چند روز پیش مجوز مدت‌دار هوآوی منقضی شد؛ بدین معنی که این غول تکنولوژی دیگر اجازه ندارد به روزرسانی نرم افزاری اندرویدی برای کاربران خود منتشر کند. این امر یکی دیگر از عواقب تحریم‌های دولت آمریکا است که هوآوی را از ادامه همکاری با هر کمپانی همکاری آمریکایی منع کرده است. این اتفاق درست مانند این به نظر می‌رسد که یک بمب در دستان کاربران برند هواوی منفجر شده باشد. تصور کنید در سال ۲۰۲۰ میلادی یک گوشی هوشمند خریداری کرده‌اید که برای خرید آن هزینه گزافی داده‌اید و حالا هم دیگر قرار نیست به روزرسانی نرم افزاری برای آن دریافت کنید. در همین حال حساب رسمی هوآوی موبایل در توییتر با انتشار مطلبی کوتاه شفاف سازی کرده و گفته است دارندگان گوشی‌های هوآوی لازم نیست نگران باشند.

یک کاربر دارنده گوشی هوآوی Nova 5T پرسیده بود که آیا دیگر دستگاهش به روزرسانی نرم افزاری اندرویدی و GMS دریافت نمی‌کند؟ هوآوی در پاسخ به این کاربر گفته است که جای نگرانی نیست و هیچکدام از گوشی‌های اندرویدی فعلی از منقضی شدن اجازه مدت‌دار هوآوی متاثر نمی‌شوند. علاوه بر این، بیانیه جدید کمپانی هوآوی تایید کرده است که این گوشی‌های اندرویدی که در دست کاربران وجود دارد همچنان در آینده به روزرسانی‌های نرم افزاری را دریافت خواهند کرد.

متاسفانه این همه اطلاعاتی است که فعلا در دست داریم. هنوز بیانیه رسمی توسط دپارتمان مرتبط آمریکایی منتشر نشده است تا به احتمال صدور اجازه دوباره برای هوآوی اشاره کند. البته توییت کمپانی هوآوی از همین احتمال خبر می‌دهد اما همچنان تایید نهایی و رسمی مبتنی بر آن منتشر نشده است.

مشکل میان هوآوی و دولت آمریکا هر روز وسیع‌تر می‌شود اما این مشکل زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که تاثیر آن بر مصرف کنندگان هویدا شود. برخی کاربران هوآوی حالا مجبور شده‌اند تجهیزات فعلی خود را تعویض کنند تا همچنان بتوانند به روزرسانی‌های نرم افزاری را دریافت کنند.

به جز مشکل به روزرسانی‌های نرم افزاری، کمپانی هوآوی حالا مجبور است سخت افزارهای جایگزین پیدا کند تا بتواند گوشی‌های جدید و رقابتی به بازار عرضه کند. تراشه HiSilicon Kirin یکی دیگر از قربانیان این تحریم‌ها به شمار می‌رود. در خلال ماه‌های آینده Kirin 9000 به عنوان آخرین پردازنده این سازنده درون گوشی جدید و پرچمدار Mate 40 عرضه می‌شود. کمپانی هوآوی از آن به بعد با سایر سازنده‌های چیپست‌های موبایلی همکاری می‌کند تا بتواند قطعات موردنیاز برای تعبیه درون گوشی‌های آینده برند خود را تامین کند.