نسل بعدی تراشه های پرچمدار هواوی به نام کایرین ۹۰۱۰ از لیتوگرافی ۳ نانومتری در گوشی های سری Mate 50 استفاده خواهند کرد. چند ماه پیش پردازنده Kirin 9000 توسط کمپانی هواوی معرفی شد. این پردازنده در دو نسخه متفاوت Kirin 9000 و Kirin 9000E عرضه شده و فقط در گوشی های سری Mate 40 مورد استفاده قرار گرفته است. حال جزییات مربوط به نسل بعدی پردازنده های پرچمدار هواوی لو رفته است که به آن Kirin 9010 گفته می شود. اطلاعات مربوط به پردازنده جدید Kirin از طرف Leaker @ RODENT950 ارائه می شود و طبق توئیتی که امروز منتشر شده است ، پردازنده نسل بعدی Kirin باید با نام Kirin 9010 وارد بازار شود و یک چیپست ۳ نانومتری خواهد بود.

 

Kirin 9000 به عنوان اولین پردازنده ۵ نانومتری برای دستگاه های اندرویدی راه اندازی شد و پس از اعلام آن ، سامسونگ Exynos 1080 و کوالکام اسنپدراگون ۸۸۸ آمد؛ در حالی که بیشتر مردم انتظار دارند هواوی حداقل به مدت دو سال به روند ۵ نانومتری پایبند باشد ، اما چیزی که این اطلاعات نشان می دهد، جهش به ۳ نانومتر برای تراشه موبایل بعدی خود است، که اگر همه چیز خوب پیش برود ، باید امسال راه اندازی شود و احتمالاً در سه ماهه چهارم در سری Mate 50 ظاهر شود.

 

با توجه به پیشرفت هواوی و ساخت تراشه های ۳ نانومتری، می توان پیش بینی کرد که تراشه سازهای دیگری مانند کوالکام نیز از این روش پیروی کرده و به سوی لیتوگرافی ۳ نانومتری برای نسل بعدی تراشه های پرچمدار خود تغییر مسیر دهند. البته کوالکام برای سال جاری از تراشه های اسنپدراگون ۸۸۸ پلاس رونمایی خواهد کرد، که جزو تراشه های ۵ نانومتری بوده، ولی سرعت کلاک بسیار بالایی دارد. از طرف دیگر، گفته می شود که سامسونگ از ساخت پردازنده های ۴ نانومتری صرف نظر کرده و به سوی لیتوگرافی ۳ نانومتری روی آورده است. اپل نیز با همکاری TSMC پردازنده های ۳ نانومتری خود را عرضه خواهد کرد، هرچند که این اتفاق حداقل در سال ۲۰۲۲ رخ خواهد داد. بنابراین احتمال دارد که هواوی اولین عرضه کننده پردازنده های ۳ نانومتری در جهان باشد.
پیش از عرضه تراشه های ۵ نانومتری Kirin، شایعه شده بود که Mate 40 آخرین پرچمدار هواوی خواهد بود که از پردازنده Kirin استفاده می کند، اما اینطور که مشخص است این موضوع صحت ندارد. گوشی آینده هواوی به نام P50 نیز به Kirin 9000 مجهز خواهد بود و سری Mate جدید این شرکت چینی از تراشه ۳ نانومتری کایرین ۹۰۱۰ هواوی استفاده خواهد کرد.