کمیسیون ارتباطی روسیه با نام مخفف EEC یکی از رگولاتوری‌های معتبر در زمینه بررسی و صدور مجوز رسمی برای محصولات است و مشخصات فنی این دستگاه‌ها را هم روی پایگاه داده‌های خود ذخیره می‌کند. یک گزارش تازه از حضور گوشی جدید آیفون ۱۳ روی پایگاه داده‌های رگولاتوری روسی EEC خبر داده است. البته ذکر این نکته هم الزامی است که این گوشی‌ها چند ماه پیش وارد پایگاه داده‌های رگولاتوری مذکور شده بودند.

شناسه این خانواده گوشی جدید شامل A2628، A2630، A2634، A2635، A2640، A2643 و A2645 می‌شود. انتظار می‌رود که کمپانی اپل امسال هم در ماه سپتامبر از گوشی جدید آیفون ۱۳ خود رونمایی کند. از این خانواده انتظار چندانی در تغییرات طراحی چشمگیر نداریم. بدین ترتیب که گوشی جدید آیفون ۱۳ در هر سه مدل خود در همان ابعادی تولید می‌شود که خانواده گوشی هوشمند آیفون ۱۲ سال گذشته معرفی شد. البته گفته شده که اندازه بریدگی ناچ در نمایشگر این نسل جدید کاهش پیدا کرده است.

برجسته‌ترین امکان اضافه شده به گوشی جدید آیفون ۱۳ احتمالا پشتیبانی آن از نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز است. تکنولوژی ProMotion اپل در سال ۲۰۱۷ روی آیپدهای این سازنده معرفی شد و انتظار داریم که امسال شاهد معرفی آن روی گوشی جدید آیفون ۱۳ باشیم. در این میان حداقل نسخه سطح بالای ۶٫۱ و ۶٫۷ اینچی باید به تکنولوژی مذکور مجهز شوند. این اولین بار است که یک گوشی اپل آیفون مجهز به نرخ تازه سازی بالاتر از ۶۰ هرتزی معرفی می‌شود. نرخ تازه سازی در گوشی‌های اخیر سازنده یعنی خانواده آیفون ۱۲ همچنان ۶۰ هرتز بود.

اپل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
اپل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

علاوه بر این، گوشی جدید آیفون ۱۳ با دوربین بهبودیافته و تراشه قدرتمند تازه A15 Bionic عرضه می‌شود. همچنین باید به گوشی جدید آیفون ۱۳ مینی در این خانواده اشاره کنیم که قرار است آخرین آیفون مینی اپل باشد. چندی پیش یک تحلیل گر در این باره گفت که تولید آخرین گوشی مینی اپل با نمایشگر ۵٫۴ اینچی در سال ۲۰۲۲ پایان می‌یابد و بدین ترتیب دیگر گوشی اپل آیفون ۱۴ مینی در کار نخواهد بود.

حداقل قیمت برای گوشی جدید آیفون ۱۳ مینی

براساس شایعه‌های اخیر، گوشی جدید آیفون ۱۳ در دو نسخه با رم ۴ / ۶ گیگابایتی عرضه می‌شود. این گزارش ادعا می‌کند آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ استاندارد هرکدام ۴ گیگابایت حافظه رم دارند و از طرفی هم دو مدل سطح بالای آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس از ۶ گیگابایت رم بهره می‌برند. درباره حافظه داخلی هم برای مدل‌های استاندارد و مینی به ۶۴ / ۱۲۸ / ۲۵۶ گیگابایت اشاره شده است و ظاهرا دو مدل سطح بالا در نسخه‌های ۱۲۸ / ۲۵۶ / ۵۱۲ گیگابایتی و حتی ۱ ترابایتی روانه بازار خواهند شد.

همانطور که گفتیم، اندازه نمایشگر در این گوشی‌های جدید اپل همچنان ۵٫۴، ۶٫۱ و ۶٫۷ اینچی باقی می‌ماند. تفاوت در نرخ تازه سازی میان آن‌ها خواهد بود. مدل‌های پرو و پرومکس همچنین پنل‌های LTPO دارند که از ۱ تا ۱۲۰ هرتز نرخ تازه سازی متغیر پشتیبانی می‌کند؛ به این معنی که نرخ تازه سازی با توجه به محتوای در حال پخش تغییر پیدا می‌کند. قرار است این امکان به بهینه سازی مصرف انرژی و افزایش دوام باتری دستگاه کمک کند. از نظر قیمت هم انتظار داریم که نسخه ارزان قیمت گوشی جدید آیفون ۱۳ مینی ۷۰۰ دلار قیمت داشته باشد.