کمپانی TCL در ژوئن امسال اعلام کرد که توانسته است به تکنولوژی پنل نمایش تک نقطه LCD با پشتیبانی از حسگر اثرانگشت روی صفحه دست پیدا کند. این کمپانی همچنین در همان بیانیه گفت که تکنولوژی مذکور امسال در دسترس قرار می‌گیرد. از طرفی هم تصور می‌شود که اولین گوشی‌های هوشمند مجهز به چنین تکنولوژی پیشرفته‌ای ممکن است از سال ۲۰۲۱ در بازار دیده شوند. اخیرا خبرگزاری Android Authority گزارش کرد که کمپانی هوآوی هم به دنبال توسعه نمایشگر با قابلیت پشتیبانی حسگر اثرانگشت در سرتاسر سطح آن است. چنین نمایشگری کاربر را قادر می‌سازد برای باز کردن قفل صفحه بتواند با لمس هر نقطه از آن درخواست خود را تکمیل کند. کمپانی هوآوی همچنین حالا اطلاعت بیشتری را در این باره به اشتراک گذاشته است.

برای عملی کردن این ایده باید حسگرهای متعدد تشخیص اثرانگشت در سرتاسر سطح نمایشگر تعبیه شود. همان طور که انتظار می‌رود، این کار روند طراحی گوشی هوشمند را هم دشوارتر می‌سازد. علاوه بر این، از آنجا که دوربین سلفی گوشی بخش مهم دیگری از پنل جلوی دستگاه شمرده می‌شود، بسیاری از کمپانی‌های سازنده در حال تحقیق و توسعه تکنولوژی تعبیه دوربین زیر پنل نمایش هستند. آیا می‌توان انتظار داشت که گوشی‌های آینده هوآوی به طور هم زمان از این دو تکنولوژی خلاقانه بهره بگیرند؟

هواوی-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

چالش مهم دیگر در دستیابی به این تکنولوژی، نیاز به تعبیه تعداد بیشتری حسگر بیومتریک است. البته هوآوی گفته در تلاش است تا هزینه نهایی این حسگرها را کاهش دهد.

استفاده از چندین حسگر همچنین به معنی افزایش میزان مصرف انرژی است. از طرفی هوآوی گفته در تلاش است با استفاده از یادگیری ماشینی انرژی لازم این حسگرها را تنها در موقعیتی فراهم کند که کاربر آن را لمس کرده است.

هوآوی همچنین بسیار امیدوار است بتواند به سرعت این تکنولوژی را به واقعیت پیوند دهد و روانه بازار کند. البته گوشی جدید و پرچمدار این سازنده تحت عنوان Mate 40 که به زودی معرفی می‌شود فاقد چنین تکنولوژی پیشرفته‌ای است. هنوز مشخص نیست اولین گوشی مجهز به این طراحی پیشرفته چه زمانی معرفی می‌شود اما هوآوی وعده داده است که از یک یا دو نسل آینده شاهد عرضه آن به بازار خواهیم بود.