها را جدا کنید

اول از هر چیز، هدفون‌ها را از کیس شارژ بیرون آورده و سری پلاستیکی آنها را بردارید. بدیهی است که برای جدا کردن سری لاستیکی از هیچ جسم نوک تیزی استفاده نکنید، چراکه ممکن به توری اسپیکر هدفون آسیب بزند. اگر سری هدفون شما سیلیکونی است، برای تمیز کردنش کافی است آن را در 5 میلی‌لیتر محلول صابون مایع و 250 میلی‌لیتر آب ولرم بشویید. قبل از کار گذاشتن دوباره آنها روی هدفون دقت کنید که کاملا خشک شده باشند.

ایرپادهای خود را با پد الکل تمیز کنید

استفاده از دستمال کتان با الکل ایزوپروپیل 70 درصد

در این روش باید از دستمال الکلی استفاده کنید. مایعات و دستگاه‌های الکترونیکی رابطه خوبی باهم ندارند، به همین خاطر باید سعی داشته باشید که با دقت تمام تمیزکاری را انجام دهید. چنانچه الکل مایع به داخل هدفون نفوذ کند، می‌تواند آن را بسوزاند. بنابراین پارچه مورد استفاده شما نباید خیلی مرطوب باشد.
در این بین یک ابزار مخصوص به نام Q-Tip هم وجود دارد که می‌تواند به شکلی ایمن کثیفی‌های چسبناک هدفون را پاک کند.

توری اسپیکر، سوراخ میکروفون و نقطه‌های شارژ هدفون بسیار ریز هستند و امکان دارد مایعات از طریق آنها به برد داخلی دستگاه نفوذ کنند. از این رو سعی کنید به جای دستمال کشیدن سرتاسری، یک قسمت از دستمال الکلی را دور نوک انگشت خود بپیچید و با دقت دور این نواحی را تمیز کنید.

استفاده از برس برای پاک کردن کثیفی از Airpods

از مسواک نرم یا براش پلاستیکی استفاده کنید

کلیدی‌ترین نکته این روش آن است که مسواک مورد استفاده شما کاملا تمیز، خشک و البته نرم باشد. بهتر است سراغ مسواک‌های استفاده شده نروید و یک مسواک مخصوص این‌کار تهیه کنید. مسواک را به‌صورت دورانی روی سطح هدفون، کیس شارژ و قسمت‌های داخلی آن بکشید. اگر آلودگی‌ها عمیق هستند، می‌توانید با رعایت نکات مورد اشاره در بالا، یک قطره کوچک الکل هم بریزید تا شدیدترین لکه‌ها به خوبی پاک شوند.

دمیدن هوا به درگاه شارژ airpods

کیس و پورت‌های شارژ را با فشار هوا تمیز کنید

می‌توانید گرد و خاک‌های جمع شده داخل درزهای کیس و درگاه‌های اتصالی آن را با استفاده از یک دستگاه کمپرسور هوا، یا یک پوآر پلاستیکی پاک کنید. سعی کنید فشار هوا را در زاویه‌های مختلف دور تا دور سوراخ‌ها و درزها بدمید تا گرد و غبارها کاملا تمیز شوند.

تمیز کردن با فشار هوا بیشتر از چند ثانیه طول نمی‌کشد. همچنین اگر هیچ‌کدام از دستگاه‌های مورد اشاره را در اختیار ندارید، می‌توانید از یک سشوار با باد سرد استفاده کنید.

کیس شارژ را با یک دستمال بدون پرز تمیز کنید

این روش واقعا نیازی به توضیحات بیشتر ندارد. اگر کثیفی‌های هدفون و کیس شارژ آن زیادی عمیق و جدی نیستند، نیازی به مرطوب کردن پارچه با آب یا الکل ندارید. اما اگر فکر می‌کنید باید هدفون را به شکل جدی‌تری تمیز کنید، بهتر است پارچه را با کمی محلول آب و صابون مرطوب کنید.

سعی کنید به جای فشار آوردن، به آرامی با دستمال کیس را پاک کنید. زمانی هم که به قسمت پورت شارژ USB-C می‌رسید دقت بیشتری به خرج داده و مراقب باشید آب به داخل آن نفوذ نکند.

خشک کردن ایرپادها قبل از قرار دادن در کیس

قبل از جایگذاری سری‌های لاستیکی از خشک بودن آنها مطمئن شوید

بیشتر هدفون‌های بی‌سیم امروزی رتبه مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند، اما این دلیل نمی‌شود که قبل از جایگذاری سری‌های لاستیکی آنها را خشک نکنید. هدفون‌هایی که بالاترین رتبه IP را دارند نیز ممکن است از رطوبت سری لاستیکی آسیب ببینند. بعد از تمیز کردن سری لاستیکی، حتما آن را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید.

نکات کاربردی

  • خیلی از افراد فکر می‌کنند با فوت کردن قسمت‌های مختلف هدفون و کیس شارژ آن می‌توانند گرد و غبارها را پاک کنند. اما این تصور بسیار اشتباه و مضر است. دقت داشته باشید که نفس شما فقط از هوا تشکیل نشده و دارای مقادیری رطوبت است. رطوبتی که می‌تواند به دستگاه نفوذ کرده و آن را خراب کند.
  • بعد از تمیز کردن هدفون با پارچه الکلی، سریع آن را خشک نکنید. اجازه دهید الکل چند ثانیه روی سطح باقی بماند و بعد آن را خشک کنید.
  • بعضی از افراد با استفاده از چاقو یا اشیاء نوک تیز دیگری مانند خلال دندان اقدام به درآوردن جرم‌های گیر کرده لای توری اسپیکر می‌کنند. این‌کار می‌تواند به هدفون شما آسیب‌های جدی برساند.

مقاله آموزشی مرتبط:‌ چگونگی انتقال اطلاعات از گوشی اندرویدی به آیفون