چیپست‌های سابق کوآلکوم، منسوخ شده‌اند. در حال حاضر، چیپست Snapdragon Wear 4100 کارایی ندارد. این چیپست باتری زیادی مصرف می‌کند. و ایت از دلایلی است که آن را بی‌استفاده‌تر می‌کند. با این‌حال جای نگرانی نیست. کمپانی کوآلکوم، مشغول ساختن یک جایگزین است. به زودی اسنپدراگون Wear 5100 جایگزین اسنپدراگون منسوخ شده می‌شود. البته، این اسنپدراگون هنوز در دست ساخت است. و فرایند تولید آن کامل نشده است.

مشخصات ساختاری

بر طبق اخباری که از طرف WinFuture. نقل شده است، چیپست اسنپدراگون Wear 5100، از چهار هسته‌ی Cortex-A53  استفاده می‌کند.  این تعداد هسته، در برابر دو هسته‌ی Cortex-A55 که سامسونگ از آن در ساختن چیپست Exynos W920 استفاده کرده بود، قابل فهم‌تر است. در ظاهر، Cortex-A53   کارایی کم‌تری را می‌تواند ارائه بدهد. با این حال به نقل از ARM، هسته‌ی Cortex-A53 حدود ۱۸ درصد کارایی بیش‌تر و ۱۵ درصد باتری قوی‌تری نسبت به هسته‌ای که در چیپست سامسونگ استفاده شده است، دارد.

نتیج آزمایش‌ها

گفته می‌شود کوآلکوم، این چیپست را در چندین ترتیب و حالت دارد آزمایش می‌کند.  بعضی از این حالت‌ها ۲ گیگابایت رم و برخی دیگر ۸ و یا ۱۶ گیگابایت رم را از خودشان نشان می‌دهند. تا زمان عرضه و رونمایی این تراشه برای اطمینان از قدرت آن، باید صبر کرد.

پردازنده چیپست

این چیپست جدید، دارای یک پردازنه جدی هم هست. این پردازنده نسبت به مدل‌های قبلی، بهبود بسیار زیادی یافته است. کوآلکوم، از پردازنده AON در این چیپست استفاده کرده است. این پردازنده در کارهایی نظیر شمارش تعداد تازه‌سازی‌های صفحه، قوی‌تر از مدل‌های قبلی است. و این درحال است که برق بسیار کم‌تری نسبت به نمونه‌های قبلی مصرف می‌کند.

 

اکسینوس مورد استفاده

بیش‌تر قابلیتی که این چیپست ارائه می‌دهد، ناشی از اکسینوس ۵ نانومتری داخل آن است. برای نمونه منسوخ شده قبلی، کوآلکوم از اکسینوس ۱۲ نانومتری استفاده کرده بود. اکسینوس ۵ نانومتری، نسبت به آن، نمونه خیلی مدرن‌تری است. آنطور که گفته می‌شود، کوآلکوم از تکنوبوژی و گره‌های سامسونگ برای اکسینوس این چیپست استفاده کرده است. با این حال، اطلاعا دقیقی از اینکه کوآلکوم، دقیقا از کدام گره استفاده کرده است، وجود ندارد و ما باید تا زمان رونمایی این تراشه صبر کنیم.

خط تولیدی چین

نکته جال اینجاست که SMIC چین ، یک خط تولید ۱۴ نانومتری دارد. و درحال تلاش برای ارتقای آن به زیر ۱۰ نانومتر است. اگر چین موفق به این کار شود، دیگر نیازی به وارد کردن تراشه اکسینوس  برای چیپست از سامسونگ و شرکت‌های مشابه ندارد. و می‌تواند تراشه لازم برای ساختن ساعت هوشمند را، به صورت بومی و در مرزهای خودش تولید کند.

پشتیبانی از دوربین

چیپست، از دو دوربین ۱۶ و ۵ مگاپیکسلی پشتیبانی می‌کند. بعضی از ساعت‌های بچه‌گانه، به دو دوربین مجهز هستند. یکی برای عکس گرفتن و دیگری برای برقراری تماس ویدئویی با والدین. این دوربین می‌تواند در سایر برنامه‌های کم‌مصرف نیز، مفید واقع شود.

زمان و نوع عرضه

آنطور که از سرو صداها مشخص است، هنوز مدتی تا رونمایی از چیپست Wear 5100، مانده است. احتمالا چین سعی کند با کمپانی‌های چینی تولید گوشی و یا هر کمپانی دیگری غیر از سامسونگ و اپل، قرارداد فروش برای این چیپست ببندد. البته، بدیهی است که چین طرف سامسونگ و اپل نمی‌رود. زیرا؛ این دو کمپانی، تمایل دارند تنها از تراشه‌های ساخته خودشان در گوشی‌های هوشمند استفاده کنند.