برای کندی اینترنت دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بر عملکرد اتصال ما تأثیر بگذارد.

کندی اینترنت به چه دلیل است؟

اینترنت امروزه به یک کالای اساسی تبدیل شده است زیرا ابزار اصلی برای ارتباط با نهادهای رسمی، دسترسی به حساب‌های بانکی ما، مطالعه و در موارد خاص‌تر برای کار از راه دور تبدیل شده است. اگرچه در مورد دوم، نمی‌توان آن را به عنوان یک ضرورت اساسی در نظر گرفت بلکه به عنوان یک ابزار کار دیگر در نظر گرفته شد.

اگر اتصال اینترنت ما کند است، و با کندی اینترنت مواجهیم، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که دریابیم دلایل ایجاد کننده آن چیست. دلایلی که لزوماً مربوط به نصب یا  سخت‌افزار دستگاه‌های ما نیست.

سرعت اتصال اینترنت ما چقدر است؟

اولین چیزی که باید قبل از شروع جستجوی راه‌حل برای مشکلی که احتمالاً به دستگاه ما مربوط نمی‌شود، بدانیم این است که بدانیم سرعت اتصال ما چقدر است. اپراتورهای تلفن صفحات وب مختلفی را برای اندازه‌گیری سرعت در اختیار ما قرار می‌دهند، با این حال، از همه بهتر آن رویکردی است که Netflix به ما ارائه می‌دهد.

Netflix وب fast.com را در اختیار ما قرار می‌دهد، یک صفحه وب که به ما امکان آن را می‌دهد که سرعت بارگذاری و بارگیری را در چند ثانیه و به سرعت متوجه شویم. اگر رایانه دارید، توصیه می‌شود این تست سرعت را با اتصال کابل اینترنت و تجهیزات انجام دهید.

سرعت-اتصال-ما-چقدر-است؟

اگر روتر شما با شبکه 5 گیگاهرتز سازگار است، باید به این شبکه Wi-Fi متصل شوید و تا حد امکان به روتر نزدیک شوید. این نوع اتصال در مقایسه با شبکه‌های 2.4 گیگاهرتزی سرعت اتصال بالاتری را به ما ارائه می‌دهد، اما محدوده آن کمتر است.

اگر سرعت اتصال زیاد باشد (هرگز با سرعت ارائه شده توسط اپراتور مطابقت نخواهد داشت)، به عنوان مثال از 50 مگابیت بر ثانیه (نباید با MB اشتباه گرفته شود) صرف نظر از سرعتی که قرار داده‌ایم، می‌توانیم یکی از مشکلاتی که ممکن است دلیل کندی اینترنت ما باشد را رد کرده‌ایم.

بنابراین؛ باید با روش‌های دیگر به دنبال پیدا کردن مشکل باشیم. اگر سرعت اتصال به Kbps نشان داده شود (1000 Kbps برابر 1 Mbps است) یا 1 یا 2 Mbps باشد، ما به وضوح مشکل اتصال داریم، و این اپراتور است که سرعتی را که باید، به ما ارائه نمی‌دهد. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که با ISP خود تماس بگیریم و مشکل را گزارش دهیم تا آنها بتوانند آن را حل کنند یا از طریق تلفن راه‌حلی را به ما پیشنهاد دهند.

اتصال 2.4 گیگاهرتز در مقابل 5 گیگاهرتز

هنگامی که شبکه‌های Wi-Fi به همه کاربران رسید، اپراتورها روترهایی را ارائه کردند که فقط با شبکه‌های 2.4 گیگاهرتز سازگار بودند. با گذشت سال‌ها و پیشرفت این نوع اتصالات، اپراتورها پیشنهادات خود را بهبود بخشیده و روترهای سازگار با شبکه های 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز را ارائه می‌دهند.

شبکه‌های 2.4 گیگاهرتزی در مقایسه با شبکه‌های 5 گیگاهرتزی سرعت اتصال کمتری را ارائه می‌دهند، شبکه‌هایی که سرعت اتصال ده برابر بیشتر از شبکه‌های 2.4 گیگاهرتزی را می‌توانند به ما ارائه دهند.

wifi-phone

تفاوت‌ها بین شبکه‌های 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز

تفاوت دیگر بین شبکه‌های 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز محدوده است. در حالی که شبکه‌های 2.4 گیگاهرتزی دارای دامنه بسیار بیشتری هستند، شبکه‌های 5 گیگاهرتزی با تمرکز بر سرعت، محدوده بسیار کوچک‌تری را ارائه می‌دهند. از آنجا که هر نوع شبکه ویژگی‌های متفاوتی را به ما ارائه می‌دهد، تمام روترهایی که توسط اپراتورها ارائه می‌شود و ما می‌توانیم آن‌ها را در فروشگاه‌ها خریداری کنیم، همیشه دو نوع شبکه‌ای را که ذکر کردیم به عنوان مکمل یکدیگر ارائه می‌دهند.

