کمپانی سامسونگ برای طراحی مشخصی تحت عنوان « دستگاه الکترونیکی  شامل نمایشگرهای جانبی و متدهای عملیاتی » به WIPO درخواست ثبت رسمی پتنت داده است. این پتنت درواقع گوشی هوشمندی را نشان می‌دهد که دوربین سلفی درون آن به شکلی طراحی شده است که می‌توان آن را میان لایه‌های نمایشگر پنهان کرد. این پتنت رسما در اواخر دسامبر سال ۲۰۲۰ به ثبت و تایید رسیده و منتشر شده است. در این پتنت همچنین دیده می‌شود که گوشی سامسونگ از قلم S بهره می‌برد. برای یادآوری باید بگوییم که علاوه بر خانواده Galaxy Note قرار است امسال گوشی‌های پرچمدار سامسونگ از خانواده Galaxy S21 و مخصوصا مدل Ultra هم با پشتیبانی از قلم استایلوس روانه بازار شوند.

بر اساس تصویر رندری که خبرگزاری LetsGoDigital منتسب به این پتنت منتشر کرده، سامسونگ گوشی جدیدی تقریبا بدون حاشیه با گوشه‌های کاملا خمیده در نمایشگر توسعه داده است. هرگاه کاربر نخواهد از دوربین دستگاه استفاده کند، لنز سلفی و همچنین فلش توسط نمایشگر پنهان می‌شوند. از طرفی هم اگر کاربر بخواهد از دوربین سلفی استفاده کند، دستگاه به طور خودکار به لنز باکیفیت راهنمایی می‌شود.

سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین
سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

در بخش بالای نمایشگر و میانه آن شاهد منطقه‌ای شفاف هستیم. نمایشگر دوم یا همان Sub-Display درون پتنت هم زیر این محدوده شفاف قرار دارد. این بخش از ماژول شامل دو لنز دوربین و فلش LED می‌شود. سامسونگ قصد دارد در این نوع طراحی نوین لایه نمایشگر ثانویه و بخش شفاف را به کمک ماژول درایور داخل دستگاه حرکت دهد. این ماژول می‌تواند از بالا به پایین و از سمت چپ به راست حرکت کند.

سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین
سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

اگر بخش نمایشگر ثانویه زیر محدوده شفاف نمایشگر اصلی قرار گیرد، صفحه نمایش شامل پوشش شیشه‌ای رویی، بخش نمایشگر میانی و دوربین زیرین آن خواهد شد. بخش رویه گوشی می‌تواند محتوا را به طور معمول به نمایش درآورد  و برای مثال در این بخش شاهد وضعیت باتری و زمان باشیم. از طرف دیگر اگر Sub-Display زیر محدوده شفاف نباشد، صفحه نمایش تنها شامل یک لایه شیشه‌ای محافظ شفاف و دوربین خواهد بود.

این طراحی مشخصا آینده نگرانه است و مطمئن نیستیم که در آینده‌ای نزدیک و قابل پیش بینی به بازار راه پیدا کند. همچنین مانند همیشه باید تاکید کنیم که با یک پتنت مواجه هستیم و همه پتنت‌ها الزاما برای بازار و عرضه ساخته نمی‌شوند.