بازار گوشی‌های هوشمند به طور پیوسته در حال تغییر و تکامل یافتن است و همچنین در خلال سال‌های اخیر شاهد بهبودها و به روزرسانی‌های چشمگیری در این زمینه بوده‌ایم. بخش نمایشگر یکی از آن مواردی شناخته می‌شود که دستخوش تغییرات چشمگیری شده است. تا به حال کمپانی‌های سازنده به منظور دستیابی به طراحی نمایشگر بدون حاشیه و تمام صفحه به راهکارهای متفاوتی دست زده‌اند. هدف تمام سازندگان دستیابی به این طراحی و تحقق بخشیدن به آن است و در همین مسیر هم شاهد توسعه نمایشگرهایی با دوربین درون ناچ حفره‌ای و قطره‌ای، دوربین پاپ آپ و کشویی و همچنین نمایشگر بدون حاشیه در سه طرف پنل جلو بوده‌ایم. همچنین حالا پیشرفت‌هایی در زمینه تعبیه دوربین سلفی زیر نمایشگر به وجود آمده است که کمک می‌کند هدف نمایشگر تمام صفحه با سهولت بیشتری تحقق پیدا کند. امثال ZTE، شیائومی، سامسونگ و سایر سازندگان این تکنولوژی را در دست توسعه دارند و برای تحقق و به کارگیری‌اش در سطح انبوه تلاش می‌کنند.

کمپانی ZTE در سپتامبر امسال سرانجام نمایشگر تجاری مجهز به دوربین زیر آن را وارد فاز تولید انبوه کرد. اولین گوشی هوشمند سازنده مذکور مجهز به این تکنولوژی پیشرفته AXON 20 5G نام دارد. در همین حال هم کمپانی شیائومی نسل سوم نمایشگر مجهز به دوربین زیر آن را به نمایش گذاشت. بر اساس ادعای کمپانی شیائومی، این تکنولوژی در سال آینده وارد مرحله تولید انبوه خواهد شد. بدین ترتیب منطقی به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۲۱ شاهد عرضه چند مدل گوشی هوشمند از برندهای متفاوت باشیم که نمایشگر آن‌ها از دوربین زیر پنل پشتیبانی کند.

بر اساس برخی گزارش‌های اخیر، کمپانی سامسونگ در حال توسعه چنین نمایشگری با دوربین زیر آن است. نرخ پایین انتقال نور بر کیفیت و قابلیت تصویربرداری دوربین جلو تاثیر می‌گذارد و به همین خاطر گوشی سامسونگ Galaxy S21 همچنان با ناچ حفره‌ای و دوربین سلفی درون آن معرفی می‌شود و نمی‌تواند از دوربین زیر پنل نمایش بهره ببرد. از طرفی گمانه زنی شده که گوشی مذکور احتمالا آخرین پرچمدار برند سامسونگ است که با ناچ حفره‌ای عرضه می‌شود.

سامسونگ-قیمت گوشی-خرید گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

راس یانگ، از منابع آگاه صنعت موبایل، معتقد است که تکنولوژی دوربین روی صفحه نمایش سامسونگ سال آینده سرانجام وارد فاز تولید انبوه و عرضه عمومی می‌شود. اگر گوشی سامسونگ Galaxy S21 نتواند از این تکنولوژی پیشرفته بهره مند شود، اولین مدل گوشی این سازنده با تکنولوژی مذکور احتمالا Galaxy Z Fold 3 خواهد بود.

همان طور که گفتیم، گوشی سامسونگ Galaxy S21 آخرین گوشی سازنده مجهز به دوربین درون ناچ حفره‌ای خواهد بود و پس از آن دیگر پرچمداران آینده سامسونگ با دوربین زیر نمایشگر و طراحی تمام صفحه عرضه خواهند شد.

گوشی سامسونگ Galaxy S21 سال آینده معرفی می‌شود

گوشی جدید Galaxy S21 از نظر مشخصات فنی اصلی احتمالا از پردازنده پرچمدار کوالکام به نام اسنپدراگون ۸۷۵ قدرت می‌گیرد. این تراشه هنوز رسما معرفی نشده است اما انتظار می‌رود که کوالکام آن را تا اواخر ۲۰۲۰ رسما رونمایی کند. همچنین روند تولید انبوه و عرضه آن در سال ۲۰۲۱ توسط سازنده اجرا می‌شود. گوشی سامسونگ Galaxy S21 هم مانند هر پرچمدار دیگر همین سازنده دو نسخه مجهز به اسنپدراگون و اگزینوس خواهد داشت.