چیپست مدیاتک

ماه گذشته شایعه ای ادعا شد که نسل بعدی چیپست های پرچم دار Dimensity مدیاتک از معماری جدید ARMv9 استفاده خواهد کرد. این موضوع به شایعات قبلی مبنی بر اینکه MediaTek یکی از اولین کسانی است که سفارشات خود را با ریخته گری های ۴ نانومتری TSMC داده است ، بستگی دارد.

این تراشه به طور آزمایشی Dimensity 2000 نامیده شده است و ایستگاه چت دیجیتال leakster موارد فوق را تأیید می کند و جزئیاتی در مورد ترکیب آن اضافه می کند.

 

پردازنده ها

این دستگاه دارای یک هسته اصلی Cortex-X2 با سرعت ۳٫۰ گیگاهرتز ، سه هسته Cortex-A710 و چهار هسته A510 خواهد بود. این اساساً همان تنظیمات Snapdragon 898 و Exynos 2200 است (هرچند این دو در عوض در فرایند ۴ نانومتری سامسونگ ساخته می شوند).

گفته می شود پردازنده گرافیکی Mali-G710 MC10 است. با حرکت سامسونگ به پردازنده گرافیکی AMD و هواوی در ساخت تراشه های جدید ، این Dimensity ممکن است اولین چیپست فقط برای مدتی باشد که از G710 جدید استفاده می کند.

کوالاکام

بر اساس اعداد رسمی ARM  G710 ، بیست  درصد سریعتر از G78 جایگزین شده است. گفته می شود سامسونگ با پردازنده گرافیکی AMD خود افزایش ۳۰ درصدی نسبت به مالی قدیمی را هدف گرفته است. به هر حال ، G710 همچنین نوید بهبود ۲۰ درصدی بهره وری و ۳۵ درصد عملکرد بهتر برای کارهای یادگیری ماشین را می دهد.

هم برای پردازنده و هم برای پردازنده گرافیکی ، عملکرد توسط سرعت کلاک که می تواند در دو گره ۴ نانومتری به دست آید ، تعیین می شود. طبق اعلام Ice Universe ، Exynos 2200 3.0 گیگاهرتز را هدف قرار داده است ، Qualcomm ممکن است کمی بالاتر از ۳٫۰۹ گیگاهرتز باشد.

 

اکزینوس

در حالی که معیارهای اولیه ای را مشاهده کرده ایم که ظاهراً روی Exynos اجرا شده اند ، هنوز برای گفتن نحوه عملکرد محصول نهایی زود است. هر سه تراشه باید در پایان امسال یا در ژانویه رسمی شوند. گفته می شود مدیاتک قصد داشت سری جدید Dimensity را تا پایان سال ۲۰۲۱ راه اندازی کند ، اما با آفت کنونی در صنعت نیمه هادی برنامه ها اغلب تغییر می کند. با این وجود ، اولین گوشی های ARMv9 با چیپست های جدید باید اوایل سال آینده عرضه شوند.