اگر در چند ماهه اخیر خود یا دوستان و آشنایانتان قصد خرید گوشی را داشته‌اید، مسلما عمیقا گران شدن تلفن‌های هوشمند را حس کرده‌اید. اگر هم به این صورت نبوده به هر حال افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای بوده است که شما نیز متوجه آن شوید. گران شدن ارز و مشکلاتی که در خصوص واردات کالا پیش آمد و همچنین تعطیلی مدارس و آموزش از راه دور نیز سبب افزایش تقاضا در این زمینه شد و گوشی بیش از پیش گران شد.

حسین غروی رام، رییس‌ هیات‌مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، در این زمینه گفته است گوشی در ایران ارزان تر از دیگر کشورهای دنیا است. اما دلیل بیان این جمله عجیب چیست؟! به طور خلاصه می‌توان گفت که قیمت گوشی همراه با قیمت ارز در ایران گران نشده است. در واقع وارد کنندگان گوشی‌ها را با قیمت دلاری که ماه پیش در اختیار داشتند می‌فروشند و در این مدت دلار افزایش قیمت داشته است. بنابراین اگر قیمت دلاری حال و حاضر را محاسبه کنید، قیمت گوشی نسبت به دیگر کشورها در ایران ارزان تر است. اما مسئله دیگری که مطرح می‌شود، قدرت خرید مردم است که افزایش تقاضا برای گوشی‌های ارزان قیمت نشان دهنده این است که قدرت خرید مردم نیز همراه با افزایش قیمت دلار بیشتر نشده است.

اما وارد کنندگان تا چه اندازه این مسئله را رعایت می‌کنند و تا چه اندازه می‌توان گفت این خبر به واقعیت نزدیک است. کنترل قیمت گذاری‌ها به چه صورت است و تا چه اندازه بر روی آن نظارت صورت می‌گیرد. این ها مسائلی است که در این زمینه مطرح می‌شود. به هر حال حتی اگر قیمت دلاری گوشی‌ها پایین تر باشد، مسئله در آمد و قدرت خرید نیز مطرح می‌شود.

به طور کلی در چند ماه گذشته تقاضا برای خرید گوشی به سمت گوشی‌های ارزان قیمت بازار رفته است و میزان فروش این گوشی‌ها نسبت به دیگر قسمت های بازار بیشتر شده است.

نظر شما در مورد قیمت گوشی در ایران چیست؟