iFixit: تعویض صفحه نمایش آیفون ۱۳ در تعمیرگاه شخص ثالث Face ID را غیرفعال می کند

iFixit خبر داده که قابلیت فیس آیدی آیفون ۱۳، در صورت ععویض صفحه نمایش آن، از کار می‌افتد. این اتفاق به دلیل اضافه شدن یک تراشه کوچک به این سری از آیفون اتفاق افتاده است. در صورتی که صفحه نمایش شما بشکند، و بخواهید آن را تعویض کنید، ممکن است این اتفاق برای شما بیوفد و قابلیت فیس آیدی آیفون خود را از دست بدهید.

اکثر تعمیرگاه‌های آیفون هنور به ابزاری که بتواند این تراشه را درست از جای خود بردارد و به شبکه پیچیده گوشی شما آیب نزندف نیستند. در صورت یکه این اتفاق، شکستن صفحه نمایش، برای شما افتاد، بهتر است به نمایندگی آیفون مراجعه کنید تا با ابزار درست صفحه را برای شما تعویض کنند. در این مقاله ما به بیان دقیق مشکل آیفون ۱۳ و چگونگی ایجاد آن اشاره کرده‌ایم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بریدگی کوچک برای Face ID و دردسرهای آن

اپل با سری آیفون ۱۳ بریدگی Face ID را کوچکتر کرد. با این حال، یکی از تغییراتی که منتشر نشد این است که پنل صفحه هر گوشی به سیستم Face ID مرتبط است ، اگر صفحه را تعویض کنید،  قابلیت Face ID  گوشی شما از کار می افتد.

در صورت تمایل به خواندن اخبار مربوط به فیس آیدی آیفون ۱۳، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید و اخبار مربوط به آن را مطالعه کنید.

مقصر این اتفاق در آیفون ۱۳،  یک تراشه به‌اندازه تیک تاک است که اکنون روی کابل انعطاف‌پذیر متصل‌کننده صفحه‌نمایش به مادربورد قرار گرفته است. قبلاً چنین تراشه‌ای در گوشی‌های آیفون وجود نداشت، بنابراین مشکلی نبود. البته، مراکز رسمی و فروشگاه‌های تعمیرات اپل که بخشی از برنامه تعمیر مستقل اپل هستند، به ابزارهای اختصاصی دسترسی دارند که تراشه را برای پذیرش صفحه جدید برنامه‌ریزی می‌کنند.

لحیم کاری: خرابکار اصلی ماجرا

بااین‌حال، تعمیرگاه‌هایی که هیچ ارتباطی با اپل ندارند، تنها یک راه واقعی برای حفظ کارکرد Face ID دارند. کاری که آن‌ها برای شما انجام می‌دهند، لحیم کاری تراشه از روی صفحه نمایش شکسته و لحیم کردن آن به صفحه جدید است. و این قسمت مشکل است. همانطور که گفته شد، تراشه کوچک است.  اگر به تصویری که از آن آمده دقت کنید متوجه اندازه کوچپک آن می‌شوید که در قسمت بالایی قرار گرفته است. این تراشه تقریبا اندازه یک دانه برنج است و همچین مشکلی برای فیس آیدی آِفون درست می‌کند!

iFixit

اگر به این عکس توجه کنید، می‌بینید که این تراشه را دارند برمی‌دارند. این شبکه از نقاط، آرایه شبکه توپی (BGA) نامیده می‌شود و برای تراشه‌های پیچیده‌ای که به اتصالات زیادی نیاز دارند استفاده می‌شود. باتوجه‌به مقیاس، این چیزی نیست که بتوان با دست آن را لحیم کرد. در صورت یکه صفحه نمایش آیفون شما شکست، بهتر است به نمایندگی مراجعه کنید تا اتفاق وحشتناکی برای آیفون شما نیوفتد.

تعداد کمی از تعمیرگاه‌ها ابزارهایی را توسعه داده‌اند و تکنسین‌های خود را در مورد نحوه انجام آن آموزش داده‌اند، اما فقط تعداد کمی و در مقایسه با آنچه قبلاً بود، هنوز یک کار وقت‌گیر و دشوار است.

آیا اپل این باگ را برطرف می‌کند؟

هنوز این احتمال وجود دارد که این رفتار ناخواسته بوده باشد و اپل یک به‌روزرسانی iOS را منتشر کند که همه چیز را روشن می‌کند. آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد غیرممکن نیست، در واقع، چیزی بسیار مشابه در سال گذشته با جایگزینی دوربین‌های آیفون ۱۲ اتفاق افتاد. اگر در خاطرتان باشد، در زمان عرضه، دوربین‌های تعویض شده از کار خودداری کردند، اما چند ماه بعد به‌روزرسانی آمد که آنها را دوباره فعال کرد.

اگر می‌خواهید در مورد اینکه این موضوع برای آینده تعمیرات آیفون شخص ثالث چه معنایی دارد، بیشتر بخوانید، به گزارش دقیق iFixit بروید. این شامل نگاهی جالب به نحوه انتقال تراشه توسط فروشگاه‌های مستقل و مشکلات ناشی از آن است. همچنین در صورت تنایل به مطالعه اصل این خبر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید و اخبار مربوطه را مطالعه کنید.