به گزارش ۹to5Google، گوگل مپس، برنامه تلفن همراه شماره ۱ در مسیر یابی، اکنون به نقطه عطف مهم ۱۰ میلیارد دانلود در پلی استور رسیده است. صرف نظر از اینکه از چه سیستم عامل موبایلی استفاده می کنید، این برنامه با دقت و مجموعه ویژگی های خود ،  یکی از بهترین خدمات نقشه برداری موجود را ارائه می دهد.

علاوه بر مجموعه ویژگی های خوب و دقت بی نظیر، برنامه گوگل مپس یک برنامه رایگان است که آن را به یک برنامه ضروری تبدیل می کند. اکنون این برنامه به تعداد کمی از برنامه‌هایی که در گوگل پلی استور به ۱۰ میلیارد دانلود رسیده‌اند پیوسته است. از جمله برنامه‌های دیگر که همین تعداد دانلود را دریافت کرده اند می توان به  Google Play Servicesو YouTube نیز اشاره کرد.

گوگل مپس به‌ عنوان بخشی از خدمات Google Mobile روی گوشی‌های اندرویدی از پیش نصب شده است، اما این همه دانلودهایی را که برنامه در پلی استور ثبت کرده است را شامل نمی‌شود. از سوی دیگر، برای گوشی‌های هوشمند مجهز به اندروید Go با سخت‌افزار بسیار پایین، گوگل «Maps Go» را نیز در اختیار دارد که نسخه‌ای کوچک‌تر از اپلیکیشن مپس است و از مرورگر کروم برای ارائه مسیریابی استفاده می‌کند. این برنامه به ۵۰۰ میلیون دانلود رسیده است.

ویژگی های جدید و پیشرفت های گوگل مپس

این سرویس به طور مداوم در حال بهبود و افزودن ویژگی های جدید است. اخیراً گزارش داده‌ شده است که تلفن‌های دارای اندروید ۱۲ می توانند اکنون از ویجت گوگل مپس با زبان طراحی «متریال یو» استفاده کنند. همچنین ویژگی رنگ پویا به عناصر ویجت‌ها و اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد تا با رنگ‌های غالب والپیپر شما مطابقت داشته باشند و بنابراین ظاهر زیباتر و سازگارتری در اندروید ۱۲ وجود داشته باشد.

ویجت جدید گوگل مپس همچنین دارای میانبر به صفحه اصلی به عنوان بخشی از Android 12 است. ویجت جدید دارای میانبرهای مفیدی است که به شما کمک می کند به مقصد مورد علاقه خود حرکت کنید. این می‌تواند میانبرهایی برای خانه، محل کار، رستوران‌ها و پمپ بنزین‌ها ارائه دهد و تعداد میانبرهایی که می‌توانید در آن قرار دهید به اندازه ویجتی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. اگر بزرگ‌تر است، می‌توانید فروشگاه‌های مواد غذایی، کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها و رستوران‌های بیرون‌بر را نیز داشته باشید.

گوگل مپس و ویژگی های سازگار با محیط زیست

اما گوگل تنها به بهبود ویجت نقشه‌های خود نپرداخته است.خود این برنامه اکنون ویژگی جدید سازگار با محیط زیست را برای مسیریابی خود دارد و اکنون می تواند شما را به جاده هایی راهنمایی کند که سوخت کمتری مصرف می کنید. راه دستیابی به این امر با استفاده از داده های مربوط به درجه های جاده، جریان ترافیک، مسافت و نقشه ها است. اگر ویژگی جدید را در تلفن خود دارید، نماد برگ سبز و سفید را در کنار زمان تخمینی رانندگی خود در برنامه مپس خواهید دید.

گوگل مپس

گوگل از اطلاعات به‌دست‌آمده از آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت انرژی استفاده می‌کند و هوش مصنوعی (AI) را برای رسیدن به این مسیرهای سازگار با محیط زیست استفاده می‌کند.

امکان تشخیص آتش سوزی

یکی دیگر از ویژگی‌های مفیدی که این غول فناوری در حال پیاده‌سازی است، امکان داشتن نمای هوایی از آتش‌سوزی‌های جنگلی و پوشش درختان در گوگل مپس است. این برنامه لایه wildfire را که دریافت می‌کند، به‌روزرسانی‌های بلادرنگ آتش‌سوزی‌های متعدد را همزمان ارائه می‌دهد.

به این ترتیب، اگر در یک منطقه آسیب دیده از آتش سوزی هستید، می توانید با ضربه زدن روی علامت قرمز در برنامه که نشان دهنده وقوع آتش سوزی است، به منابع و کمک مقامات محلی دسترسی فوری داشته باشید.

علاوه بر این، این غول فناوری با مرکز ملی آتش نشانی بین سازمانی در ایالات متحده همکاری کرده است تا این برنامه بتواند انواع مختلف آتش سوزی را نمایش دهد. در ماه های آینده این قابلیت به استرالیا و سایر کشورها نیز ارائه خواهد شد.

آخرین ویژگی‌ای که در حال حاضر در دست کار است و هنوز کامل نشده است ویژگی ای است  که اطلاعاتی در مورد قیمت عوارض بر روی پل‌ها، جاده‌ها و هر گونه هزینه اضافی دیگر هنگام سفر را نشان می‌دهد. به این ترتیب  شما می توانید سریع ترین جاده یا کم هزینه ترین جاده را از نظر عوارض انتخاب کنید.

 

منبع مطلب