بر اساس اطلاعاتی که دفتر ثبت CNIPA منتشر کرده، کمپانی هواوی طرح پتنتی را برای یک گوشی جدید و خلاقانه به ثبت رسانده است. البته تقریبا همه سازندگان طرح‌های گوناگونی را به ثبت می‌رسانند و ثبت این طراحی‌ها الزامی به وجود نمی‌آورد که روزی آن‌ها را به واقعیت پیوند بزنند. از طرفی اسناد این پتنت طرح بسیار جالبی را نشان می‌دهد. به همین خاطر ممکن است هوآوی واقعا این طرح را عملی کند.

مدل به نمایش درآمده در اسناد پتنت پیش رو از نظر طراحی ظاهری بسیار شبیه به گوشی‌های برند هوآوی از خانواده Mate است. در نمای روبروی این گوشی هوشمند شاهد طراحی نمایشگر آبشاری تما صفحه با خمیدگی زیاد هستیم. همچنین تقریبا هیچ حاشیه‌ای در بخش بالا و پایین نمایشگر دیده نمی‌شود.

در پنل پشتی آن هم ماژول دوربین اصلی با لنزهای چهارگانه و سبک ماتریسی دیده می‌شود. علاوه بر این، یک نمایشگر بسیار کوچک ثانویه در میان ماژول دوربین اصلی به چشم می‌خورد. این نمایشگر کوچک می‌تواند زمان و اطلاعات دیگر مانند وضعیت آب و هوا را به نمایش درآورد.

به طور کلی سه سبک مختلف طراحی پنل پشتی در تصاویر این پتنت دیده می‌شود که نشان دهنده طراحی نمایشگر در سه موقعیت متفاوت درون ماژول دوربین اصلی است.

در حالی که نمی‌دانیم هواوی واقعا این پتنت را عملی می‌کند یا خیر، برخی دیگر از سازنده‌ها تا به حال چنین گوشی هوشمندی را توسعه داده‌اند. البته نمی‌توان گفت که طراحی آن‌ها دقیق مطابق پتنت هوآوی است اما ایده اصلی در میان طراحی‌ها یکسان دیده می‌شود.

گوشی هوشمند Meizu Pro 7 / Plus نمونه‌ای از این گوشی خلاقانه است که نسخه پلاس آن نمایشگری هم در پنل پشتی خود داشت. این نمایشگر ۱٫۹ اینچی از نوع امولد با وضوح تصویر ۲۴۰ در ۵۳۶ پیکسل در نظر گرفته شده بود. قابلیت‌های محدود این نمایشگر ثانویه شامل نمایش زمان، گام شمار، وضعیت پخش موسیقی و برخی نوتیفیکیشن‌ها بود.

هواوی-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

اما این نمایشگر همچنین مشکلاتی هم داشت و برای مثال هیچ اپلیکیشن جانبی را نمی‌توانست پشتیبانی کند. البته میزو وعده داده است SDK و API آن را به همین منظور در اختیار توسعه دهندگان نرم افزاری قرار می‌دهد. علاوه بر این امکان سفارشی سازی نمایش محتوای این نمایشگر توسط کاربر مهیا نشده و به همین خاطر کنترل حریم شخصی آن پایین است.

بدین ترتیب اگر کمپانی هوآوی این پتنت را عملی کند و در آینده گوشی جدید را با نمایشگر ثانویه در پنل پشتی آن توسعه دهد و معرفی کند، این نمایشگر قادر نخواهد بود اطلاعات چندانی را به نمایش بگذارد.