کمپانی سازنده چیپست‌های موبایلی اعلام کرده است که قصد دارد امکان ارتباطی پیشرفته ۵G را به سری‌های میان رده و سطح پایین محصولات خود ازجمله اسنپدراگون ۴ هم گسترش دهد. براساس ادعای کمپانی مذکور، اولین گوشی‌های مجهز به چنین تراشه‌هایی از سال ۲۰۲۱ معرفی می‌شوند. کوالکام همچنین ادعا می‌کند که در ادامه فعالیت‌هایش پشتیبانی از شبکه‌های ارتباطی با استانداردهای پرسرعت را در گوشی‌های ارزان قیمت فعلی هم فراهم می‌آورد.

کوالکام اخیرا به طور پیوسته در حال توسعه فهرست چیپست‌های همگام با شبکه ارتباطی ۵G بوده است. در سال ۲۰۱۹ سری پردازنده‌های موبایلی اسنپدراگون ۸ این کمپانی به پشتیبانی از امکان ارتباطی ۵G مجهز شدند. پردازنده امسال اسنپدراگون ۸۶۵ و ۸۶۵ پلاس نام دارد که البته مودم  ۵G مجزا با آن همراه شده است، اما همچنین تراشه‌های ارزان‌تر دیگری از خانواده اسنپدراگون ۷ و ۶ وجود دارد که از این شبکه ارتباطی بهره می‌برند. برای مثال دو تراشه اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون ۶۹۰ را در نظر بگیرید.

از طرفی پشتیبانی از امکان ارتباطی ۵G برای خانواده سطح پایین اسنپدراگون ۴ اقدام جالب توجه و چشمگیری از سوی کوالکام به نظر می‌رسد. چنین گوشی‌‌های هوشمندی مجهز به اسنپدراگون ۴ معمولا ۲۰۰ دلار یا کمتر از آن قیمت دارند. اضافه شدن پشتیبانی از ۵G به توسعه محبوبیت و دامنه استفاده کاربران از این شبکه کمک شایانی می‌کند.

کوالکام-گوشی-مجتمع تجاری علاالدین-علاالدین-پاساژ علاالدین

کوالکام جزئیات بیشتری درباره تراشه‌های اسنپدراگون ۴ مجهز به ۵G منتشر نکرده است. این سازنده همچنین دقیقا مشخص نکرده است که از کدام تراشه به این منظور استفاده می‌کند. علاوه بر این هنوز نمی‌دانیم که این چیپست موبایلی از شبکه‌هایی با mmWave پشتیبانی می‌کند یا تنها قابلیت پشتیبانی از شبکه‌های sub-6 گیگاهرتز را دارد.

انتظار می‌رود که به زودی جزئیات بیشتری درباره تراشه اسنپدراگون ۴ مجهز به شبکه ارتباطی ۵G منتشر شود. کوالکام در نظر دارد اولین گوشی هوشمند مجهز به این تراشه را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ میلادی معرفی کند. کمپانی‌های سازنده ازجمله موتورولا، شیائومی و اوپو قرار است.

براساس ادعای یک افشاگر معتبر در پلتفرم Weibo کوالکام و مدیاتک چیپست‌های ۵G به قیمت کمتر از ۲۰ دلار عرضه خواهند کرد. با توجه به این گزارش، اسم رمز این تراشه جدید کوالکام  sm4350 است. علاوه بر این راهکار جدید این سازنده یک فصل پیش از تراشه مدیاتک عرضه می‌شود.

سال گذشته که شبکه ارتباطی ۵G برای اولین بار عرضه شد، در ابتدا تنها گوشی‌های گران قیمت و پیشرفته پرچمدار از آن پشتیبانی می‌کردند و محدوده قیمتی تقریبا ۷۰۰ دلار داشتند. همچنان که استفاده از ۵G توسعه یافت و سازندگان بیشتری گوشی‌های خود را سازگار با آن توسعه دادند، حالا متوسط قیمت گوشی چینی سازگار با ۵G حدود ۴۶۴ دلار شده است. از زمان عرضه پردازنده ۵G مدیاتک Dimensity هم گوشی‌های میان رده بیشتری با امکان ۵G عرضه شده است. در حال حاضر گوشی ۵G با قیمت عرضه ۳۰۰ دلار هم در بازار وجود دارد و به زودی شاهد معرفی گوشی‌های پایین رده ۵G با قیمت حدود ۱۵۰ دلار هم خواهیم بود.