گوگل تازه‌ترین نسخه از سیستم عامل Android Go خود را رسما معرفی کرد. این پلتفرم نرم افزاری مخصوصا برای گوشی‌های ارزان قیمت توسعه یافته است که قابلیت‌ها و توانمندی‌های سخت افزاریشان هم بسیار کم است. سیستم عامل جدید گوگل Android 10 Go Edition نام دارد و مانند همیشه از زمان ظهورش تا به حال، با توجه به سرعت بالا و امنیت بیشتر طراحی شده است.

همان‌طور که گفتیم، Android 10 Go مخصوصا برای گوشی‌های سطح پایین با ظرفیت رم حداکثر ۱٫۵ گیگابایت طراحی شده است. در میان همه نوآوری‌های درون این پلتفرم نرم افزاری و در مقایسه با Androi 9 Go با توجه به ادعای کمپانی سازنده، زمان لازم برای باز شدن اپلیکیشن‌ها حدودا ۱۰ درصد سرعت بیشتری پیدا کرده است. خبر خوش دیگر برای Android Go معرفی رمزگذاری دستگاه است. این خبر خوش برای حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران به لطف Adiantum میسر شده است. این نوع رمزگذاری نوین مخصوصا برای دستگاه‌های سطح پایین توسعه یافته است.

علاوه بر این، نرم افزار Android 10 Go برخی قابلیت‌های تازه هم برای بهبود تجربه کاربری به اپلیکیشن‌های گوگل افزوده است. Google Go شامل امکانات جدید مبتنی بر هوش مصنوعی می‌شود و که در این میان می‌توان از خواندن متن و Lens Go نام برد که همچنین از قابلیت ترجمه متن مشخص شده پشتیبانی می‌کند. سپس YouTube Go که مخصوصا به گونه‌ای بهبود یافته است که بتواند با شبکه ارتباطی ضعیف هم کارآمدی مطلوبی ارائه دهد. Gallery Go که با حجم تنها ۱۰ مگابایت قادر است هوش مصنوعی را هم به همکاری با روند ذخیره تصاویر درون گالری تصویر وادار کند.

اکوسیستم Android 10 Go همچنین شامل اپلیکیشن‌های جانبی با بهینه سازی برای سخت افزارهای محدود می‌شود. این اپلیکیشن‌ها Uber، پیام رسان فیسبوک، توییتر و Spotify هستند. گوگل از همه توسعه دهندگان مشتاق درخواست کرده‌ است در روند توسعه Android Go Edition همکاری کنند.

گوگل در کنار این پلتفرم نرم افزاری فوق العاده نمی‌تواند بازار گوشی‌های هوشمند مجهز به سیستم عامل Android Go را نادیده بگیرد. در خلال ۱۸ ماه گذشته، حدودا ۵۰۰ کمپانی سازنده در این پلتفرم سرمایه گذاری کرده‌اند و تقریبا ۱۵۰۰ دستگاه مجهز به آن را در ۱۸۰ کشور معرفی کرده‌اند. در میان این گوشی‌های مجهز به پلتفرم Android Go می‌توان برخی گوشی‌های بسیار معروف را هم ازجمله Redmi Go و Samsung A2 مشاهده کرد.

کمپانی گوگل در حال حاضر هیچ جزئیاتی را درباره زمان و روش توزیع سیستم عامل Android 10 Go Edition منتشر نکرده است.