هوآوی در ماه‌های اخیر توانست برخلاف تحریم‌هایی که دولت آمریکا علیهش اعمال کرد، در چین که کشور خانه‌اش است، فوق العاده عمل کند و به رکورد فروش خوبی دست یابد. این سازنده چینی توانست در سه ماهه دوم امسال تعداد ۳۷٫۳ میلیون دستگاه گوشی هوشمند خود را در بازار چین به فروش برساند و بدین ترتیب ۳۱ درصد در درآمدش افزایش داشت. دومین سازنده و فروشنده بزرگ در بازه مذکور در همان بازار چین کمپانی اوپو بود که تعداد دستگاه‌های به فروش رسیده‌ آن تقریبا نصف رکورد هوآوی است.

اما تقریبا  نیمی از سه ماهه دوم سال گذشته بود که ترامپ تحریم‌ها را علیه هوآوی اعمال کرد. بدین ترتیب انتظار می‌رود اغلب مشکلات هوآوی در بخش موبایل در نیمه دوم سال بروز پیدا کند و در این مدت دیگر هوآوی نتواند خدمات گوگل را روی گوشی‌های تازه‌اش ارائه دهد. همه چیز در حال حاضر پیچیده به نظر می‌رسد. هوآوی ادعا می‌کند که HongMeng سیستم عامل تجاری است و به عنوان جایگزین اندروید منتشر نمی‌شود. کمپانی‌های آمریکایی هم در حال حاضر نمی‌دانند که اجازه دارند چه چیزهایی را در اختیار هوآوی قرار بدهند و چه امکاناتی را نباید در اختیارش بگذارند. همه گوشی‌هایی که تا پیش از ۱۶ مه امسال در دست توسعه قرار داشتند می‌توانند از گوگل و خدمات آن بهره بگیرند. این گوشی‌های خوش شانس شامل Mate 20 X 5G و Mate X منعطف هم می‌شوند. یکی از اعضای هیئت مدیره هوآوی به خبرگزاری‌ها در این باره اعلام کرده است که احتمال تعبیه اندروید در سایر گوشی‌های آینده این کمپانی چینی منوط به صدور اجازه توسط آمریکا خواهد بود.

هوآوی می‌گوید سیستم عامل جایگزین برای خانواده Mate 30 آماده است!

در میان این آشوب پیچیده، کمپانی هوآوی چند روز پیش اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۱۹ توانسته است با کسب درآمد ۵۸٫۳ میلیارد دلاری، نرخ درامد سالانه‌اش را ۲۳٫۲ درصد افزایش دهد. این کمپانی سازنده چینی همچنین حاشیه سود خالص ۸٫۷ درصدی معادل ۵٫۱ میلیارد دلار داشته است. هوآوی درواقع توانسته است در نیمه اول امسال تعداد ۱۱۸ میلیون دستگاه گوشی هوشمند را روانه بازار کند و بدین ترتیب نرخ ۲۴ درصدی افزایش تعداد دستگاه‌های فروش رفته در مقایسه با سال ۲۰۱۸ و بازه مشابه را شاهد هستیم. این سازنده سال گذشته در نیمه اول ۲۰۱۸ توانست تعداد ۲٫۶ میلیون دستگاه به فروش برساند و بعد از سامسونگ و اپل در رتبه سوم قرار گرفت.

هواوی-گوشی-قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

هوآوی در سه ماهه اول امسال توانست ۵۹ میلیون دستگاه گوشی هوشمند را در سرتاسر جهان به فروش برساند و در مقایسه با سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ شاهد افزایش ۵۰٫۳ درصدی باشد. بدین ترتیب هوآوی توانست اپل را پشت سر بگذارد و درست بعد از سامسونگ در رتبه دوم سازندگان برتر جهان قرار گیرد. براساس این امار، هوآوی در سه ماهه دوم امسال توانست تعداد ۵۹ میلیون دستگاه در بازارهای جهانی به فروش برساند. از طرفی هوآوی معمولا تعداد و آمار بیشتری در سه ماهه دوم را گزارش می‌کند و آمار پیش رو نشان می‌دهد که تحریم آمریکا علیه این غول تکنولوژی در سه ماهه دوم تأثیر منفی داشته است.

پیش از اعمال تحریم‌های اخیر، هوآوی قصد داشت با تلاش بیشتر بتواند سامسونگ را هم پشت سر بگذارد و در جایگاه برترین و بزرگ‌ترین سازنده گوشی‌های هوشمند در جهان بایستد. از طرفی بعد از اعمال تحریم‌ها ماه گذشته مدیر ارشد هوآوی اعلام کرد که دیگر نمی‌تواند به این هدف دست پیدا کند یا حداقل کسب عنوان برترین سازنده گوشی‌های هوشمند در جهان در خلال سال ۲۰۱۹ میلادی امکان پذیر نخواهد بود. هوآوی هنوز به فروش پرچمداران آینده خود یعنی خانواده Mate 30 امیدوار است. یکی از اعضای هیئت مدیره هوآوی در این باره گفته است که اگر نتوانیم اندروید را روی Mate 30 نصب کنیم و ارائه دهیم، قادر هستیم به جایگزینی مناسب روی آوریم.