حدودا ۴ ماه پیش کمپانی شیائومی از پرچمدار هوشمند Mi 11 خود رونمایی کرد و حالا پس از مدتی نسبتا طولانی پایگاه بنچمارک دوربین DxOMark نتیجه آزمون توانایی دوربین این گوشی جدید را منتشر کرده است. این گوشی دوربین ۱۰۸ مگا پیکسلی دارد و توانسته است با کسب امتیاز کلی و میانگین ۱۲۰ از بنچمارک مذکور هم ردیف گوشی هوشمند گوگل پیکسل ۵ قرار گیرد. از طرفی هم این امتیاز کمتر از نتیجه بنچمارک گوشی هوشمند شیائومی Mi 11 Ultra است که توانسته بود ۱۴۳ امتیاز از DxOMark کسب کند.

تفکیک امتیازهای کسب شده این گوشی شیائومی نشان می‌دهد که Mi 11 در بخش عکاسی امتیاز ۱۲۷، در بزرگنمایی ۵۹ و در ضبط ویدیو امتیاز ۱۰۷ را به دست آورده است. وقتی این امتیازها را با بنچمارک گوشی هوشمند Mi 10T Pro مقایسه می‌کنیم که آن هم دوربین استاندارد ۱۰۸ مگا پیکسلی داشت، متوجه می‌شویم که گوشی شیائومی Mi 10T Pro 5G در بخش بزرگنمایی دوربین امتیاز بالاتر معادل ۶۱ را کسب کرده و در بخش فیلم برداری هم با امتیاز ۱۱۰ بالاتر است؛ هرچند که امتیاز آزمون عکاسی آن ۱۲۱ و کمتر از این گوشی جدید است.

شیائومی-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
شیائومی-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

با توجه به این بررسی تخصصی دوربین، اکسپوژر و جذب نور در دوربین گوشی شیائومی Mi 11 در اغلب موارد بسیار خوب است اما گاهی هم ضعیف عمل می‌کند و منجر به ثبت تصاویر با سایه چسبیده می‌شود. البته این مشکلات کوچک به خاطر رنج داینامیک وسیع گوشی به وجود می‌آید.

بنچمارک DxOMark همچنین ثبت تصاویر با جزئیات زیاد را در دوربین این گوشی شیائومی تحسین کرده و امتیاز ۱۱۱ را در ثبت بافت اشیا درون تصاویر به آن داده است. فوکوس خودکار این دوربین در مقایسه با برخی پرچمدار موجود و مخصوصا در نور کم چنگی به دل نمی‌زند اما همچنان در نور کافی بهینه و پرسرعت عمل می‌کند. دوربین فوق عریض هم در این گوشی هوشمند عملکرد قابل قبولی دارد هرچند باید این نکته منفی را هم درباره‌اش اشاره کنیم که گوشه‌های تصویر ممکن است رنگ‌ها در هم تنیده شوند و واقعی نباشند.

اگر گوشی شیائومی Mi 11 یک لنز تله فوتو هم داشت، ممکن بود که امتیاز کلی کسب شده آن در بخش بزرگنمایی بالاتر هم برود اما سازنده تصمیم گرفت به جای آن از لنز ماکرو ۵ مگا پیکسلی استفاده کند. از عوارض جانبی این لنز هم از دست رفتن جزئیات در بزرگنمایی تصاویر است.

دوربین در این گوشی هوشمند می‌تواند در وضعیت پرتره به خوبی اشیا موردنظر را از پس زمینه جدا سازد اما این جداسازی گاهی چندان دقیق نیست و ممکن است این تصور غلط را بوجود آورد که عمق تصویر اشتباهی محاسبه شده است.

دوربین باکیفیت در گوشی شیائومی Mi 11 به فیلم برداری خوب کمک می‌کند. در حالت ۴K سطح نویز فیلم برداری پایین و ثبت جزئیات آن بسیار خوب است. متاسفانه دقت رنگ‌ها در نور کم پایین است.