گوگل اخیراً از اندروید ۱۲ رونمایی کرد که این به روز رسانی در اوایل این هفته برای  گوشی‌های تاشدنی، تبلت‌ها و دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل کروم او اس معرفی شده است. امروز به نظر می رسد گوگل آماده معرفی یک ویژگی دیگر، این بار در قالب اندروید ۱۲L است.

 

L در Android 12L مخفف Large screens است، زیرا تمرکز این نسخه انطباق سیستم‌ عامل جدید گوگل با دستگاه‌هایی مانند تبلت‌ها، تاشوها و دستگاه‌های مبتنی بر کروم او اس خواهد بود.

 

گوگل اعلام کرده است که Android 12L از سال ۲۰۲۲ در دسترس خواهد بود، “در زمان موج بعدی تبلت ها و تاشوهای اندروید ۱۲”. در حال حاضر، پیش نمایش توسعه دهندگان از به روز رسانی برای استفاده شبیه ساز در دسترس است و تبلت Lenovo P12 Pro به زودی آماده دریافت خواهد بود.

 

آیا Android 12L به زودی عرضه خواهد شد؟

 

در ادامه توضیحات به یک نسخه بتا عمومی برای پیکسل نیز اشاره شد، اما ویژگی ها به راحتی قابل مشاهده نیستند، زیرا صفحه نمایش پیکسل ها بسیار کوچکتر از یک تبلت یا یک گوشی تاشو است.

 

این شرکت می‌گوید که حدود یک چهارم میلیارد دستگاه، تبلت و تبلت تاشو کروم با سیستم عامل اندروید وجود دارد که تنها در سال گذشته میلادی حدود ۱۰۰ میلیون تبلت اندرویدی فعال شده اند .این یک رشد ۲۰ درصدی در سال است و لپ‌تاپ‌های تاشو و دستگاه های مجهز به کروم او اس نیز در حال افزایش مداوم هستند.

 

این رابط کاربری جدید برای استفاده از صفحه نمایش های بزرگ است، با اعلان‌ها، صفحه‌های قفل، صفحه‌های اصلی و تنظیمات سریع که همه به‌روزرسانی‌ها یا تغییرات را دریافت می‌کنند. یک طرح‌بندی دو ستونی جدید وجود خواهد داشت که برنامه‌های سیستمی نیز در این به‌روزرسانی جدید برای تبلت‌ها وگوشی های تاشو بهینه‌سازی می‌شوند.

 

چه ویژگی های دیگری افزوده خواهد شد؟

 

بسیاری از افرادی که سراغ نمایشگرهای بزرگ‌تر می‌روند، به دنبال انجام چند فعالیت به صورت همزمان هستند. اندروید در نسخه‌های اخیر ویژگی‌های قابل توجهی را برای چندوظیفگی اضافه کرده اما در اندروید ۱۲L، ویژگی‌های بسیار بیشتری اضافه خواهد شد تا چندوظیفگی در نمایشگر‌های بزرگ، لذت‌بخش‌تر از همیشه باشد.

 

این نسخه یک نوار وظیفه جدید را به همراه خواهد داشت که به کاربران امکان می دهد به سرعت بین برنامه های مورد علاقه خود جابجا شوند. ویژگی Split screen هم بهبود خواهد یافت. تنها کاری که کاربران باید انجام دهند این است که برنامه ها را از Taskbar بکشند و رها کنند. یکی دیگر از ویژگی های نسخه مخصوص اندروید این است که همه برنامه ها در این نسخه جدید از قابلیت Split Screen پشتیبانی می کنند.

 

گوگل در حال ترغیب توسعه‌دهندگان است تا برنامه‌های خود را برای سازگاری با انواع مختلف صفحه‌نمایش و اندازه‌های پیشنهادی به‌روزرسانی کنند، و سه اندازه متفاوت، یکی برای گوشی‌های هوشمند (کامپکت)، دیگری برای تاشوها (متوسط) و Expanded  برای تبلت‌ها و رایانه‌ها ارائه می‌کند.

گوگل
گوگل

 

در  Googles playکاربران برای برنامه‌هایی که با صفحه‌نمایش‌های بزرگ‌تر سازگار نیستند، هشدار دریافت می‌کنند، البته در صورتی این اتفاق می‌افتد که کاربر با دستگاهی با نمایشگر بزرگ قصد دریافت برنامه‌ای ناسازگار با نمایشگرهای بزرگ را داشته باشد. گوگل حالا تمام برنامه‌ها را بررسی می‌کند تا با نمایشگرهایی با اندازه بزرگ‌تر سازگار باشند. همچنین سیستم رتبه‌بندی برنامه‌ها بر اساس سازگاری با نمایشگرهای بزرگ‌ نیز توسط گوگل اجرایی خواهد شد.

 

منبع:

https://www.gizchina.com/2021/10/28/android-12l-coming-soon-to-tablets-and-foldables/