تلفن‌های هوشمند همراه همیشگی شما هستند که می‌توانند به وب متصل شوند تا هر چیزی را در دنیای اینترنت جستجو کنید و به طور مداوم با دنیای بیرون در ارتباط باشید. هنگام ترک خانه مهمترین چیزی است که با خود به بیرون ‌می‌برید و آخرین باری که آن‌را خاموش کرده‌اید احتمالا مکان‌هایی بوده است که روشن بودن گوشی در آن‌جا ممنوع بوده است. همین نکته سبب می‌شود که تصاویر زیادی هم با آن ثبت کنید و لحظه لحظه زندگی خود را در صورتی که اهل عکاسی باشید با آن ثبت کنید. این اتفاقی است که در سال‌های گذشته به علت پایین بودن کیفیت دوربین‌ها ممکن نبود اما اکنون با افزایش کیفیت دوربین گوشی‌ها به کاری لذت بخش تبدیل شده است. برخی افراد نیز از دوربین گوشی خود به عنوان ابزاری برای حتی عکاسی حرفه‌ای نیز استفاده می‌کنند. در این مقاله ۱۰ نکته را که بهتر است هنگام عکاسی با گوشی رعایت کنید تا تصاویر جذاب‌تری ثبت کنید را به شما آموزش می‌دهیم.

۱- با یک دوربین خوب شروع به کار کنید

کیفیت دوربین گوشی های هوشمند طی چند سال گذشته از جهشی بزرگ در کیفیت برخوردار بوده است. اگر از یک گوشی قدیمی استفاده می کنید، احتمال دارد دوربین مناسبی در اختیار نداشته باشید. اگر کیفیت دوربین در هنگام خرید کالای جدید اولویت دارد، مطمئن شوید که از نظر دوربین به مشکل برخورد نکنید و گوشی مناسبی را از این نظر تهیه نمایید. به گوشی‌های جدید آیفون، سری S سامسونگ و گوشی‌های گوگل تلفن‌های هوشمند زیادی هستند که از دوربین خوبی برخوردار هستند. پس در این رابطه بهتر است تحقیق کنید.

 

عکاسی-گوشی-دوربین موبایل-قیمت گوشی-گوشی جدید-آیفون-سامسونگ-علاالدین-پاساژ علاالدین

 

۲- به دنبال نور مناسب باشید

تلفن های هوشمند دارای لنزهای بسیار روشن هستند، اما سنسورها بسیار کوچکتر از  چیزی هستند که در یک دوربین کامپکت پریمیوم با سنسور ۱ اینچی مانند Canon PowerShot G7 X Mark II پیدا می کنید. این امر باعث می شود در نور کم، از نظر کیفیت ضعیف‌تر عمل کنند. برای ثبت تصاویری بهتر، به دنبال شرایطی باشید که نور کافی در اختیار داشته باشید. اگر در داخل خانه هستید، سعی کنید عکس خود را طوری تنظیم کنید تا نور شما روی سوژه باشد. برخی از نورهای طبیعی که مثلا از پنجره وارد می‌شود می‌توانند تاثیر زیادی در کیفیت عکس‌ها داشته باشند. دقت کنید که همیشه پیدا کردن نور مناسب در مقایسه با استفاده از فلاش LED کم مصرف تلفن شما گزینه بهتری است.

۳- نوردهی ( Exposure ) را به درستی تنظیم کنید

معمولا اکثر افراد از حالت اتوماتیک برای عکاسی استفاده می‌کنند، اما دوربین همه گوشی‌ها تنظیم دستی را نیز داراست. ابتدایی ترین تنظیم در حالت دستی، نوردهی یا Exposure است. در واقع این قابلیت به شما کمک می‌کند که نور صحنه را بیشتر یا کمتر کنید. مثلا برای گرفتن عکس از غذا نور زیاد بهتر است که روشنایی و خودنمایی بیشتر شود. نحوه دسترسی به این تنظیم در گوشی‌های ختلف متفاوت است، اما معمولا با یکبار ضربه زدن روی صفحه حالت تنظیم آن ظاهر می‌شود که با بالا یا پایین کشیدن آن می‌توانید تنظیم مربوطه را انجام دهید.

 

عکاسی-گوشی-دوربین موبایل-قیمت گوشی-گوشی جدید-آیفون-سامسونگ-علاالدین-پاساژ علاالدین

 

۴- خطوط راهنما و یا Grid را فعال کنید

در دوربین‌های حرفه‌ای این قابلیت وجود دارد. این قابلیت به شما کمک می‌کند که سوژه را در جای مناسب خود قرار می‌دهید. همچنین می‌توانید از اجسام  بدون کج بودن در تصویر، عکاسی کنید. در تلفن‌های هوشمند و در برنامه پیشفرض خود دوربین نیز حالت Grid وجود دارد. به شما توصیه می‌کنیم برای ثبت تصاویر اصولی‌تر این حالت را حتما فعال کنید.

