چندی پیش خبری مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو منتشر شد ه  پس از چند روز هم خبر لغو چنین قانونی منتشر شد. اما در همان چند روز شاهد افزایش شدید قیمت گوشی بودیم.

در همین رابطه ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی تصویری، گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی تهران  گفت: انجمن واردکنندگان تلفن همراه باید پاسخگوی انتشار خبر غیر واقع خود مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو باشد. او اعلام کرد که ممکن است افرادی با احتکار گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو از التهاب آن روزهای بازار سوءاستفاده کرده باشند و با نشر این خبر سود خوبی از این گرانی به سدت آورده باشند.

درستی با اشاره به این موضوع که اصناف مسبب این اتفاق شناخته شدند گفت: انجمن واردکنندگان با کدام مجوز نسبت به انتشار این خبر و اخبار مشابهی که تعادل بازار را بهم می‌زند اقدام می‌کند. برخی از واردکنندگان در شرایط ملتهب بازار کالاهایی که با دلار بسیار ارزان‌تر وارد کرده بودند را تا دوبرابر قیمت در بازار عرضه کردند.

درستی با اشاره به اینکه کسبه به دلیل نداشتن سرمایه زیاد نمی‌توانند احتکار کننده باشند گفت: در تهران بیش از ۴۰ درصد واحدهای صنفی اجاره‌ای هستند و به ندرت یک مغازه‌دار جزء توان احتکار دارد.