کمپانی اپل همواره در مسئله حفظ امنیت کاربران خود، شهرت زیادی به دست آورده است، اما در سال‌های اخیر مرورگر سافاری دردسرهایی در این زمینه برای این کمپانی بزرگ ایجاد کرده است. این هفته نیز، یک محقق مسائل امنیتی به طور علنی یافته های جدیدی را به اشتراک گذاشت که به مهاجمان امکان می داد تا از سه باگ Safari به صورت متوالی سوءاستفاده کنند و وبکم و میکروفون مورد نظر را در دستگاه های iOS و macOS به دست بگیرد.

اپل در بروزرسانی های ژانویه و مارس این آسیب پذیری ها را برطرف کرد. اما قبل از رفع این مشکلات، همه قربانی‌ها با کلیک بر روی یک لینک مخرب اجازه دسترسی به هکر را می‌دادند که از راه دور از آنها جاسوسی کند.

سافاری کاربران را ترغیب به انجام کارهایی از قبیل دادن اجازه دسترسی اسکایپ به میکروفن و دوربین می‌کند. در چنین حالتی یک وب سایت مخرب می‌تواند از نظر سافاری به “اسکایپ” تبدیل شود و تمام مجوزهایی را که قبلاً به اسکایپ اعطا کرده اید، خواهد داشت. به این معنی که یک فرد هکر می تواند شروع به گرفتن عکس از شما کند یا از میکروفن شما سوء استفاده کند. خبر بدتر این که حتی فرد مهاجم ممکن است بتواند اطلاعات نشان داده به شما را برای دیگران نیز به اشتراک بگذارد.

اپل برنامه‌ای را داراست که به هکر‌هایی که باگ‌های امنیتی محصولاتش را پیدا می‌کنند هدایایی را اعطا می‌کند که این مسئله می‌تواند منجر به حل سریع تر مشکلات امنیتی شود.