کمپانی اپل یک‌سری تغییرات در جای دوربین آیفون ۱۳، ایجاد کرد. دوربین آیفون ۱۲ دارای لنزهای عمودی بود.  و این در حال است که iPhone 13 ، با لنزهای مورب وارد بازار شده است. بنابراین، این سوالی است که امروز به آن پاسخ می دهیم:« چرا جای دوربین آیفون ۱۳ تغیر کرده است؟»

به نظر ما، دو دلیل اصلی وجود دارد که کمپانی اپل محل قرارگیری لنز آیفون ۱۳ را تغییر داده است. و شما می‌توانید این دلایل را به  دو دسته کلی  دلایل تکنیکی و دلایل بازاریابی تقسیم کنید.

دلیل فنی طرح مورب دوربین در آیفون ۱۳

ما با این کار شروع می‌کنیم. زیرا، معتقدیم که این بزرگترین دلیل این تغییر در طراحی است. در حال حاضر، یکی از ویژگی های جدید معرفی شده با iPhone 13 و iPhone 13 mini چیزی به نام “تثبیت کننده نوری تصویر تغییر سنسور”. این ویژگی در مدل‌های آیفون ۱۲ پرو سال گذشته ظاهر شد و در واقع مکانیزمی است که لنز را حرکت می‌دهد تا به شما در گرفتن عکس‌های ثابت کمک کند. آن را در مقابل حرکت جزئی دستان خود در حین عکاسی تصور کنید. هنگامی که کمپانی اپل آیفون ۱۳ را معرفی کرد، آن‌ها ثابت کننده نوری تغییر سنسور را در عمل نیز نشان دادند.

لنز تثبیت کننده

به وضوح می‌توان دید که در مقایسه، سخت افزار تثبیت کننده نوری تغییر سنسور، یک تغیر بزرگ و ویژگی برجسته جدید است. در واقع‌، این ویژگی بخش بزرگی از  دوربین را می‌گیرد. از نظر فنی غیرممکن است که مکانیسم را در حین چیدمان عمودی دوربین آیفون ۱۲ حفظ کنید. قرار دادن لنز بر روی چیدمان مورب آیفون ۱۳ یک راه حل بسیار زیبا برای گنجاندن یک لنز بزرگ در چیدمان است.

امکان دیگری که این جابه‌جایی فراهم کرده،  این است که این لنز ثبیت کننده حالا  دقیقا وسط تلفن است. اما این امر نه تنها زیبایی آیفون ۱۳ را تغییر می‌دهد ، بلکه بسیاری از لوازم جانبی سابق و مربوط به آیفون ۱۲ را نیز بی‌فایده می‌کند. این، دلیل فنی است که اپل دوربین های آیفون ۱۳ را  به صورت مورب قرار داده است.

کمپانی اپل و دلایلی که برای تغیر جای دوربین آیفون ۱۳ داشت
کمپانی اپل و دلایلی که برای تغیر جای دوربین آیفون ۱۳ داشت

دلیل بازاریابی تغییر موقعیت دوربین در iPhone 13

تقریبا دور از ذهن است که کمپانی اپل، بازاریابی را  نیروی اصلی برای تغییر جای دوربین در آیفون ۱۳ قرار داده باشد. در عوض، این یقینا چیزی است که از این تغییر حمایت می‌کند. اساساً، آیفون ۱۳ بسیار شبیه به آیفون ۱۲ است. ارتقاء، از جمله مواردی مانند بریدگی و شکاف کوچک‌تر، صفحه‌نمایش روشن‌تر و باتری بزرگتر، چندان جلب‌توجه نمی‌کند، اینها به خودی خود به روزرسانی‌های بدی نیستند، اما انتظار می‌رود که آیفون ۱۳ را به گزینه چندان هوس انگیزی تبدیل نکنند. آیفون ۱۳ با تغییر جای دوربینش، یک تغیر بزرگ را در ظاهر گوشی آیفون ایجاد کرده است و افراد را برای خرید این مدل جدید، مشتاق‌تر می‌کند.

تفاوت آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

در واقع، بزرگترین نقطه تمایز  آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲، برای عموم مردم،  این طرح جدید  و  دوربین مورب  آیفون ۱۳ است. این یک روش واضح برای نشان دادن این است که شما آخرین دستگاه را در اختیار دارید و یک ابزار بازاریابی عالی برای تشویق افراد برای ارتقاء آیفونشان له آیفون ۱۳ است.  همین ویژگی نیز،  تا حدی باعث مسخره به نظر رسیدن تغیرات در نظر عموم مردم است.

برای کسانی که خارج از حیطه فناوری هستند، و اطلاعات کافی از این حوزه ندارند، تغییر طرح دوربین آیفون تنها یک ترفند ارزان برای افزایش فروش به نظر می‌رسد. البته، این یک حقیقت واضح است که تغییر جای دوربین، اهمیت بازاریابی زیادی برای کمپانی اپل داشته، اما این تنها  نیمی از حقیقت ماجرا است. در نهایت، قرار دادن دوربین جدید در iPhone 13 یک راه حل فنی برای کمپانی اپل  است که مقداری مهمات بازاریابی را نیز ارائه می‌دهد.