حالا که تفاوت‌های این دو شبکه را می‌دانیم، باید آنها را شناسایی کنیم تا  بتوانیم بررسی کنیم که آیا مشکل سرعت اتصال اینترنت ما به این دلیل است که ما به یک شبکه 2.4 گیگاهرتزی متصل شده‌ایم یا کندی اینترنت ما دلیل دگری دارد. شبکه‌های 5 گیگاهرتزی در انتهای نام شبکه Wi-Fi عبارت 5G دارند، در حالی که شبکه‌های 2.4 گیگاهرتزی هیچ گونه شرایط اضافی به انتهای نام شبکه اضافه نمی‌کنند.

مسائل مربوط به پوشش اینترنت

در قسمت بالای دستگاه تلفن همراه ما، یک مثلث وارونه با یک سری نوار نشان داده شده است که ما را از پوشش، در این مورد Wi-Fi، دستگاه خود مطلع می‌کند. اگر چند خط از بین رفته است، دلیل کندی اینترنت این است که ما از روتر فاصله داریم و اتصال به راحتی به دستگاه ما نمی‌رسد.

اگر ما به یک شبکه Wi-Fi متصل نیستیم بلکه به اتصال داده تلفن همراه اپراتور خود متصل هستیم، باید نوارهای پوشش و شماره گذاری که در کنار آن نمایش داده می‌شود را بررسی کنیم. گرچه برخی از نوارها کم شده اند و 4G یا 5G در کنار آن نمایش داده نمی‌شود، به این معنی است که اگر می‌خواهیم سرعت اتصال خود را افزایش دهیم، باید موقعیتمان را تغییر دهیم.

هر دو پوشش تلفن همراه و Wi-Fi را می‌توان با لوازم خانگی و دیوارها  تغییر داد. بنابراین؛ گاهی اوقات که کمی حرکت می‌کنیم و موقعیت خود را چند متر تغییر می‌دهیم، مشکلات سرعت اتصال ما به سرعت  و به خودی خودحل می‌شود.

داده تلفن همراه شما تمام شده است

اگر یک خط پیش پرداخت دارید، هر ماه مقدار گیگابایت داده دارید، داده‌هایی که پس از مصرف آن‌ها، سرعت اتصال به اینترنت به حداقل ممکن می‌رسد. این حداقل در حد استفاده  لازم است. و شما نهایتا می‌توانید از آن در  بسترهای پیام رسانی برای ارسال پیام استفاده کنید. و  عکس و فیلم یا پیام‌های صوتی، تا قیامت طول می‌کشد تا ارسال شوند.

برای اینکه بدانیم آیا از کل حجم داده‌هایی که هر ماه در اختیار داریم استفاده کرده‌ایم یا خیر، فقط باید از برنامه مخصوص اوپراتور خودمان، برای دستگاه‌های تلفن همراه  استفاده کنیم. اگر به طور تصادفی اپراتور شما، اپراتوری است که این نوع برنامه‌ها را ارائه نمی‌دهد، می‌توانید با شماره خدمات مشتری( امور مشترکین) تماس بگیرید تا از این اطلاعات مطلع شوید.

بررسی سرعت نتفیلکس

نتفیلکس

سیستم عامل‌های پخش ویدئو به سرعت اتصال بالا احتیاج دارند و عموماً بیشتر اتصال اینترنت را هنگام استفاده مصرف می‌کنند. اگر کسی در خانه شما به یکی از این سیستم عامل‌ها متصل است، سرعت اتصال شما چند صد مگابیت بر ثانیه نیست و با مشکلات کندی اینترنت روبرو خواهید شد.

سروری که به آن متصل می‌شوید کند است

این یکی دیگر از دلایلی است که بر سرعت اتصال به اینترنت تأثیر می‌گذارد و باعث کندی اینترنت می‌شود. همچنین سرعت بارگذاری برخی از صفحات وب را نیز، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. وقتی صفحه‌ای که می‌خواهید از آن بازدید کنید، بسیار کند بارگذاری می‌شود، به احتمال زیاد مشکل به اتصال اینترنت ما مربوط نمی‌شود، بلکه مشکل از سروری است که در به آن متصل می‌شوید.

