فیسبوک واحد تجاری کوچکی به نام NPE Team دارد که صرفا مشغول توسعه‌ی اپلیکیشن‌هایی آزمایشی با ایده‌های جدید هستند. NPE Team اخیرا پلتفرم پرسش‌و‌پاسخ جدیدی را منتشر کرده است که مفاهیمی را از شبکه‌ی اجتماعی محبوب و پر سروصدای کلاب هاوس قرض می‌گیرد، اما ایده‌ی تصویری کردن نحوه‌ی ارتباط را به میدان می‌آورد.

پلتفرم آزمایشی جدید، فیسبوک هات لاین (Facebook Hotline) نام دارد و نخستین جلسه‌ی پرسش و پاسخ آن با نیک هابر (سرمایه‌گذار پروژه) برگزار شد.به وب سایت هاتلاین راه‌اندازی شده است و به کاربران امکان می‌دهد با حساب کاربری توییتر لاگین کنند؛ البته این سایت فعلا فهرست انتظار و ابزاری برای میزبانی مراسمی اختصاصی توسط کاربر را شامل می‌شود. تک کرانچ ادعا می‌کند مهندسان فیسبوک طراحی نسخه‌‌‌های موبایلی هات لاین را هم به اتمام رسانده‌اند؛ اما ظاهرا این نسخه‌ها فعلا در دسترس قرار ندارند.

نحوه‌ی کارکرد هاتلاین با کلاب هاوس و توییتر اسپیسز متفاوت است. هات لاین به کاربران امکان می‌دهد جلساتی ویدئویی میزبانی و کنفرانس‌هایی رسمی‌تر با پرسش و پاسخ داخلی برگزار کنند؛ درحالی‌که کلاب هاوس فضای بازتری دارد و تعاملات در آن صرفا از طریق صدا انجام می‌گیرد. هات لاین همچنین به میزبان امکان می‌دهد جلسه را در دو فرمت صوتی و ویدئویی ضبط کند.

میزبان در هات لاین می‌تواند پرسش‌هایی را که به شکل متنی مطرح شده‌اند، به‌صورت ویدئویی پاسخ دهد. کاربران می‌توانند به سؤالاتی که می‌خواهند پاسخ داده شود، رأی مثبت دهند و سپس در جریان مکالمه از طریق ری‌اکشن با ایموجی، واکنش خود را به موضوعِ در حالِ بحث نشان دهند. میزبان همچنین می‌تواند افرادی را از بین مخاطبان به استیج مجازی بیاورد تا به سؤال آن‌ها پاسخ دهد و در مکالمه‌ای طولانی‌تر شرکت کند. در این شرایط به‌نظر می‌رسد کنفرانس‌های هات لاین بیشتر مثل ترکیبی از برنامه‌ای رادیویی و پخش زنده‌ی توییچ هستند.

گفته می‌شود پروژه‌ی توسعه‌ی هات لاین توسط اریک هازارد رهبری می‌شود. فیسبوک در سال ۲۰۱۷ اپلیکیشن Tbh (پلتفرمی برای تعریف و تمجید از بقیه به شکل ناشناس) را تصاحب کرد و به موجب این اتفاق، هازارد به استخدام فیسبوک در آمد. فیسبوک مدتی بعد Tbh را با وجود داشتن میلیون‌ها کاربر تعطیل کرد و به‌نظر می‌رسد که اکنون از تخصص هازارد برای طراحی پلتفرمی کاملا جدید بهره می‌گیرد.