طبق آخرین داده‌های تحقیقاتی که توسط Counterpoint منتشر شده است، هواوی توانسته است برای اولین بار از سامسونگ در زمینه تولید تلفن‌های هوشمند پیشی بگیرد. البته این اطلاعات مربوط به ماه آوریل سال جاری است و عوامل زیادی در آن تأثیر گذار هستند و نمی‌توان هواوی را به طور کلی بزرگترین تولیدکننده تلفن همراه دانست و سامسونگ همچنان به طور کلی جایگاه اول را در اختیار دارد.

این پیشی گرفتن دلایل متعددی ارد. اولین دلیل این است که سامسونگ به دلیل شیوع ویروس کرونا با تعطیلی بیشتری مواجه شده است و به همین علت میزان تولید خود را کاهش داده است. در واقع بسته شده فروشگاه های فیزیکی سامسونگ در کشورهایی که بازار هدف این کمپانی بزرگ هستند، مزید بر علت شده است و تولید کاهش یافته است. در این ماه سامسونگ ۱۷ درصد از سهم بازار را تصاحب کرد، در حالی که همین رقم برای هواوی ۱۹ درصد بود.

بزرگترین بازار هواوی کشور چین است و بازار این کشور در زمان شیوع ویروس کرونا خیلی تحت تاثیر قرار نگرفته است و همین علت باعث شده پیشرفت خوبی در این ماه داشته باشد. با توجه به این که گوگل به دلیل تحریم ها خدمات خود را برای هواوی محدود کرده است، محصولات این شرکت در خارج از چین با مشکلاتی مواجه شده اند و به ناچر هواوی تمرکز خود را روی بازار چین گذاشته است.