کوالکام به تازگی از چهار چیپست جدید رونمایی کرده است که دو مدل آن کاملا جدید هستند و دومدل دیگر نسخه پلاس همین چیپست های کنونی محسوب می شوند. تمرکز بیشتر بر روی اتصال ۵G است، اگرچه گزینه جدیدی برای نیازهای ۴G به تنهایی نیز وجود دارد. همچنین، سه مورد از چهار مورد، از یک گره ۶ نانومتری مدرن (اما نه خیلی گران قیمت) استفاده می کنند.

اسنپ دراگون ۷۷۸G پلاس

اسنپ دراگون G778 که در بین گوشی های میان رده قدرتمند محبوبیت زیادی دریافت کرده است ، بنظر می رسد که این محبوبیت رو به افزایش است. این تراشه هم مانند نسخه قبلی اش با لیتوگرافی ۶ نانومتری تولید می شود.
هسته اصلی Kryo 670 با فرکانس ۲.۵ گیگاهرتز بجای ۲.۴ گیگاهرتز کار می‌کند. عملکرد پردازشگر گرافیکی آدرنو L۶۴۲ هم ۲۰ درصد افزایش داشته. بقیه موارد مانند قبل است، یعنی یک مودم ۵G اسنپ دراگونX53 که از سرعت دانلود۳٫۷گیگابیت در ثانیه و سرعت آپلود ۱٫۶ گیگابیت در ثانیه بهره می برد و یک IPS سه گانه (Spectra 570L) و غیره.

اسنپ دراگون ۶۹۵

این ادامه اسنپدراگون ۶۹۰ محسوب می شود، این بار با پشتیبانی از mmWave 5G (که ۶۹۰ فاقد آن است). این باید تراشه جدید را در بین اپراتورهایی که شبکه‌های mmWave خود را تبلیغ می‌کنند محبوب کند . اسنپدراگون ۶۹۵ همچنین عملکرد CPU را تا ۱۵٪ و عملکرد GPU را تا ۳۰٪ بهبود می بخشد. دلیل چنین افزایشی استفاده از هسته‌های Kryo 660 بجای ۵۶۰ و آدرنو ۶۱۹ بجای ۶۱۹L است.
یکی از پیشرفت‌های عمده این تراشه، تولید با لیتوگرافی ۶ نانومتری بجای ۸ نانومتری است که بهره‌وری انرژی را افزایش می‌دهد.

اسنپ دراگون ۶۸۰

اسنپدراگون ۶۸۰ دارای یک مودم ۴G LTE است، بنابراین این مودم در میان رده های تقریبا ارزان استفاده خواهد شد. همه چیز ترکیبی از ویژگی های قدیمی و جدید است. برای شروع، اسنپدراگون ۶۸۰ با لیتوگرافی ۶ نانومتری تولید می‌شود و ازهسته های CPU Kryo 265 استفاده می کند که احتمالاً نسخه های ارتقا یافته هسته های Kryo 260 هستند که اخیراً در اسنپدراگون ۶۶۲ (تراشه ۱۱ نانومتری) استفاده شده است.

این چیپ نیز پردازنده گرافیکی Adreno 610 را دارد.
همه چیز با یک نکته مثبت به پایان می رسد ، دوربین ها توسط یک ISP سه گانه و یک Spectra 346 تامین می شوند. ISP های سه گانه خارج از طراحی های سطح بالا بسیار نادر هستند، آنها به چیپست اجازه می دهند تا داده های تصویر را از سه دوربین به طور همزمان پردازش کند.

اسنپ دراگون ۴۸۰ پلاس

اسنپدراگون ۴۸۰ اولین چیپست سری ۴۰۰ کوالکام با مودم ۵Gبود که در گوشی های ۵G مقرون به صرفه تر مورد استفاده قرار گرفت. حالا اسنپدراگون ۴۸۰ پلاس همچنان با لیتو گرافی ۸ نانومتری به تولید می رسد و از هسته های نسبتا قدیمی CPU Kryo 460 و پردازنده گرافیکی Adreno 619 بهره می برد . با این حال، CPU اصلی اکنون با فرکانس ۲٫۲ گیگاهرتز کار می کند ، GPU نیز سرعت بیشتری دارد.

این تراشه می تواند نمایشگرهای ۱۰۸۰p+ را تا ۱۲۰ هرتز هدایت کند، در حالی که اسنپدراگون ۶۸۰ تنها می تواند این کار را با فرکانس ۹۰ هرتز انجام دهد. در اسنپ دراگون ۴۸۰ پلاس از مودم X51 استفاده شده که از هر دو شبکه sub-6 و mmWave 5G پشتیبانی می کند.
ما باید منتظر نتایج واقعی باشیم، اما اسنپدراگون ۶۸۰ احتمالاً مصرف انرژی بیشتری خواهد داشت، در حالی که ۴۸۰+ سرعت بیشتری ارائه می دهد.
HMD Global، خانه فعلی گوشی های نوکیا، به Snapdragon 480+ علاقه مند است (قبلاً از ۴۸۰ اصلی در چندین مدل استفاده کرده است). اوپو می‌خواهد از اسنپدراگون ۶۹۵ استفاده کند و شیائومی نیز به ۶۹۵ و اینپ دراگون ۷۷۸G پلاس ابراز علاقه کرده است.هنوز مشخص نیست که چه زمانی می‌توانیم اولین دستگاه‌های با چیپست‌های جدید را انتظار داشته باشیم.

مدل‌های پلاس اساساً همان سخت‌افزار هستند، بنابراین باید قبل از طراحی‌های جدید از آنها رونمایی شود. در هر صورت، انتظار گوشی های جدید با این تراشه ها را از سازندگان ذکر شده در بالا و همچنین موتورولا، ویوو و آنر داشته باشید.

منبع مطلب:

https://www.gsmarena.com/four_new_snapdragon_chipsets_unveiled_for_midrange_and_entrylevel_phones-news-51592.php