 

عکاسی-گوشی-دوربین موبایل-قیمت گوشی-گوشی جدید-آیفون-سامسونگ-علاالدین-پاساژ علاالدین

 

۵- امکانات دوربین خود را یاد بگیرید

قابلیت‌های موجود در دوربین‌ تلفن‌های هوشمند پیشرفت زیادی داشته است و تنوع و پیچیدگی در آن‌ها بیشتر از قبل شده است. برای مثال حلت عکاسی پرتره و یا حالت Slow Motion از این قبیل امکانات هستند. یکی از قابلیت‌هایی که خیلی می‌تواند کاربردی باشد ثبت تصاویر پشت سر هم است که می‌تواند به شما کمک کند بهترین تصویر را انتخاب کنید. به طور کلی آشنا بودن با قابلیت‌های دوربین، به شما کمک می‌کند که با دردسر کمتری تصاویر جذابی را ثبت کنید.

۶- از لنزهای اضافی برای گوشی استفاده کنید

دوربین بسیاری از گوشی‌ها در حال حاضر دارای چند لنز هستند، اما با این وجود لنزهای اضافی که معمولا به صورت کلیپسی روی لنز گوشی نصب می‌شوند، وجود دارد که می‌توانید برای بهبود عکاسی از آن‌ها استفاده کنید. اما برای خرید چنین لنزهایی حتما از برندهای معروف و با کیفیت خرید کنید. چون مدل‌های تقلبی اصلا از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. معمولا لنز ماکرو به عنوان یک لنز اضافی نسبت به دیگر انواع آن کاربردی تر است. البته نوع Fish-Eye نیز زیاد استفاده می‌شود و جذابیت‌های مربوط به خود را دارد.

 

عکاسی-گوشی-دوربین موبایل-قیمت گوشی-گوشی جدید-آیفون-سامسونگ-علاالدین-پاساژ علاالدین

 

۷- از فوکوس فاصله نزدیک استفاده کنید

حتی بدون داشتن لنز ماکرو، دوربین اکثر تلفن‌های هوشمند می‌تواند از فاصله نزدیک تصاویر جذابی را ثبت کند. مثلا می‌توانید از غذا، گل‌ها، سنگ‌های زیبا و هر چیز جذابی که بتوانید به آن نزدیک شوید، عکاسی کنید.

 

عکاسی-گوشی-دوربین موبایل-قیمت گوشی-گوشی جدید-آیفون-سامسونگ-علاالدین-پاساژ علاالدین

 

۸- از گیمبال استفاده کنید

اگر دوربین گوشی شما لرزشگیر خوبی نداشته باشد، بهتر است برای عاسی و فیلمبرداری از لرزشگیر یا گیمبال استفاده کنید، حتی استفاده از گیمبال برای گوشی‌هایی که لرزشگیر خوبی دارند نیز توصیه می‌شود، با این کار تصویری صاف و با کیفیت تر خواهید داشت و فیلمبرداری برای شما لذت بخش‌تر خواهد شد.

 

عکاسی-گوشی-دوربین موبایل-قیمت گوشی-گوشی جدید-آیفون-سامسونگ-علاالدین-پاساژ علاالدین

 

۹- از میکروفن استفاده کنید

هنگامی که ویدیو ضبط می‌کنید، کیفیت صدای ضبط شده نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. میکروفن گوشی شما برای برقراری تماس طراحی شده است، بنابراین برای ضبط صدا هنگام فیلمبرداری آن چنان مناسب نیست. شما می‌توانید از یک میکروفن که مستقیما به USB شما متصل می‌شود استفاده کنید و ویدیوهای جذاب تری را ضبط کنید. البته از این مسئله که میکروفن با گوشی شما متناسب است اطمینان حاصل کنید.

 

عکاسی-گوشی-دوربین موبایل-قیمت گوشی-گوشی جدید-آیفون-سامسونگ-علاالدین-پاساژ علاالدین

 

۱۰- تصاویر را ویرایش کنید

اپلیکیشن‌های ویرایش تصویر قدرتمندی وجود دارند که می‌توانید برای ویرایش تصاویر ثبت شده با گوشی خود از آن‌ها استفاده کنید و آثار زیباتری را از این طریق بر جای بگذارید. به طور کلی این اپلیکیشن‌ها حالت‌های مختلفی دارند که به زیباتر شدن تصاویر شما کمک می‌کند.