ویژگی‌های پیشرفته سنسور ISOCELL HP1 200 مگاپیکسلی سامسونگ

 ویژگی‌های پیشرفته سنسور جدید سامسونگ باعث می‌شود آن را یک تغییر اساسی بدانیم. سامسونگ با سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی ISOCELL HP1 مرزهای سنسورهای تصویر موبایل را دارد جابه‌جا می‌کند. این سنسور هنوز وارد  سخت‌افزارهایی که در  خرده‌فروشی‌های بازار عرضه می‌شوند، راه پیدا نکرده است، اما سامسونگ توضیحات و فیلم کوتاهی از آنچه می‌توانیم  از این سنسور جدید و یژگی‌های آن انتظار داشته باشیم را نمایش داده و اعلام کرده است.

HP1 به لطف الگوریتم remosaicing مبتنی بر یادگیری عمیق می‌تواند مانند چندین سنسور مختلف عمل کند. می‌تواند دو پیکسل ۲×۲ را انجام دهد که منجر به‌وضوح ۵۰ مگاپیکسل با اندازه پیکسل مؤثر ۱٫۲۸ میکرومتر می‌شود. در این حالت می‌تواند ویدئوی ۸K (با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه) با محدوده دید تا حد ممکن کوچک کند.

حالت دیگر و ویژگی‌های دیگر،  با وضوح فوق‌العاده سنسور فعال می‌شوند. ۴×۴ binning ، یعنی ۱۶ پیکسل سنسور برای ایجاد یک پیکسل تصویر استفاده می‌شود. این باعث وضوح ۱۲٫۵ مگاپیکسل با ۲٫۵۶ میکرومتر پیکسل می‌شود که بزرگ‌تر از اکثر سنسورهای موجود در بازار است. توانایی عالی جمع‌آوری نور توسط سیستم‌های هوشمند مانند Smart-ISO Pro ، Staggered HDR و موارد دیگر  در این سنسور افزایش می‌یابند.. در ادامه این مطلب به مقایسه سنسورها ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

سایر ویژگی‌های پیشرفته سنسور جدید

۵۰ مگاپیکسل ISOCELL JN1 پیکسل ۰٫۶۴ میکرومتر را  تبدیل به یکی از  ویژگی‌های  پیش‌گام کرد، بنابراین رابطه خانوادگی بین این سنسور جدید با  سنسور HP1 وجود دارد. بااین‌حال، JN1 کوچک است، ۱/۲٫۷۶ اینچ، و سنسور جدید می‌تواند وضوح ۵۰ مگاپیکسل خود را با پیکسل‌های دوبرابر بزرگ‌تر مطابقت دهد. ۵۰ مگاپیکسل ISOCELL GN2 بسیار بزرگ و ۱/۱٫۱۲ اینچ است و پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتر آن را می‌توان به رزولوشن ۲٫۸ میکرومتر و ۱۲٫۵ مگاپیکسل متصل کرد و از HP1 جلوگیری کرد.

بازگشت به ویژگی‌های ISOCELL HP1. باعث شده که سنسور جدید از چند نمونه‌گیری پشتیبانی ‌کند که هر پیکسل را چندین بار می‌خواند و در نهایت میانگین خوانش‌ها را به طور متوسط ارائه می‌دهد.  از ویژگی‌های HDR این است که مجهز به نوردهی کوتاه، متوسط ​​و طولانی را برای افزایش دامنه پویا تا ۱۰۰ دسی‌بل ثبت  و ممکن می‌کند. ISO هوشمند با ترکیب یک عکس ISO کم‌وزیاد در یک کار می‌کند. Smart ISO Pro این قابلیت را برای ضبط ویدئو گسترش می‌دهد که به سنسور اجازه می‌دهد فیلم‌های HDR را با آثار هنری کمتری ضبط کند.

در نهایت، برای اطمینان از سریع و دقیق بودن فوکوس خودکار، سامسونگ ISOCELL HP1 را با Double Super PD مجهز کرده است. این  همان Super PD است که دوبرابر تعداد پیکسل‌های فوکوس دارد. پیکسل‌های فوکوس دارای لنزهای میکرو در بالای خود هستند که آنها را از سایر پیکسل‌ها متمایز می‌کند. توجه داشته باشید که Double Super PD متفاوت از فوکوس خودکار Dual Pixel است که در آن هر پیکسل یک پیکسل فوکوس است (GN2 از Dual Pixel Pro استفاده می‌کند).