اپل هفته گذشته از سیستم عامل iOS 15 با قابلیت‌های جدیدی رونمایی کرد که برای آیفون ۶s و مدل‌های جدیدتر قابل استفاده است. اما لازم به ذکر است که یکسری از ویژگی‌ها فقط متعلق به آیفون XS و آیفون‌های جدیدتر می‌باشند. این بروزرسانی شامل ویژگی‌های یکسانی در تمامی مدل‌های آیفون نخواهد بود. در واقع برخی ویژگی‌های iOS 15 فقط مختص به محصولات مجهز به چیپ A12 Bionic و تراشه‌های جدیدتر خواهد بود که شامل آیفون XR، آیفون XS، سری آیفون ۱۱، نسل دوم آیفون SE و سری آیفون ۱۲ می‌شود.
ویژگی های مختص به آیفون‌های XS و مدل‌های جدیدتر :
۱- صدای فراگیر در فیس‌تایم: این قابلیت، صدای بهتری را در هنگام تماس‌ها فراهم می‌کند یعنی صدا به نحوی به گوش شما می‌رسد که گویی مخاطب در نزدیکی شما قرار دارد.
۲- حالت پرتره در فیس‌تایم: در iOS 15، می‌توان در تماس‌ها پس زمینه را تار کرد تا فوکوس روی خود شما باشد، اما فقط کاربران آیفون دارای چیپ A12 Bionic یا جدیدتر می‌توانند از آن بهره ببرند.


۳- Live Text در فوتوز: در iOS 14 می‌توانید با متون درون تصاویر ارتباط برقرار کنید و از قابلیت Live Text برای کپی و پیست متن، جستجو و ترجمه‌ متن استفاده کنید. این ویژگی در تصاویر، اسکرین‌شات‌ها، سافاری و پیش‌نمایش زنده دوربین قرار می‌گیرد. علاوه بر این، شناسایی اشیاء هم برای آیفون‌های جدید تدارک دیده شده است.
۴- پس زمینه متحرک اپلیکیشن آب و هوا و کلیدها در Wallet: این قابلیت‌ها هم به چیپ A12 Bionic و نسخه‌های جدیدترش تعلق دارد
۵- قابلیت‌های اپل مپس: تنها آیفون‌های جدید می‌توانند از نقشه جهانی سه‌بعدی جدید اپل مپس و مسیرهای پیاده‌روی فراگیر یا واقعیت افزوده استفاده کنند که شامل جزئیات زیادی نیز می‌شود.
اپل چند ویژگی منحصر به آیفون ۱۲ نیز در iOS 15 برای کاربران سری آیفون ۱۲ تدارک دیده که شامل تصاویر پانوراما، صدای فراگیر با ردیابی سر و بهبود ارتباطات ۵G می‌شود.