گوشی جدید آیفون ۱۲ قرار است از پردازنده قدرتمند و تازه اپل A14 Bionic قدرت بگیرد و همچنین انتظار می‌رود با تاخیر حداقل چندهفته‌ای نسبت به برنامه قبلی ماه سپتامبر معرفی شود. امسال تبلت جدید آیپد ایر ۴ اولین دستگاه هوشمندی بود که با پردازنده داخلی A14 Bionic SoC عرضه شد. از طرفی هم اگر شایعه تازه صحت داشته باشد، گوشی جدید آیفون ۱۲ پرو مکس در پایگاه معتبر AnTuTu بنچمارک شده است.

بر اساس اطلاعات مندرج در AnTuTu یک گوشی هوشمند با شناسه iPhone 13.4 در پایگاه داده‌های سمت سرور آن دیده شده است. ابعاد نمایشگر و فرکانس پردازنده این گوشی همچنان مرموز باقی مانده است. از طرف دیگر وضوح تصویر ۲۶۸۸ در ۱۲۴۲ با گوشی جددی آیفون ۱۱ پرو مکس سازگار است و به همین خاطر هم در گزارش‌های مربوط به این بنچمارک اشاره شده که ممکن است گوشی موردنظر همان آیفون ۱۲ پرو مکس باشد. بر اساس گزارش بنچمارک AnTuTu گوشی جدید iPhone 13.4 از ۶ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی بهره می‌برد. برای مقایسه باید بگوییم که میزان رم در گوشی هوشمند آیفون ۱۱ پرو مکس، ۴ گیگابایت و حافظه داخلی آن هم ۶۴ گیگابایت بود.

طبق مشخصات مندرج در آزمون AnTuTu، نتیجه کلی بنچمارک گوشی جدید آیفون ۵۷۲۳۳۳ بوده است. در این میان امتیاز CPU برابر ۱۶۷۵۲۷، امتیاز GPU برابر ۲۲۲۰۷۱T ، MEM برابر ۱۰۰۸۰۸ و امتیاز UX برابر ۸۱۹۲۷ بوده است. در مقایسه اگر بخواهیم نسل قبلی یعنی گوشی آیفون ۱۱ پرو مکس را مثال بزنیم، امتیاز نهایی آن ۹٫۱ درصد بیشتر شده است در حالی که همچنین شاهد افزایش امتیاز CPU، GPU و ظرفیت حافظه داخلی تا ۱۶٫۷ درصد، ۳٫۶ درصد و ۲۱٫۹ درصد هستیم. به همین ترتیب اما امتیاز UX حدود ۲٫۱ درصد کاهش داشته است.

اپل-آیفون-خرید گوشی- قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

براساس بیانیه رسمی کمپانی اپل، عملکرد CPU در پردازنده داخلی A14 حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است. کمپانی سازنده همچنین ادعا می‌کند بهبود عملکرد GPU در پردازنده A14 نسبت به A12 حدود ۳۰ درصد بوده است. تراشه A13 Bionic هم ۲۰ درصد بهبود در عملکرد CPU و ۲۰ درصد بهبود در عملکرد GPU در مقایسه با A12 دارد. در مقایسه عملکرد A13 با A14، پردازنده نسل تازه ۱۶٫۷ درصد بالاتر است. عملکرد گرافیکی GPU هم در A14 حدود ۸٫۳ درصد بهتر از A13 است.

بنچمارک AnTuTu اشاره کرده است که عملکرد UX به شکل چشمگیری تحت تاثیر نرخ تازه سازی قرار گرفته است اما عملکرد UX گوشی هوشمند آیفون ۱۲ پرو مکس در مقایسه با آیفون ۱۱ پرو مکس تغییری نداشته است. به همین خاطر، گوشی جدید آیفون ۱۲ پرو مکس احتمالا از همان نرخ تازه سازی ۶۰ هرتزی در نمایشگر خود پشتیبانی می‌کند.

با مقایسه اعداد و ارقام گزارش شده در این آزمون بنچمارک، به نظر می‌رسد که بهبود در تراشه A14 در مقایسه با A13 مخصوصا در پردازنده گرافیکی GPU چندان چشمگیر نبوده است. طبیعتا این اعداد در نتیجه آزمون بنچمارک نمی‌تواند نشان دهنده عملکرد دقیق تراشه A14 باشد و گوشی جدید آیفون بعد از عرضه احتمالا به روزرسانی می‌شود.