باند چیست؟ به گستره خاصی از فرکانس ها باند گفته می شود. (به عنوان مثال فرکانس های بین 1850مگاهرتز و 1995 مگاهرتز). باند یک کانال ارتباطی بی سیم است که فرکانس هایی با طول موج های همگستره در آن وجود دارند.

در چه جاهایی از باند استفاده می شود؟

از باند های فرکانسی در ارتباطات بی سیم مختلف زیاد استفاده می شود. شبکه های ارتباط رادیویی یک و دو طرفه، آنتن های تلویزیونی، ردیاب ها و حتی ارتباطات اینترنتی همگی از تکنولوژی هایی هستند که از باند استفاده می کنند. اصولاً تمام ارتباطاتی که به فرکانس ربط پیدا می کنند از باند استفاده می کنند.

انواع باند

انواع باند مخابراتی

باند های فرکانسی بسته به مورد استفاده می توانند انواع مختلفی داشته باشند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

  • باند فرکانس های بسیار پایین (vlf) در گستره 3 تا 30 کیلوهرتز. سیگنال های زمانی و فرکانس های استاندارد از جمله کاربران این باند هستند.
  • باند فرکانس پایین (lf) در گستره 30 تا 300 کیلوهرتز. سیستم های ثابت و سیار ناوبری دریایی و پخش های رادیویی از جمله کاربران این باند هستند.
  • باند فرکانس میانی (mf) در گستره 300 تا 3000 کیلوهرتز.‌ پخش سیار زمینی، دریایی و رادیویی از جمله کاربران این باند است.
  • باند فرکانس بالا (hf) –همچنین معروف به طول موج کوتاه- در گستره 3 تا 30 مگاهرتز. سیستم های ثابت سیار هوانوردی و دریا نوردی، شبکه های رادیویی آماتور و سیسیتم های پخش رادیویی از جمله کاربران این باند هستند.
  • باند خیلی فرکانس بالا (vhf) در گستره 30 تا 300 مگاهرتز. سیستم های ثابت و سیار هوانوردی و دریا نوردی ، شبکه های رادیویی آماتور، پخش تلویزیونی و رادیویی و ناوبری رادیویی از جمله کاربران این باند هستند.
  • باند فوق فرکانس بالا (uhf) در گستره 300 تا 3000 مگاهرتز.  سیستم های ثابت و سیار هوانوردی و دریا نوردی، شبکه های رادیویی آماتور، تلویزیون، ناوبری و مکان یابی رادیویی، هواشناسی و اکتشافات فضایی از جمله کاربران این باند هستند.
  • باند سوپر فرکانس بالا (shf) در گستره 3 تا 30  گیگاهرتز.  سیستم های ثابت و سیار ناوبری، و موقعیت یابی رادیویی و ارتباطات فضایی و ماهواره ای از جمله کاربران این باند هستند.
  • باند شدیداً فرکانس بالا (ehf) در گستره 30 تا 300  گیگاهرتز.  شبکه های رادیویی آماتوری، ارتباطات ماهواره ای، اکتشافات زمین شناسی و اکتشافات فضایی از جمله کاربران این باند هستند..

مقاله آموزشی مرتبط: چگونه صفحه نمایش گوشی را با الکل تمیز کنیم؟