مینگ چی کو، تحلیل گر ارشد مؤسسه TF Securities، کارشناسی آگاه درزمینه مسائل مربوط به اپل به شمار می‌رود که در اغلب موارد هم تحلیل‌های به جایی را درباره این غول کوپرتینویی ارائه می‌دهد. این تحلیل گر معتبر حالا در یادداشتی تازه ادعا کرده است که ناچ در آیفون‌های اپل کوچک‌تر خواهد شد، اما برای دیدن چنین آیفونی ظاهرا باید تا سال ۲۰۲۰ منتظر بمانیم.

آیفون ۱۰ با ناچ بزرگ برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ معرفی شد و پس از آن ترند طراحی چنین حاشیه ناخوشایندی به دست سایر سازندگان گوشی‌های هوشمند تا به امروز ادامه یافت. از طرفی حالا در سال ۲۰۱۹ به تدریج شاهد طراحی پنل‌های نمایش بدون حاشیه و کاملا لبه تا لبه هستیم که بدون ناچ طراحی شده‌اند و همچنین باعث می‌شوند طراحی ناچ بسیار قدیمی به نظر برسد. البته ناچ نشان دهنده رویکردی در طراحی ظاهری نیست؛ بلکه اپل سیستم تشخیص چهره سه بعدی پیشرفته خود را در آن تعبیه کرده است. این ماژول پیچیده بزرگ نقشه سه بعدی چهره کاربران را ثبت می‌کند و در راهکاری کاملا امن قفل دستگاه را فعال یا غیرفعال می‌سازد. درواقع باید بگوییم توسعه و معرفی چنین دستگاه پیشرفته‌ای یکی از مهم‌ترین دستاوردهای اخیر اپل در توسعه گوشی‌های آیفون به شمار می‌رود؛ اما ماژول Face ID این سازنده به قدری بزرگ است که پنهان کردنش در حاشیه کوچک یا باریک بسیار دشوار به نظر می‌رسد. هرچند اپل قصد دارد راهکاری عملی را بدین منظور توسعه دهد و آیفون‌هایی با ناچ کوچک را از سال ۲۰۲۰ به ما ارائه کند.

کمپانی اپل همچنین سخت در تلاش است تا راهی برای حذف کامل ناچ پیدا کند. ظاهرا تنها راه برای عملی کردن این ایده، تعبیه ماژول بزرگ تشخیص چهره سه بعدی زیر پنل نمایش است. بدین ترتیب ماژول Face ID فعالیت خودش را اجرا می‌کند اما دیگر دیده نمی‌شود و دید کاربر را هم کوچک‌تر نمی‌کند.

گزارش پیش رو همچنین نشان می‌دهد که اپل قرار است در آینده دوربین اصلی خود را با ۷ تکه لنز توسعه دهد. برای مقایسه باید بگوییم تعداد قطعات لنز در دوربین کنونی ۶ تکه است.

در کنار این گزارش از TF Securities همچنین Credit Suisse پیش بینی کرده است که سال آینده شاهد رونمایی از آیفون بدون حاشیه و ناچ خواهیم بود. این مؤسسه به نقل از منابع آگاهش در زنجیره تأمین قطعات گفته برخی تأمین کنندگان پنل‌های نمایش آیفون‌های اپل در حال توسعه نمایشگرهای لبه تا لبه بدون ناچ هستند.

شایان ذکر است که Credit Suisse همچنین اشاره کرده اپل قصد دارد از حسگرهای اپتیکال اثرانگشت زیر پنل نمایش آیفون‌های خود استفاده کند. در مقایسه، پرچمدارانی مانند OnePlus 7 Pro و P30 Pro هوآوی امسال با چنین قابلیتی روانه بازار شدند. در ادامه گزارش هم گفته شده که ممکن است آیفون‌های آینده از هر دو امکان بیومتریک Face ID و حسگر اپتیکال بهره بگیرند. البته در این باره چندان مطمئن نیستیم زیرا استفاده از دو سیستم بیومتریک در کنار هم ممکن است به افزایش قیمت مدل‌ها منجر شود.

گزارش سوم هم در در اوایل ماه جولای منتشر شد و پیش بینی کرد که کمپانی اپل یک مدل آیفون را مخصوص بازار چین توسعه می‌دهد و این آیفون به خصوص همچنین از حسگر اثرانگشت زیر صفحه بهره می‌برد. علاوه بر این گفته شد سیستم Face ID در این آیفون باقی می‌ماند اما اپل از قطعات ارزان‌تری در توسعه این ماژول استفاده می‌کند تا هزینه نهایی ساخت آیفون مذکور افزایش نیابد.