در دگزومارک هر ساله تعداد زیادی از دوربین های اسمارت فون ها گزینش می شوند. مدل های مختلف از بالاترین ها تا پایین ترین ها بررسی و گزینش می شوند.

در این بررسی بهترین دوربین های گوشی های هوشمند سال ۲۰۲۰ گزینش می شوند که در ادامه خواهید دید.

بهترین دوربین برای عکاسی : گوشی +Huawei Mate 40 pro

در طی تست هایی که دگزومارک از گوشی های برند هوآوی می گرفت مخصوصا پرچم داران این کمپانی، بسیاری از این تست ها نا امید کننده بود اما +Mate 40 pro فرق داشت.

در آخرین مدل گوشی که این کمپانی طراحی کرده است، نمره ۱۴۴ را کسب کرده که این فوق العاده است. در عکاسی شب عملکردی فوق العاده داشته و نمره بالایی را در دسته بندی این نوع عکس ها تا به امروز داشته است. سطح داینامیک یا همان سطح روشنایی و تاریکی نقاط تصویر در عکس هایی که با این دوربین گرفته شده است بسیار دقیق است و این مزیت چیزی است که بسیاری از گوشی های امروزی درگیرش هستند.

جزئیات و نویز تصاویر به طور عالی بالانس شده اند و در عکاسی شب، تصاویری فوق العاده را شاهد هستیم.  می توان اینطور گفت که در ثبت تصاویر با نور بسیار کم هم عملکرد خوبی دارد.

دوربین این گوشی ارتباطی را بین جزئیات و نویز را در تصاویر بر قرار می کند و آن را به طور عالی انجام می دهد، عکس هایی با جزئیات خوب و نویز بسیار پاییین در تمامی سطح نوری  مختلف را ثبت خواهد کرد.

آیفون ۱۲ پرو که نمره ۱۳۸ را کسب کرد، در مراحل تست و عکس هایی که ثبت کرد بسیار نزدیک به Mate 40 pro بود. اما تفاوتی که مرسوم بود، همان سطح داینامیکی که در بالا اشاره کردیم احساس می شد. اما با نگاهی دیگر، آیفون در اتوفوکوس و عکس گرفته شده در برنامه دوربین (Preview) برتری دارد.

نا گفته نماند که سنسور جدید اپل به نام LiDAR فوکوس را به طور دقیق و در هر شرایط نوری، روی شیع تنظیم می کند. عکس گرفته شده ای که در برنامه دورببین مشاهده می شود بسیار نزدیک به عکسی است که خارج از گوشی مشاهده می شود، حتی در حالت HDR و Bokeh هم به همین شکل است. Huawei Mate 40 Pro بسیار نزدیک به مدل پلاس این نسخه در تمامی عکاسی هاست و انتخاب خوبی برای عکاسی است.

 

بهترین برای ویدیو : گوشی Huawei Mate 40 Pro

میت ۴۰ پرو فقط بهترین انتخاب برای عکاسی نیست! با امتیاز ۱۱۶ حتی در بین بهترین های ثبت ویدیو هم قرار می گیرد و آن را تبدیل به یک دستگاه ثبت تصاویر واقعی کرده است. مثل بیشتر اسمارت فون ها، امروزه میت ۴۰ پرو توانایی ضبط فیلم های ۴k را داراست و بالاترین جزئیات با نویز کم را در هر شرایط ارائه می دهد. تشکر از هوآوی بابت پردازش دقیق رنگ ها، پردازش اتوماتیک White Balance و تنظیمات بسیار روان در عوض شدن نور در تمامی حالت ها.

سیستم Auto Focus هم بسیار حساب شده کار می کند! با توجه به فاصله ای که از جسم وجود دارد میت ۴۰ پرو به صورت بسیار روان فوکوس را انجام می دهد و به کمک آن از فوکوس ها نا خواسته و پرشی جلوگیری می شود. این پدیده به شما کمک می کند تا ویدیو های سینماتیک خلق کنید.

در ویدیو زیر، در تست ویدیویی میت ۴۰ پرو، ویدیو بسیار روان و پایدار است، و این قابل توجه است که جسم متحرک را چطور Auto Focus در هنگام فیلم برداری پردازش می کند.

 

بهترین برای شب : گوشی +Huawei Mate 40 Pro

همینطور که در قسمت عکاسی اشاره شد، میت ۴۰ پرو + حتی بهترین انتخاب برای عکاس هاییست که دوستدار عکسی در شب یا جاهای کم نور هستند. تا به امروز، بالاترین نمره ای که برای عکاسی در شب کسب شده است برای این گوشی بوده است.

