تقریبا ۷ سال از معرفی اولین گوشی خانواده ذنفون برند ایسوس می‌گذرد و این سازنده هفته گذشته هم از دو گوشی جدید دیگر تحت عناوین ذنفون ۸ و ذنفون ۸ فلیپ رونمایی کرد. در سال‌های اخیر با عرضه برخی گوشی‌ها نظیر ذنفون ۶ و خانواده ذنفون ۷ شاهد دستگاه‌های چشمگیر و جالب توجهی نبودیم اما در حال حاضر کمی زود است که درباره خانواده ذنفون ۸ اظهار نظر کنیم.

بهبودهای جزئی در گوشی جدید ذنفون ۸ فلیپ با دوربین متحرک

چشمگیرترین قابلیت در این خانواده بدون شک مکانیسم دوربین متحرک یا چرخشی به کار گرفته شده در طراحی گوشی جدید ذنفون ۸ فلیپ است که از این نظر شبیه به گوشی ذنفون ۷ سال گذشته دیده می‌شود. همچنان همان لنز استاندارد ۶۴ مگا پیکسلس Sony IMX686 بدون پشتیبانی از لرزشگیر تصویر در این گوشی جدید قرار گرفته است و لنز ۱۲ مگا پیکسلی فوق عریض Sony IMX363 آن را همراهی می‌کند. علاوه بر این دو همچنین لنز ۸ مگا پیکسلی تله فوتو با امکان بزرگنمایی اپتیکال تا ۳ برابر از همان نسل قبلی به ذنفون ۸ فلیپ به ارث رسیده است. بدین ترتیب سیستم دوربین با ذنفون ۷ کاملا یکسان است و انتظار تصاویر باکیفیت یکسان را از ذنفون ۸ فلیپ داریم. همچنین این پرسش پیش می‌آید که ایسوس دقیقا چه تغییراتی را در این نسل جدید اعمال کرده است؟

ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

گوشی جدید ذنفون ۸ فلیپ اساساً همان گوشی ذنفون ۷ پارسال است که تراشه داخلی آن به کوالکام اسنپدراگون ۸۸۸ پرچمدار ارتقا یافته و به جای حسگر فیزیکی اثرانگشت در کناره بدنه حالا شاهد تعبیه تکنولوژی پیشرفته بیومتریک زیر نمایشگر آن هستیم. این‌ها تنها تغییرات و به روزرسانی‌های چشمگیر در نسل جدید هستند که کمی هم ناامید کننده است. امیدوار بودیم که نرخ تازه سازی در نمایشگر این گوشی جدید افزایش یابد و شاهد تغییرات مثبتی هم در بخش دوربین آن باشیم. خوشبختانه گوشی جدید ذنفون ۸ پرو یا اولترا به زودی با تغییرات بهتر معرفی خواهد شد.

بالاخره یک پرچمدار اندرویدی کامپکت!

در مقایسه با آنچه از گوشی ایسوس ذنفون ۸ فلیپ گفتیم، گوشی جدید ذنفون ۸ استاندارد همان پرچمدار جدیدی است که بسیاری کاربران اندرویدی منتظرش بودند. این گوشی جدید با نمایشگر امولد ۵٫۹ اینچی طراحی شده است در حالی که امروزه اغلب پرچمداران نمایشگر حدودا ۷ اینچی دارند. کمپانی ایسوس معتقد است که بازار موبایل همچنان تقاضای زیادی برای گوشی سطح بالای کامپکت دارد و بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند گوشی پرچمداری تهیه کنند که قادر باشند تنها با یک دست با آن کار کنند.

ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

گوشی ایسوس ذنفون ۸ در ابعاد بدنه ۱۴۷٫۷۸ در ۶۸٫۴۵ در ۹٫۲۳ میلی متر ساخته شده و تقریبا هم اندازه گوشی آیفون ۱۲ است. نمایشگر کوچک ۵٫۹ اینچی در این گوشی جدید از نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتزی پشتیبانی می‌کند در حالی که این نرخ در نسخه فلیپ همان ۹۰ هرتز است. علاوه بر این‌ها باید به تراشه کوالکام اسنپدراگون ۸۸۸ و باتری ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعتی برای ذنفون ۸ اشاره کنیم. این گوشی جدید می‌تواند رقیب سرسختی برای پرچمداران موجود در بازار باشد.

دوربین در گوشی جدید ذنفون ۸ به لنزهای ۶۴ مگا پیکسلی استاندارد و ۱۲ مگا پیکسلی فوق عریض محدود شده و از لنز تله فوتو و پریسکوپ هم خبری نیست. از طرفی دوربین اصلی از لرزشگیر تصویر پشتیبانی می‌کند که در فلیپ و بسیاری رقیبان دیگرش موجود نیست. این گوشی دارای رابط کاربری ZenUI، بلندگوهای استریو، جک هدفون، حداکثر ۱۶ گیگابایت رم و مجوز IP68 است.

ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

کمپانی‌های دیگر معمولا بهترین امکانات را در نسخه‌های پرو و اولترا تعبیه می‌کنند و نسخه استاندارد عموماً کمترین امکانات را دارد اما امسال کمپانی ایسوس در خانواده ذنفون ورق را برگردانده است. بدون شک ذنفون ۸ در بسیاری بخش‌ها از ذنفون ۸ فلیپ بهتر است، همانطور که نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتزی آن بر نرخ ۹۰ هرتزی غلبه می‌کند. دوربین این گوشی از OIS بهره می‌برد و با دریافت مجوز IP68 دستگاه در مقابل نفوذ گرد و خاک و آب مقاوم شده است. از طرفی هر دو نسخه در تراشه اسنپدراگون ۸۸۸ و ۱۶ گیگابایت رم یکسان هستند.

برنامه انتشار به روزرسانی‌ها

کمپانی ایسوس انتشار به روزرسانی‌های نرم افزاری را تا دو سال پس از عرضه تضمین کرده که مشابه وعده اغلب کمپانی‌های رقیب اندرویدی‌اش است.

ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
ایسوس-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

اما انتشار به موقع بسته‌های نرم افزاری مخصوصا برای گوشی‌های بخش پرچمدار بازار اهمیت ویژه‌ای دارد و با توجه به سابقه ایسوس باید بگوییم که در انتشار این به روزرسانی‌ها برای خانواده ذنفون ۷ اصلا درخشان عمل نکرد. اخیرا دو کمپانی چینی اوپو و ویوو بازه پشتیبانی از به روزرسانی نرم افزاری خود را به سه سال هم افزایش دادند که رقابت را برای امثال ایسوس دشوار می‌کند.

قیمت گذاری مناسب

گوشی جدید ذنفون ۸ در اروپا برای نسخه استاندارد ۸ + ۱۲۸ گیگابایتی ۶۰۰ یورو قیمت گذاری شده است و تا ۶۷۰ یورو برای نسخه سطح بالا افزایش می‌یابد. این قیمت برای گوشی‌های مجهز به تراشه اسنپدراگون ۸۸۸ مناسب به نظر می‌رسد.

قیمت برای گوشی جدید ذنفون ۸ فلیپ هم حداقل ۷۹۹ یورو تعیین شده که همچنان از بسیاری رقیبان اندرویدی خودش کمتر است.