این مشکل معمولاً متداول نیست، اما اگر به صفحاتی از وب متصل شوید که چندان محبوب نیستند (یا به دلیل اطلاعاتی که ارائه می‌دهند دارای شهرت مشکوک هستند)، صفحات وب میزبانی شده در رایانه‌ها یا سرور دچار حمله DDoS می‌شوند، حملات محرومیت از خدمات عملکرد سرورها را از بین می‌برد. در چنین شرایطی، کندی اینترنت به خاطر مشکل در اتصال شما نیست بلکه در سروری است که ما سعی داریم به آن متصل شوید.

جلوگیری از اتصال مزاحمان به اینترنت وای فای

اگر اتصال Wi-Fi خود را با گذرواژه ایمن محافظت نکنید، ممکن است یکی از همسایگان عزیز، از اتصال شما، عمدتا از طریق جریان استفاده کند. این محتوا، محتوایی است که، همانطور که در بالا توضیح دادیم، اغلب مزاحم پهنای باند است.

اگر بخواهید بررسی کنید که آیا کسی قسمتی از سیگنال Wi-Fi ما را می دزدد، می‌توانیم از رایانه یا دستگاه تلفن همراه به روتر دسترسی پیدا کنیم و بررسی کنیم که و همه  دستگاه‌هایی را که به وایفای ما متصل هستند را ببینیم. در پایین روتر هم آدرس دسترسی و هم رمز ورود را پیدا خواهید کرد. اگر شما از رمز و پس ایمینی استفاده نمی‌کنید، احتمالا دلیل کندی اینترنت شما، اتصال بی‌اجازه افراد به آن باشد.

به محض دسترسی به روتر، بسته به مدل وایفای شما، لیستی از تمام دستگاه‌هایی که به روتر شما متصل شده‌اند نمایش داده می‌شود. اگر هیچکدام از آنها را نمی‌شناسید، می‌توانید آن را به لیست سیاه( بلک لیست) اضافه کنید. اگرچه کار اصلی  که باید انجام دهید این است که رمز عبور روتر خود را تغییر دهید تا همسایه‌مان از سوء استفاده‌ی همسایه‌های عزیز از  اتصال اینترنت  و کندی اینترنت جلوگیری کنید.

کمبود فضا در دستگاه شما

کمبود فضا در دستگاه شما، چه دستگاه تلفن همراه باشد چه رایانه، بر عملکرد دستگاه از همه جنبه‌ها تأثیر می‌گذارد. نه تنها از نظر سرعت، بلکه همچنین سرعت اتصال به اینترنت را هم دستکاری می‌کند و ممکن است عامل کندی اینترنت شما باشد. اگر فضای موجود در دستگاه یا رایانه شما کمتر از حداقل 1 گیگابایت در موبایل و کمتر از 50 گیگابایت در رایانه است، برای بدست آوردن سرعت عادی اتصال اینترنتتان، باید به فکر تمیز کردن دستگاه خود باشید.

تمیز کردن رایانه بسیار ساده است و با حذف فیلم‌هایی که بارگیری کرده‌ایم عمدتا حل می‌شود، ولی این فرایند در دستگاه تلفن همراه تا حدودی پیچیده است. با این حال، اگر از برنامه Google Files استفاده می‌کنید، مشکل را به سرعت می‌توانید  حل کنید و از کندی اینترنت بکاهید. زیرا، این برنامه دستگاه شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و شما را دعوت می‌کند تا همه محتواهایی را که استفاده نمی‌کنید علاوه بر برنامه‌هایی که مدتی باز نکرده‌اید را حذف کنید.

VPN ها باعث کندی اینترنت میشوند

VPN ها، شبکه‌های مجازی خصوصی که به شما امکان می‌دهد به صورت ناشناس بدون اینکه اپراتور اینترنت شما در هر زمان بداند که از کدام صفحات وب بازدید می‌کنید یا به کدام سرورها متصل شوید. اما آنها به شما اجازه نمی‌دهند با همان سرعتی عادی، به فعالیت بپدازید.

درواقع، یکی از اصلی ترین دلایل کندب اینترنت، روشن بودن وی‌پی‌ان است. این به این دلیل است که اپراتور شما کل اتصال را به سرورهای شرکت VPN را رمزگذاری می‌کند، این سرویس راهنمای اتصال شما به صفحات وب یا سرورهایی است که به آنها دسترسی دارید.

به همین دلیل، سرعت اتصال ارائه شده توسط این خدمات با سرعتی که با توسط اپراتور خود قرارداد بسته‌اید، یکسان نیست و باعث کندی اینترنت می‌شود. اگر علاوه بر این، ارائه دهنده VPN سرعت اتصال بالایی به شما ارائه ندهد، در وب سایت آن مشخص شده است. ممکن است سرعت مرور شما به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار گیرد و یکی از دلایل کندی اینترنت شما باشد.

مقاله آموزشی مرتبط: انواع شبکه‌ های تلفن همراه