تشکر از هوآوی بابت جزئیات بسیار بالای عکس ها و در عین حال سطح پایین نویز در عکس های ثبت شده این گوشی.

روشنایی اجسام در شب بسیار خوب است و حتی در کمترین سطح های نوری هم عکس های Portrait به صورت زیبایی در هر دو حالت با فلش و بدون فلش عکس های فوق العاده ای را ثبت می کند. در کل میت +۴۰ پرو  در بین اسمارت فون ها در رقابت عکس در نور کم بی رقیب است.

 

 

بهترین برای Bokeh : گوشی های Huawei Mate 40 Pro /Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

 

هوآوی میت ۴۰ پرو و گلکسی اس ۲۰ آلترا ۵ جی هر دو امتیاز ۷۵ را برای عکاسی بوکه دریافت کرده و صدر جدول را در این دسته عکاسی اشغال کرده اند. در حالت Portrait گوشی میت ۴۰ پرو، عملکرد خوبی را در ساخت عکس های طبیعی بوکه دارد و شبیه سازی نه چندان دور از دوربین های DSLR و فست زوم که قابلیت ثبت چنین عکس هایی را دارند را داراست. عملکرد فوق العاده عکاسی Depth که حتی در تشخیص مو و دیگر موضوعات پیچیده، کارکرد خوبی را ارائه می دهد. روشنایی اجسام و رنپ ها هم زیبا هستند و در کل عکس های Portrait خوبی را شاهد خواهید بود.

 

با عکس های بوکه ، تصاویر زنده ، رنگ های درخشان ، روشنایی دقیق اجسام ،داینامیک و جزئیات خوب ، می توان گفت عکاسی پرتره  یکی از قدرت های گوشی S20 Ultra 5G است.

بهترین برای عکاسی Tele : گوشی Xiaomi Mi 10 Ultra

با ۱۳۳ امتیاز برای عکاسی تله، شیائومی می ۱۰ آلترا انتخاب اول برای عکاسی نوع تله است. زوم دو گانه تله این گوشی این اطمینان  را می دهد که کارکرد خوبی را در در هر فاصله زوم خواهیم داشت. به طور کلی کیفیت تصاویر فوق العاده هستند و جزئیات تصاویر در زوم بسیار عالی هستند. عکس های زوم می ۱۰ آلترا شگفت انگیز هستند، پر از جزئیات، مخصوصا از نزدیک، دور، و حتی خیلی دور هم عکس هایی فوق العاده ثبت می کند. می توان گفت نقطه قوت این گوشی لنز تله این گوشی است.

 

با ۱۲۹ امتیاز، میت +۴۰ پرو  در عکاسی تله در سطح دوم قرار دارد و بسیار به شیائومی نزدیک است. جزئیات و سطح نویز در عکس های ثبت شده تله بسیار خوب هستند به خصوص در عکاسی در فاصله های نزدیک و متوسط.

Autofocus در عکاسی تله شاید کمی کند باشد اما اگر کمی صبر کنیم و زمانی که دوربین نیاز دارد را برایش فراهم کنیم نتیجه متفاوت خواهد بود.

 

بهترین برای عکاسی Wide : گوشی Xiaomi Mi 10 Ultra

دوربین های آلترا واید باید یک تعادلی بین عکاسی واید و کیفیت کلی تصاویر برقرار کنند. ویژگی هایی مانند بافت تصاویر، تنظیم نویز و شارپنس در این دوربین عملکرد فوق العاده ای داشته و با آزمایش هایی که روی دوربین انجام شد امتیاز ۵۳ را کسب کرد. در ویژگی هایی که گفته شد این گوشی عملکرد بهتری در بالانس آن ها را دارد.

 

با فاصله کانونی ۳۵ میلیمتری، می ۱۰ آلترا مسلما واید ترین دوربین بازار نیست اما باز هم عکس هایی با چارچوب صحیح ثبت می کند. همه این ها باعث می شوند که می ۱۰ در الویت بالایی برای عکاسانی که دوستدار عکاسی سوپر واید هستند قرار گیرد.

نا گفته نماند که +Huawei Mate 40 Pro با کسب نمره ۵۲ در رتبه دوم این گروه عکاسی (Wide) قرار می گیرد.

منبع: Dxomark.com