گوگل در حال حاضر توسعه تازه‌ترین نرم افزار سیستم عامل خود را به نام اندورید ۱۱ در دست دارد. نسخه پیش نمایش توسعه دهندگان این نرم افزار حالا کاملا آماده شده است و پیش از این گمانه زنی شده بودک ه اولین بتای آن هم اوایل ژوئن منتشر شود. از طرفی هم این غول تکنولوژی تصمیم گرفت روند انتشار را به دلایلی به آینده موکول کند. البته حالا به نظر می‌رسد که برخلاف این تصمیم، اندروید ۱۱ برای برخی دستگاه‌های اندرویدی به طور سهوی منتشر شده و در دسترس قرار گرفته است.

بر اساس گزارش‌ها، برخی از کاربران گوشی‌های گوگل پیکسل ۴ ایکس ال توانسته‌اند نرم افزار سیستم عامل اندروید ۱۱ را روی دستگاه خودشان نصب کنند. این به روزرسانی با شناسه RPB1.200504.01 و با حجم ۷۳۶ مگا بایت منتشر شده است. نکته جالب توجه دیگر اینکه به روزرسانی مذکور همان روزی منتشر شده که گوگل بسته امنیتی ماه ژوئن را روی اندروید ۱۰ منتشر کرده است. به نظر می‌رسد که گوگل درواقع قصد داشه بسته ماه ژوئن را منتشر کند و به اشتباه اقدام به انتشار نسخه بتای اندروید ۱۱ کرده است.

اندروید-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

در کنار جالب توجه بودن انتشار اندروید ۱۱، همچنین قابلیت‌های تازه درون این نرم افزار سیستم عامل توجهمان را به خود جلب کرده است. در ادامه به این قابلیت‌های جدید اشار می‌کنیم.

اشکال جدید برای آیکون‌ها:

تغییرات ظاهری در رابط کاربری تنظیمات ژست‌ها:

تنظیمات پیشنهادی برای اپلیکیشن لانچر صفحه خانه:

امکانات توسعه دهندگان، انتقال کنترل‌گرهای پخش رسانه‌ای به منوی تنظیمات سریع:

اندروید-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

بر اساس گزارش‌هایی که XDA Developers منتشر کرده است، نرم افزار اندروید ۱۱ با شناسه RPB1.200504.018 توسعه یافته است. در حال حاضر، این خبرگزاری تایید کرده است که حداقل دو کاربر گوشی گوگل پیکسل ۴ ایکس ال این به روزرسانی را دریافت کرده‌اند. همچنین ممکن است که این به روزرسانی برای برخی گوشی‌های مدل‌های دیگر هم منتشر شده باشد.

این اولین باری نیست که گوگل به طور سهوی مرتکب اشتباه می‌شود و به روزرسانی نرم افزاری اندروید را برای گوشی‌های خود منتشر می‌کند. در اوت سال ۲۰۱۶ هم این اتفاق رخ داد و یک نسخه از اندروید ۷ نوقا پیش از معرفی رسمی سازنده برای Nexus 6P در دسترس قرار گرفت. اخیرا هم در سال ۲۰۱۸، گوشی پیکسل ۲ ایکس ال به روزرسانی اندروید ۹ پای را پیش از معرفی رسمی گوگل دریافت کرد.

به نظر می‌رسد که این به روزرسانی مربوط به نسخه عمومی بتای اندروید ۱۱ گوگل باشد زیرا هیچ پیغام هشداری روی آن وجود ندارد. اگر گوگل واقعا به طور سهوی این نسخه را منتشر کرده باشد، پیش بینی می‌شود که به زودی روند انتشار آن متوقف شود.