هواوی علی‌رغم تمام مشکلات ناشی از تحریم‌های آمریکا همچنان می‌خواهد به توسعه تراشه‌های پیشرفته و مدرن خود ادامه دهد.

«کاترین چن»، معاون ارشد هواوی گفت هرچند تحریم‌ها مانع برخی همکاری‌ها و قراردادهای این شرکت شده، اما آن‌ها همچنان راه فعالیت در زمینه توسعه تراشه‌ها را ادامه می‌دهند. او تاکید می‌کند که ایجاد تحول ساختاری در واحد HiSilicon در دستور کار هواوی نیست و این زیرمجموعه به همان شکل قبلی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

دولت آمریکا اردیبهشت دو سال پیش هواوی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد و شرکت‌های آمریکایی را از فروش فناوری‌های آمریکایی به این کمپانی منع کرد. در نتیجه، شرکت‌های زیادی از جمله TSMS که بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های دنیاست، سفارشات جدید ساخت تراشه‌های هواوی را نپذیرفتند.

های‌سیلیکون شرکت طراحی و توسعه نیمه‌رساناهای هواوی است که سال‌هاست تامین‌کننده تراشه‌های موبایل و سایر محصولات هواوی بوده است. این شرکت در میان طراحان تراشه از شرکت‌های پیشگام به حساب می‌آید و فقط در سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ حدود ۳۸۵ میلیون دلار فروش داشته است. با این حال، رقم فروش های‌سیلیکون نسبت به بازه زمانی آوریل تا ژوئن ۲۰۲۰ حدود ۸۷ درصد کاهش داشته است.

حالا علی رغم همکاری نکردن سیلیکون با TSMC ، خانم چن تاکید می‌کند که هواوی قصد تعدیل نیروی های‌ سیلیکون را ندارد؛ این واحد همچنان به توسعه نیمه‌رساناها ادامه خواهد داد و در مقابل تحریم‌ها تمام قد خواهد ایستاد. او پیش بینی کرده است که سیلیکون می‌تواند بدون اتکا به فناوری‌های آمریکایی زنجیره تامین جدیدی پیدا کند.