ماه گذشته گزارش شد که کمپانی سامسونگ قصد دارد تکنولوژی دوربینز زیر نمایشگر UDC را برای اولین بار در گوشی جدید Galaxy Z Fold 3 خود تعبیه کند. البته همچنین می‌دانیم که گوشی جدید Galaxy S21 قرار نیست به این ویژگی مجهز شود. بر اساس گزارش‌های مکرر از رسانه‌های کره جنوبی، گوشی جدید Galaxy Z Fold 3 قرار است اولین گوشی مجهز به دوربین روی نمایشگر باشد. این گزارش مدعی شده که Samsung Display موفق شده است نمایشگری با پشتیبانی از UDC توسعه دهد.

حالا فاصله میان پیکسل‌ها افزایش پیدا می‌کند تا اجازه دهد نور از میان آن‌ها عبور کند. البته همچنان به الگوریتم مناسب برای این نمایشگر اولد نیاز است تا تصویر دقیق به نمایش درآید. ماژول این دوربین توسط Samsung LSI توسعه یافته است.

تنها بخش بالای دوربین فاصله پیکسلی بیشتری دارد زیرا بر کیفیت تصویر روی نمایشگر تاثیر می‌گذارد. در حال حاضر تنها گوشی ZTE Axon 20 5G از تکنولوژی دوربین سلفی روی نمایشگر استفاده می‌کند. در تصویر زیر می‌توانید الگوی پیکسلی مورد بحث در گوشی ZTE را مشاهده کنید و انتظار می‌رود که طراحی نمایشگر و دوربین در گوشی جدید سامسونگ هم به همین شکل باشد.

سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین
سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

انتظار می‌رود که گوشی سامسونگ Galaxy Z Fold 3 در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ معرفی شود. استفاده از تکنولوژی UDC در آن کمک می‌‌کند جایگاه آن به عنوان پرچمدار بیشتر و بهتر تثبیت شود.

احتمال توسعه گوشی سامسونگ Galaxy Z Fold 3 با دو لولا

سامسونگ در حال حاضر چند مدل گوشی منعطف مانند Galaxy Z Flip و Galaxy Z Fold 2 را در بازار عرضه کرده است که هر دو از امکان ۵G برخوردارند. همچنین همه گوشی‌های منعطف موجود در بازار در یک مورد مشترک هستند و از یک لولا خم می‌شوند. از طرفی به نظر می‌رسد که در آینده قرار است شاهد معرفی گوشی‌های هوشمند منعطف دیگری باشیم که دو لولا دارند و دو بار خم می‌شوند. البته شیائومی هم یک گوشی مفهومی مبتنی بر این ایده را در اوایل سال ۲۰۲۰ به نمایش گذاشت اما همچنان منتظر رونمایی رسمی از آن هستیم.

 

به نظر می‌رسد که سامسونگ هم یک گوشی منعطف با دو لولای مجزا در دست توسعه دارد. برای مثال باید به شایعه توسعه یک گوشی هوشمند تحت عنوان Galaxy Z Dual Fold اشاره کنیم که اخیرا منتشر شد. این گوشی هوشمند همچنین یک نمایشگر پایین‌تر از سطح دستگاه دارد که ظاهرا می‌تواند عملکرد صفحه کلید مجازی را هم اجرا کند. علاوه بر این تصویری از یک پتنت به ثبت رسیده توسط سامسونگ منتشر شده است که یک گوشی منعطف را مجهز به صفحه کلید کشویی به نمایش می‌گذارد.

سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین
سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

همانطور که گفتیم، انتظار می‌رود که گوشی سامسونگ Galaxy Z Fold 3 دو لولای مجزا داشته باشد و از دو سو خمیده شود که بدین ترتیب دارای سه صفحه نمایش خواهد بود. به توضیح دیگر، صفحه نمایش منعطف این گوشی جدید سه بخشی توسعه پیدا می‌کند.

در حالت بسته، با گوشی کوچک و کامپکتی روبرو هستیم که بخشی از نمایشگر آن برای نمایش اطلاعات ضروری مانند نوتیفیکیشن‌ها در دسترس باقی می‌ماند و در حالت باز هم نمایشگری بزرگ برای ارائه تجربه کاربری بهتر دارد.