چند روز پیش برای اولین بار گزارشی منتشر شد که ادعا می‌کرد کمپانی اپل قصد دارد امسال سری گوشی‌های جدید آیفون ۱۲ خود را بدون شارژر پیش فرض درون جعبه عرضه کند. در این گزارش گفته شد که تنها کابل USB-C به لایتنینگ درون جعبه قرار خواهد گرفت. این گزارش بسیاری کارشناسان و کاربران را در حیرت فرو برد. حالا یکی از سطح بالاترین تحلیل گران به نام گو مینگ جی و همچنین چند تحلیل گر و مؤسسه تحقیقاتی دیگر این احتمال را تأیید کرده‌اند. یکی از این تحلیل گران به نام پن جیوتانگ گفته که این اقدام اصلا تازگی ندارد.

در حالی که پیش‌تر انتقاد کرده بودیم شارژر پیش فرض اپل از توان شارژ تنها ۵ وات پشتیبانی می‌کند و این سازنده باید فکری به حال آن کند، حالا ظاهرا قرار است توان شارژ پیش فرض به ۰ وات برسد.

اپل-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

اما چرا اپل شارژر پیش فرض آیفون را از جعبه حذف می‌کند؟

گو مینگ جی می‌گوید هزینه ساخت سری گوشی جدید آیفون ۱۲ از همیشه بیشتر شده است. کمپانی اپل مجبور است برای پایین نگه داشتن هزینه‌های ساخت، هدفون و شارژر را از جعبه آیفون ۱۲ حذف کند. این تحلیل گر همچنین پیش بینی کرد که گوشی iPhone SE هم در نیمه دوم ۲۰۲۰ دیگر شارژر پیش فرض درون جعبه نخواهد داشت. علاوه بر این، مینگ جی می‌گوید که شارژر جدید ۲۰ واتی اپل از سه ماهه سوم امسال وارد روند تولید انبوه می‌شود. این شارژر ۲۰ واتی از نظر ظاهری شبیه به شارژر ۱۸ واتی است. اما روند تولید برای شارژرهای ۵ واتی و ۱۸ واتی از امسال متوقف خواهد شد.

بسیاری کاربران پیش بینی می‌کنند که دلیل اصلی این اقدام اپل، تبلیغ و ترویج برای شارژر جدید ۲۰ واتی‌اش است.

اپل-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

امسال برای گوشی جدید آیفون ۱۲ از نظر قیمت دو احتمال اصلی وجود دارد:

۱ – قیمت عرضه بدون تغییر باقی می‌ماند و هزینه ذخیره شده از حذف شارژر پیش فرض برای جبران افزایش هزینه در نتیجه استفاده از قطعات ۵G در نظر گرفته می‌شود.

۲ – قیمت عرضه کاهش پیدا می‌کند، و هزینه بخش شارژر به منظور کاهش هزینه کلی دستگاه کاهش می‌یابد. این احتمال به بهبود رقابت محصول کمک می‌کند.

در هر صورت توجیه کمپانی اپل هر چه که باشد، حذف شارژر پیش فرض از جعبه دستگاه آیفون اصلا تصمیم درستی نیست. شارژر از هدفون بسیار متفاوت است. بسیاری از کاربران تازه آیفون ممکن است قربانی شوند و مجبور باشند شارژر جدا برای گوشی آیفون ۱۲ خود تهیه کنند و به ناچار متحمل هزینه بسیاری شوند.