این روزها رقابت میان گوشی‌های هوشمند در بازار موبایل بسیار تنگاتنگ شده است و به همین خاطر سازندگان به طور پیوسته در تلاش هستند تا بیشترین ارزش را با محصولات خود به کاربر ارائه دهند. همچنین در نتیجه این رویکرد، میان رده‌های سطح بالای بازار رقابت نزدیکی با پرچمداران پیدا کرده‌اند و در مقابل قیمت مناسبشان ارزش زیادی هم ارائه می‌دهند. در همین راستا سامسونگ قصد دارد میان رده‌های محبوب و سطح بالای آینده خودش را با پشتیبانی از امکان پیشرفته لرزشگیر اپتیکال تصویر عرضه کند. به نظر می‌رسد که گوشی سامسونگ Galaxy A72 اولین گوشی این سازنده با قابلیت مذکور خواهد بود. البته این اولین باری نیست که می‌شنویم سامسونگ در تلاش است تا چنین اقدامی کند. پیش از این هم در ماه‌های گذشته گزارش‌های مشابهی در همین راستا منتشر شده بود.

لرزشگیر اپتیکال تصویر یا به اختصار OIS کمک می‌کند تصاویر و ویدیوها با کیفیت بالا و حد و مرز مشخص به ثبت برسند. به طور خلاصه باید بگوییم که این امکان، از تاری تصویر پیشگیری می‌کند. این تکنیک از حسگر ژیرو که درون دوربین وجود دارد استفاده می‌کند تا لنز بتواند در مسیر مخالف حرکت کند. بدین ترتیب لرزش به کمترین حد می‌رسد و تصاویر باکیفیت و بدون تاری ثبت می‌شوند. کمپانی‌های سازنده به منظور بهبود تصویر همچنین از این تکنیک در روند نرم افزاری بهره می‌گیرند.

با توجه به اینکه امروزه کمپانی‌های چینی گوشی‌های توانمند و ارزشمند خود را با قیمت رقابتی عرضه می‌کنند، سامسونگ احتمالا تصمیم دارد تا امکانات پیشرفته بیشتری را به گوشی‌های ارزان و میان رده خود اضافه کند. OIS مخصوصا از لرزشگیر الکترونیکی تصویر EIS بهتر است و امکان بهتری برای اضافه شدن به میان رده‌ها قلمداد می‌شود. سامسونگ از ابتدای سال ۲۰۲۰ مخصوصا به خاطر شیوع ویروس کرونا با مشکلاتی در فروش گوشی پرچمدار خانواده گلکسی اس ۲۰ خود مواجه شده است. البته یکی دیگر از دلایل کاهش فروش این گوشی سامسونگ می‌تواند ورود میان رده‌های سطح بالا به بازار هم باشد.

امسال همچنین شاهد ورود گلکسی اس لایت و گلکسی نوت لایت به بازار بودیم تا سامسونگ بتواند تجربه داشتن گوشی پرچمدار را به عموم کاربران تقدیم کند. حتی اپل هم تصمیم گرفت نسخه ارزان و جدید iPhone SE را با قیمت ۴۰۰ دلار عرضه کند. اگر گوشی سامسونگ Galaxy A72 مجهز به OIS عرضه شود، پس A82 و A92 هم از آن پشتیبانی می‌کنند.

معرفی در سال ۲۰۲۱

اما گوشی سامسونگ Galaxy A72 سال آینده معرفی می‌شود و البته این موضوع نشان می‌دهد که فرصت طولانی پیش رو داریم تا اطلاعات بیشتری درباره این گوشی جدید منتشر شود.