فناوری رمزگذاری

گرچه واتس‌اپ از فناوری رمزگذاری در سراسر جهان (E2E) برای پیام‌های کاربران خود را در اختیار گرفته ، لذا همچین  قابلیتی برای فایل‌های پشتیبان وجود ندارد که بخواهد امنیت آن‌ها را به خطر بیاندازد.

اما حالا این پیام رسان  این ویژگی را در هفته‌های آتی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا کاربران دیگر دغدغه و نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

قابلیت رمزگذاری سراسری فایل‌های پشتیبانی

خیلی وقت است واتس‌اپ قابلیت رمزگذاری سراسری فایل‌های پشتیبانی را مورد بررسی قرار داده  و حالا این ویژگی واتساپ تایید شده، با این حال کاربران در چندین هفته پیش رو،  با یک بروزرسانی به این ویژگی دست پیدا می‌کنند.

کمپانی واتساپ گفته است، هنگامی که قابلیت رمزگذاری سراسری فعال شود، نه واتس‌اپ و نه شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات backupنمی‌توانند به فایل‌های پشتیبان کاربران دسترسی پیدا کنند. فایل‌های backup واتس‌اپ با کلیدهای منحصر به ‌فردی و تصادفی رمزگذاری می‌شوند تا قابلیت ورود غیرمجاز به آن‌ها امکان نداشته باشد.

واتس‌اپ
واتس‌اپ

کاربران واتساپ می‌توانند برای این ویژگی از دو گزینه زیر استفاده کنند:

۱٫ ذخیره کردن کلید ۶۴ رقمی به صورت دستی یا تعیین رمز ورود برای دسترسی به کلیدی که مورد استفاده قرار می‌گیرد

اگر یک کاربر رمز ورود وابسته به کلید رمزگذاری شده ایجاد کند، واتس‌اپ کلید ایجاد شده را در یک ماژول امنیتی سخت افزاری فیزیکی یا HSM ذخیره می‌کند و توسط فیسبوک نگهداری می‌شود و هنگامی که رمز ورود درست وارد واتس‌اپ شود، این داده‌ها از حالت قفل خارج می‌شوند..

گرچه این ویژگی امنیت فایل‌های پشتیبان را بالا میبرد ، اما باید به چندین نکته توجه کنید. هنگامی که کلید رمزنگاری ۶۴ رقمی را فراموش کنید، دیگر نمیتوانید به بازیابی فایل پشتیبان فکر کنید، هرچند می‌توانید در صورت فراموشی رمز آن را برگردانید

ورود. HSM عملکردی شبیه صندوق امانات است برای کلیدهای دیجیتال ، که برای رمزگذاشتن و رمزگشایی دارد.

۲٫ مورد دوم این میباشد ک گرچه واتس‌اپ قابلیت پشتیبانی از یک اکانت روی چندین دستگاه را دارد، اما شما به تنهایی می‌توانید توسط دستگاه اصلی‌تان که با آن کار انجام میدهید فایل‌های پشتیبان با رمزگذاری سراسری ایجاد کنید.

احتمالا واتس‌اپ با همچین ویژگی هایی بتواند، بهتر از داده‌های کاربران محافظت کند تا در کشورهای دیگر با جریمه ای سنگین رو به رو نشود..