درآمد شرکت فناوری هوآوی چین (HWT.UL) در سه ماهه سوم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد کاهش یافت، کارشناسان دلیل اصلی این اتفاق را تحریم های ایالات متحده در تجارت گوشی های هوشمند و همچنین کارهایی می‌دانند که هواوی تازه شروع به فعالیت در آن‌ها کرده است.

 

هواوی در روز جمعه در سه فصل اول ۴۵۵٫۸ میلیارد یوان (۷۱٫۳۲ میلیارد دلار) درآمد داشت که تقریباً یک سوم کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل با حاشیه سود ۱۰٫۲ درصدی داشت.  درآمد این شرکت در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱ هم به تنهایی حدود ۲۱.۱ میلیارد دلار اعلام شده.

 

گو پینگ، رئیس دوره‌ای، گفت: عملکرد مطابق با پیش‌بینی بود.

 

توضیحات اولیه

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، هواوی را در سال ۲۰۱۹ در فهرست سیاه صادرات قرار داد و آن را از دسترسی به فناوری حیاتی منشأ ایالات متحده منع کرد و مانع از توانایی آن در طراحی تراشه‌ها و اجزای منبع خود از فروشندگان خارجی شد.

 

این محدودیت‌ها به شدت به کسب و کار گوشی‌های هوآوی لطمه وارد کرده است، به طوری که اریک زو، رئیس دوره‌ای، در سپتامبر گفت که درآمد گوشی‌های هوشمند حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار در سال جاری کاهش خواهد یافت.

 

در حالی که هوآوی ارقام سه ماهه سوم خود را بر اساس بخش تجاری تقسیم نکرد، این شرکت اعلام کرد که این کاهش عمدتاً به تجارت مصرف کننده آن مربوط می شود.

 

بر اساس تحقیقات کانترپوینت، هوآوی ۸ درصد از سهم بازار گوشی های هوشمند چین را در سه ماهه سوم به خود اختصاص داد که در مقایسه با ۳۰ درصد سال قبل از آن که رهبر بازار بود، کاهش یافت.

 

ادامه توضیحات

 

از سوی دیگر، آنر، که قبلاً یک برند فرعی بود که هوآوی برای زنده نگه داشتن آن در نوامبر گذشته آنرا فروخت، در سه ماهه مشابه نسبت به سال قبل ۹۶ درصد گوشی بیشتری فروخت و سهم ۱۵ درصدی از بازار چین را به خود اختصاص داد.

 

هواوی به دنبال توسعه جریان‌های درآمدی جدید خارج از زیرساخت‌های ایستگاه پایه و گوشی‌های هوشمند، با تجارت cloud، و پورت‌های هوشمند، استخراج معادن و تجارت وسایل نقلیه الکتریکی هوشمند است.

 

در ماه ژوئن سیستم عامل Harmony خود را روی گوشی های هوشمند عرضه کرد و به دنبال تامین نرم افزار برای شرکت های خودروسازی خود است. اما مدیران گفتند که این خطوط جدید مدتی طول می کشد تا به ثمر بنشیند.

 

با این حال، این شرکت با بازگشت مدیر مالی خود و دختر بنیانگذار آن، رن ژنگفی، تقویت شده است. منگ وانژو روز دوشنبه پس از تقریباً سه سال مبارزه با استرداد به ایالات متحده در کانادا به کار خود در دفتر مرکزی خود بازگشت و مقامات چینی اعلام کردند که پرونده او برای کمک به پایان دادن به بن بست دیپلماتیک منتفی شده است.

 

منبع:

https://www.reuters.com/technology/huawei-revenue-slides-q3-smartphone-business-remains-crippled-2021-10-29/