کمپانی کوالکام دو مودم موبایلی با پشتیبانی از امکان ارتباطی ۵G را به نام‌های اسنپدراگون X50 و X55 توسعه داده است. کوالکام شب گذشته همچنین به طور رسمی از نسل سوم چنین مودم‌های موبایلی تحت عنوان X60 رونمایی کرد. این محصول البته تنها مخصوص گوشی‌های هوشمند نیست و سازندگان می‌توانند از آن در سایر محصولات این صنعت محبوب هم استفاده کنند. مودم کوالکام اسنپدراگون X60 5G همچنین اولین چیپستی است که از ساختار ۵ نانومتری بهره می‌گیرد.

همانطور که گفتیم، مودم اسنپدراگون X60 مبتنی بر ساختار ۵ نانومتری ساخته شده است و از طیف ارتباطی Sub-6 و mmWave پشتیبانی می‌کند. بیشینه سرعت دانلود آن ۷٫۵ گیگابیت بر ثانیه و بیشینه سرعت آپلودش ۳ گیگابیت بر ثانیه است و از ۵G VoNR هم پشتیبانی می‌کند. این مودم ارتباطی جدید همچنین ۵G FDD-TDD کمتر از ۶ گیگاهرتز، ۵ گیگاهرتز TDD-TDD و طول موج میلی متری کمتر از طیف ۶ گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کند. مودم اسنپدراگون X60 در مقایسه با مودم اسنپدراگون X55  به شکل موفقیت آمیزی نرخ اوج شبکه مستقل ۵G را با توجه به باند فرکانسی زیر ۶ گیگاهرتز خود به دو برابر تبدیل می‌کند.

تنها دو مودم یکپارچه با چیپست از نوع ۵G وجود دارد؛ Dimensity 1000 می‌تواند به نرخ داون لینک ۴٫۷ گیگابیت بر ثانیه برسد و نرخ آپلینک آن هم ۲٫۵ گیگابایت بر ثانیه است. همچنین پردازنده Kirin 990 هوآوی می‌تواند به نرخ داون لینک ۲٫۳ گیگابیت بر ثانیه و آپ لینک معادل ۱٫۲۵ گیگابیت بر ثانیه برسد.

کوالکام-گوشی-گوشی جدید-قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

مودم کوالکام اسنپدراگون X60 از ماژول آنتن جدید mmWave استفاده می‌کند که نسل سوم ماژول‌های موج‌های میلی متری است و QTM535 نام دارد. این ماژول از نظر ابعاد کوچک‌تر اما از QTM525 قدرتمندتر است و از باندهای جهانی موج میلی متری مانند ۲۶ گیگاهرتز، ۲۸ گیگاهرتز و ۳۹ گیگاهرتز هم پشتیبانی می‌کند. این ماژول جدید می‌تواند تأخیر در سرعت شبکه را کاهش و سرعت آن را هم افزایش دهد. همان‌طور که می‌دانید، با توجه به سناریوهای پیش بینی شده برای دنیای اینترنت اشیا در آینده و سیستم گسترده بازی، چنین موضوعی ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

مودم اسنپدراگون X60 علاوه بر مودم‌ها و آنتن‌های موج‌های میلی متری، همچنین RF کامل کمتر از ۶ گیگاهرتز را ارائه می‌کند. سال گذشته ۱۵۰ نوع محصول مجهز به مودم‌های اسنپدراگون X50 / X55 وجود داشت و همگی آن‌ها از راهکار RF کمپانی کوالکام بهره مند شدند.

تقریبا دو سال طول کشید تا کمپانی کوالکام موفق شد اولین نسل مودم‌های X50 را توسعه دهد. در این میان مودم X55 توانست روند توسعه را سرعت ببخشد و همچنین بازه زمانی مورد نیاز تا معرفی این نسل جدید را هم کاهش دهد. پیش بینی می‌شود گوشی‌های مجهز به مودم X60 از سال ۲۰۲۱ روانه بازار شوند.