از اسفند ماه ۱۴۰۱، اپل قیمت تعویض باتری آیفون را افزایش داد. در این مقاله به چگونگی حفظ سلامت باتری آیفون شما پرداختیم. همچنین اگر در مورد عمر باتری و خاموش شدن ناگهانی گوشی مشکلی دارید، بررسی وضعیت باتری دستگاه در تنظیمات iOS را آموزش دادیم. در ادامه نحوه مشاهده سلامت باتری آیفون، نکاتی در مورد زمان تعویض باتری، انتظارات چرخه شارژ و موارد دیگر را بررسی کردیم. اگر می‌خواهید بدانید چه زمانی نیاز است باتری آیفون خود را تعویض کنید و یا می‌خواهید یک گوشی آیفون دست دوم بخرید و سلامت باتری آن‌را چک کنید، در این مطلب از رسانه علاءالدین همراه ما باشید.

در حال حاضر هزینه تعویض باتری برای سری آیفون 14 که بالاتر از سری‌های قبل می‌باشد، بدون گارانتی 99 دلار در نظر گرفته شده است. البته طبق تغییراتی که از اول مارس انجام شد، اپل تعرفه تعویض باتری را برای تمام مدل‌های قدیمی آیفون، 20 دلار افزایش داد. این امر باعث شد قیمت تعویض باتری برای سری آیفون X تا سری آیفون 13 به 89 دلار و آیفون SE، آیفون 8 و قبل از آن نیز به 69 دلار برسد.

اگر از آن دسته از کاربران هستید که هر سال یا هر دو سال یکبار آیفون خود را از لحاظ سلامت گوشی ارتقا می‌دهید، امیدواریم با باتری ضعیف شده مشکلی نداشته باشید و در نهایت با یک باتری معیوب مواجه نشوید. برای کسانی که آیفون‌های دو ساله یا بالاتر دارند، به دلیل پیری شیمیایی و تعداد چرخه‌های شارژ که پشت سر گذاشته‌اند، سلامت باتری کم، در برخی مواقع امری اجتناب‌ناپذیر است.

نحوه چک کردن سلامت باتری آیفون

نحوه چک کردن سلامت باتری آیفون

  • برنامه تنظیمات را در آیفون خود باز کنید.
  • انگشت خود را به پایین بکشید و روی باتری ضربه بزنید.
  • اکنون Battery Health & Charging را انتخاب کنید.
  • ظرفیت باتری فعلی شما در بالا نشان داده شده است.

زمان تعویض باتری آیفون

وقتی باتری آیفون شما به کمتر از 80 درصد ظرفیت اولیه خود برسد، زمان مناسبی برای تعویض آن است. همچنین در صورتی که اخطاری در مورد خراب شدن باتری خود مشاهده کردید یا در صورتی که باتری شارژ نمی‌شد، نیز نیاز به تعویض آن وجود دارد. در بخش «Battery Health & Charging» که در بالا توضیح داده شد، در صورتی که سلامت باتری شما ضعیف شده باشد و باعث ایجاد مشکلاتی مانند خاموش شدن غیرمنتظره و یا ناتوانی در حفظ حداکثر عملکرد شود، باید هشداری را مشاهده کنید.

اپل می‌گوید باتری‌های آیفون به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا 80 درصد ظرفیت اولیه خود را در 500 دوره شارژ کامل در شرایط عادی حفظ کنند. اگر در ایالات متحده هستید، تعویض‌ها تحت ضمانت یک ساله همراه یا AppleCare هستند. با این حال، اگر از پوشش گارانتی خارج شده باشید، اپل هزینه 69 تا 99 دلاری را برای سرویس تعویض باتری آیفون دریافت می‌کند.

سلامت باتری آیفون کمتر از ۸۰٪

زمانی که باتری آیفون به کمتر از 80 درصد ظرفیت اصلی خود می‌رسد، قابلیتی به نام «performance management» ممکن است به طور خودکار اعمال شود. این مورد برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی و غیرمنتظره است. با این حال، شما می‌توانید گزینه throttling را نیز خاموش کنید تا از مصرف اضافه باتری جلوگیری کنید. دکمه کوچک «Disable» در انتهای متن، زیر «Peak Performance Capability» قرار دارد.

اگر پیامی می‌بینید که می‌گوید سلامت باتری گوشی آیفون شما ضعیف شده یا ناشناخته است، به Apple Store بروید. در صورتی که می‌خواهید یک تعویض باتری تایید شده اپل دریافت کنید، باید با پشتیبانی اپل یا ارائه‌دهنده خدمات مجاز اپل تماس بگیرید. می‌توانید جزئیات بیشتر در مورد باتری آیفون و عملکرد آن را در سند پشتیبانی کامل اپل بخوانید.

در صورتی که پرسش دیگری درباره چگونگی مشاهده سلامت باتری آیفون و یا تعویض آن را دارید، با ما در میان بگذارید.

مقاله آموزشی مرتبط: در مقاله ای دیگر «چند راه افزایش طول عمر باتری گوشی‌های آیفون» در اختیارتان گذاشته‌ایم، پیشنهاد می‌کنیم کلیک کنید و بخوانید.